mama, niemowlę, katar, krople do nosa, zdrowie

Operacja krople

Gdy infekcja dotknie malutkiego noska, uszek lub oczek, najlepiej sięgnąć po leki w kroplach. Są idealne, bo precyzyjnie trafiają tam, gdzie powinny. I wystarczy ich niewielka ilość.
mama, niemowlę, katar, krople do nosa, zdrowie
Wszystkie krople: do oczu, do nosa czy też ucha najłatwiej podać, gdy dziecko leży na plecach. To jedna wspólna zasada, a poza tym – zdradzamy inne szczegóły.

KROPLE DO NOSA
Zanim zaczniesz wpuszczać krople, najpierw oczyść nos z zalegającej w nim wydzieliny – śluzówka lepiej „przyjmie” lek. Możesz to zrobić, aplikując do środka odrobinę wody morskiej. Odczekaj chwilę i użyj gruszki z grubym końcem (ściśnij ją, przytknij do dziurki, zatkaj palcem drugą i powoli puść gruszkę, pozwalając na zassanie wydzieliny). Możesz użyć też specjalnego aspiratora, np. NoseFrida, Marimer, Sopelek. Nigdy nie wkładaj końcówki gruszki dziecku do noska! Aplikując krople, uważaj, aby nie dotknąć kroplomierzem zabrudzonego noska. Jeśli nie uda się tego uniknąć, musisz opłukać pipetkę, zanim ponownie włożysz ją do buteleczki.
Rada: Przed wpuszczeniem kropli odchyl główkę dziecka lekko do tyłu, najlepiej – podkładając mu dłoń pod szyję. Gdy chcesz wpuścić sól fizjologiczną lub lek na katar np. do lewej dziurki, główka malucha powinna być przechylona lekko w prawo.

Kiedy czyścimy?

Nie tylko wtedy, gdy maluch ma katar. Przyczyną zatkanego noska może być suche powietrze lub alergia. Wtedy warto sięgnąć po wodę morską (Marimer, Sterimar, Disnemar) lub sól fizjologiczną.Umożliwią rozpuszczenie lub rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz wypłukanie alergenów i zanieczyszczeń. Aby oczyścić nos niemowlęciu, wpuść do każdej dziurki po dwie krople preparatu. Potem połóż dziecko na brzuszku i usuń wydzielinę. Nie używaj patyczków!

Kiedy leczymy?
Jeśli katar jest silny, zastosuj krople zmniejszające obrzęk śluzówki i przynoszące ulgę zakatarzonemu dziecku np. Nasivin, Otrivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%), 1–2 krople do każdej dziurki, 2–3 razy na dobę przez 2–3 dni.
Uwaga: Niemowlętom krople do nosa może przepisać tylko lekarz. Nie wolno stosować ich dłużej niż trzy dni. Wpuszczaj je tylko przed karmieniem i przed snem. Lek w kroplach do nosa dla dzieci to ostateczność – większość takich preparatów spływa bezpośrednio do gardła, przez co nie uzyskuje się oczekiwanego efektu. Poza tym podrażnia on też delikatną śluzówkę. Lepsze są leki w postaci aerozolu lub maści.

KROPLE DO UCHA
Gdy infekcja się rozszerza, konieczne bywa aplikowanie leku do ucha. Nie jest to trudne zadanie.

Jak podajemy ?
Ułóż maluszka na boku (możesz również delikatnie przekręcić jego główkę na bok i ostrożnie, nie wpychając pipety do środka, wpuścić zaleconą ilość kropelek). Przez chwilę potrzymaj główkę w tej pozycji, żeby lek nie wypłynął na zewnątrz. Potem przełóż malucha na drugi bok i w ten sam sposób postępuj z drugim uchem.

KROPLE DO OKA
Oczka niemowlęcia z uwagi na niedojrzały jeszcze mechanizm produkujący łzy oraz fakt, że rączki dziecka często wędrują właśnie ku nim (maluch trze oczy np. gdy jest zmęczony, rozdrażniony, a czasem z powodu zanieczyszczeń powietrza), są narażone na stany zapalne. U nieco starszych dzieci problemy z oczami mają zwykle podłoże alergiczne. W takich sytuacjach potrzebne są krople, które oczyszczą śluzówkę oka, zwiększą jej nawilżenie lub zwalczą stan zapalny.

Jak podawać?
Podawanie dziecku kropli do oczu wymaga więcej sprytu i precyzji. Zacznij od przemycia powieki gazikiem nasączonym solą fizjologiczną – od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Malec nie będzie zachwycony, więc wcześniej wszystko sobie przygotuj, żeby działać sprawnie. U młodszych dzieci można aplikować kropelki do kącika oka bez konieczności rozchylania powiek. Przytrzymaj tylko głowę malca w pozycji leżącej na wznak i dmuchnij lekko dziecku w oczy – odruchowo najpierw je zaciśnie, a potem otworzy.
Wpuszczając krople starszemu dziecku, lewą ręką delikatnie obejmij jego główkę i lekko odciągnij dolną powiekę, a prawą aplikuj krople do kącika po stronie nosa. Maluch będzie próbował zamknąć oczy i wyrwać głowę, dlatego łatwiej zrobić to we dwoje – ty trzymasz dziecko na kolanach, a inna osoba odchyla powiekę i wkrapla preparat. Uważaj, by zakraplaczem nie dotknąć gałki ocznej. Przytrzymaj jeszcze przez chwilę rączki dziecka, aby nie tarło sobie oczu. Nadmiar płynu wytrzyj wacikiem.
Ważne: Zawsze przechowuj krople w oryginalnym tekturowym pudełeczku – chroni ono lekarstwo przed światłem. Pamiętaj również, że krople do oczu mogą być używane najdłużej przez dwa do trzech tygodni po otwarciu. Pilnuj terminów. Najlepiej zanotuj datę otwarcia na opakowaniu kropli lub na etykiecie.
Rada: Chore oczka dziecka łzawią, a powieki są opuchnięte. Maluchowi może także dokuczać światłowstręt, dlatego odwraca głowę od źródła światła. Aby poprawić komfort dziecka, w takiej sytuacji najlepiej nie używaj mocnego oświetlenia, a w pogodny dzień zasłaniaj okna, by w pokoju panował półmrok.

Co na to lekarz?
→ Jeśli choruje jedno uszko, czy do drugiego także zakraplać lek?
Tylko jeśli są w nim zmiany chorobowe. Po zakropleniu jednego ucha, trzeba delikatnie rozetrzeć małżowinę, by lek dotarł do wszystkich zakamarków. Po odczekaniu 10 minut w ten sam sposób postępuje się z drugim uchem.
→ Czy krople aplikuje się bezpośrednio po wyjęciu z lodówki, czy trzeba je ogrzać?
Buteleczkę kropli do uszu należy ogrzać do temperatury pokojowej. Aby sprawdzić, czy są wystarczająco ciepłe, wystarczy wypuścić kropelkę na wewnętrzną stronę nadgarstka (tak jak sprawdza się temperaturę mleka). Krople mają zwykle oleistą konsystencję, są cieplejsze, lepiej się rozprowadzą. Poza tym dziecko nie poczuje dyskomfortu. Natomiast krople do oczu można podawać schłodzone.

To musisz wiedzieć
Infekcja może powodować produkowanie woskowiny w nadmiarze. Starsze dziecko może wtedy skarżyć się na zatkane ucho.
1. Nie usuwaj woskowiny mechanicznie. Małym dzieciom nie wolno niczego wkłada ani do uszu, ani do noska. Lekarze nie polecają posługiwania się nawet patyczkami higienicznymi.
2. Kup w aptece specjalny preparat w kropelkach, np. A-cerumen, który pomoże rozpuścić gęstą wydzielinę zatykającą ucho. Takie krople są dostępne w jednorazowych plastikowych ampułkach o zaokrąglonej końcówce. Można je stosować już u niemowląt od 1. miesiąca życia.
3. Użyj wilgotnego wacika. Bez problemu usuniesz nim rozrzedzoną kropelkami wydzielinę z małżowiny.
4. Zgłoś się do lekarza. Jeśli krople nie pomogły i ucho nadal jest zatkane, potrzebna będzie pomoc laryngologa, który przepłucze dziecku ucho, skutecznie usuwając w ten sposób nadmiar woskowiny.
5. Jeśli podawanie dziecku kropli do oczu sprawia ci duży kłopot, nie umiesz zapanować nad maluchem, nie jesteś pewna, czy wpuszczasz właściwą ilość, wróć do lekarza i poproś o lek w postaci maści, którą łatwiej zaaplikować.


Konsultacja: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, nefrolog i wakcynolog, kieruje Zakładem Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.


td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Czym myć twarz niemowlaka [WIDEO]
Czym myć twarz niemowlaka? Do pielęgnacji skóry twarzy niemowlęcia najlepiej używaj ciepłej, przegotowanej wody i gazików. W naszym filmie zobaczysz, w jaki sposób prawidłowo umyć buzię noworodka oraz obciąć mu maleńkie paznokietki. Podpowiada położna, Katarzyna Płudowska.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy