GRY
 
 

Jak wrócić do sprawności po operacji narządów rodnych?

Jak szybko po operacji narządów rodnych można wrócić do sprawności fizycznej? Jakie czynności może wykonywać pacjentka po operacji? Po ilu tygodniach może wrócić do aktywności seksualnej? Na pytania odpowiada pielęgniarka Katarzyna Trzpiel, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Kobieta po operacji, szpital
fot. Fotolia

Na co może sobie pozwolić pacjentka po operacji narządów rodnych? Jaki wysiłek po takim zabiegu jest dopuszczalny?

Katarzyna Trzpiel: Uruchamianie pacjentki po operacji zaczyna się właściwie w dniu operacji (kilka godzin po zabiegu). Najpierw wykonuje się najprostsze czynności, takie jak: siadanie na łóżku, opuszczanie nóg z łóżka, a nawet wstawanie z łóżka, czy robienie kilku kroków (pod warunkiem, że pacjentka nie ma zawrotów głowy i nie jest jej słabo). 
Ważne jest, aby przy wykonywaniu tych czynności była przy pacjentce osoba wykwalifikowana, np. pielęgniarka, która zwróci uwagę na prawidłową postawę chorej. Osoby po operacjach często chronią operowane miejsca, np. podtrzymują ręką brzuch, nachylają się do przodu, rozluźniając mięśnie brzucha. Warto też przed uruchomieniem pacjentki podać jej tabletki przeciwbólowe – zmniejszy to dolegliwości bólowe, a zwiększy komfort poruszania się.
To ogromna zmiana, bo jeszcze do niedawna pacjentki po zabiegach trzymano przez kilka dni w łóżkach, w pozycji leżącej lub półleżącej.

Warto przeczytać: Jak dbać o rany po operacjach ginekologicznych?

Czy wszystkie pacjentki są uruchamiane zaraz po operacji?

W przypadku skomplikowanych, rozległych zabiegów, uruchamianie zaczyna się od zmian pozycji w łóżku oraz rehabilitacji oddechowej. Ta ostatnia czynność polega na wydmuchiwaniu przez chorą powietrza przez specjalne urządzenie lub butelkę ze słomką i ma na celu zaangażowanie mięśni oddechowych oraz pozbycie się zalegającej drogi oddechowe wydzieliny. To konieczne, ponieważ po zabiegach w obrębie jamy brzusznej głęboki oddech czy kaszel mogą powodować dolegliwości bólowe.

Warto przeczytać: Na czym polega zabieg łyżeczkowania jamy macicy?

Czy po wyjściu ze szpitala pacjentka powinna kontynuować rehabilitację w domu?

Przed wyjściem ze szpitala pacjentka powinna zostać poinstruowana przez rehabilitanta, jakie ćwiczenia może lub powinna wykonywać. Wszystko zależy od gojenia się ran oraz kondycji pacjentki. Inaczej się postępuje w przypadku kobiet, które były aktywne przed operacją, a inaczej wobec osób, które nie uprawiały sportu. 
Jednak bez względu na stopień aktywności fizycznej przed operacją, po zabiegu zabronione jest wykonywanie zbyt intensywnych ćwiczeń. Nie wolno też przesadzać w drugą stronę i leżeć zbyt długo po zabiegu. Warto słuchać swojego ciała i dostosować wysiłek do własnych możliwości. 
Powrót do sprawności warto zacząć najpierw od najprostszych rzeczy, takich jak chodzenie po domu, a dopiero później – w miarę poprawy samopoczucia – intensyfikować aktywność chodząc na dłuższe spacery (zawsze w towarzystwie na wypadek, gdyby potrzebna była pomoc).

A kiedy po operacji można wrócić do aktywności seksualnej?

To zależy od rodzaju zabiegu. Zwykle lekarze zalecają powstrzymanie się od współżycia przez okres 4-6 tygodni. Przed wyjściem ze szpitala warto się w tej sprawie skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Polecamy: Plastyka warg sromowych, kiedy jest konieczna?

Katarzyna Trzpiel – jest magistrem pielęgniarstwa, specjalistką w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. W zawodzie pracuje od dwudziestu pięciu lat, w tym czasie pracowała na różnych oddziałach, m.in. urologii, intensywnej terapii. Od 2006 związana z ortopedią i zakażeniami szpitalnymi. Jest autorką wielu publikacji na tematy zawodowe, szczególnie  z zakresu zapobiegania zakażeniom szpitalnym.

Publikacja jest możliwa dzięki akcji "Jestem przy Tobie", w ramach której niesiona jest pomoc kobietom dotkniętym rakiem narządów płciowych oraz ich bliskim.
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami