operacja skoliozy
fot. Adobe Stock

Operacja skoliozy: wskazania, rodzaje, efekty

Operacja skoliozy ma szansę znacząco poprawić sylwetkę chorego, Korzystnie wpływa też na oddychanie i funkcjonowanie w codziennym życiu.
Ewa Janczak-Cwil
operacja skoliozy
fot. Adobe Stock
Skolioza jest wielopłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa. Gdy jest duża, deformuje sylwetkę, sprawia ból i utrudnia normalne życie. W takiej sytuacji jedynym wyjściem bywa operacja skoliozy.

Operacja skoliozy:

Operacja skoliozy – wskazania

Operację przeprowadza się wtedy, gdy skoliozy nie da się leczyć w inny sposób, np. poprzez rehabilitację. Do najczęstszych wskazań zalicza się:
  • skolioza przekraczająca 40 stopni,
  • pogłębianie się skoliozy pomimo stosowanego leczenia,
  • pogarszanie się sylwetki (skracanie tułowia, duże garby żebrowe),
  • brak akceptacji własnej sylwetki przez pacjenta.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Operacja skoliozy – rodzaje

Operacje dzieli się ze względu na dostęp do kręgosłupa: przedni lub tylny. W obu przypadkach uzyskuje się korekcję wielopłaszczyznową – niweluje się skrzywienie i rotacje kręgosłupa. Po operacji skoliozy chory może wstawać już od drugiej doby po operacji. U dzieci powrót do niemal naturalnej sprawności następuje już po 3-6 tygodniach od zabiegu.

Operacja skoliozy: dostęp tylny

Nacięcie wykonuje się nad wyrostkami kolczystymi kręgosłupa. Do kręgów za pomocą śrub mocowane są tytanowe pręty. Ten typ operacji najczęściej wykonuje się w przypadku podwójnego skrzywienia kręgosłupa. Pręty są mocowane do 10-14 kręgów.

Sprawdź: Metoda Vojty – pomocna także w skoliozach

Operacja skoliozy: dostęp przedni

Rzadko wykonywany zabieg stosowany głównie w przypadku krótkich pojedynczych skrzywień. Nacięcie wykonywane jest na bocznej stronie klatki piersiowej lub brzucha. Korekcja wady następuje poprzez wstawienie pojedynczego pręta mocowanego za pomocą śrub do trzonów 3-5 kręgów.

Operacja skoliozy – efekty

Zabieg operacyjny pozwala dokonać korekcji ustawienia kręgosłupa w trzech płaszczyznach: wygięcia boczne, przednio-tylne i rotacje kręgosłupa. Skrzywienia i rotacje zostają zmniejszone lub zlikwidowane, zmniejsza się garb żebrowy, tułów ulega wydłużeniu. Zoperowany odcinek zostaje usztywniony i zrasta się, a wady nie pogłębiają się.

Sprawdź: Metoda Bobath – sposób na regulację napięcia mięśniowego

Sylwetka ulega znacznej poprawie, znikają dolegliwości bólowe, lepiej pracują płuca, znikają uciski na nerwy i narządy wewnętrzne. Zmniejsza się tez ryzyko powstania zmian zwyrodnieniowych.

Operacja skoliozy – powikłania

Zdarzają się u 1-3 proc. pacjentów, głównie u dorosłych. Spowodowane jest to zwykle chorobami towarzyszącymi, np. osteoporozą. Do najczęstszych powikłań zalicza się: infekcje, przewlekły ból, zakrzepicę. Mogą wystąpić także zaburzenia pracy układu pokarmowego i powikłania neurologiczne (np. niedowłady kończyn dolnych).

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy