załupek
fot. Adobe Stock

Operacja stulejki: przygotowanie i przebieg zabiegu

Operacja stulejki przeprowadzana jest u mężczyzn w znieczuleniu miejscowym, a u dzieci w narkozie. Zabieg służy poprawie funkcjonowania prącia.
Ewa Janczak-Cwil
załupek
fot. Adobe Stock
Operację stulejki przeprowadza się wtedy, gdy budowa napletka utrudnia zsunięcie go z żołędzi penisa. Dolegliwość ta może być wrodzona lub nabyta i dotyka mężczyzn w każdym wieku. Do powstania konieczności przeprowadzenia operacji stulejki może prowadzić nieprawidłowa higiena (nieodciąganie napletka podczas mycia penisa lub oddawania moczu), stany zapalne, cukrzyca.

Jak pozbyć się stulejki – przebieg zabiegu

U dzieci zabieg wymaga krótkiego pobytu w szpitalu ze względu na to, że wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. U dorosłych zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i w związku z tym może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych.

Operacja stulejki wykonywana jest najczęściej przez urologa, czasami przez chirurga ogólnego. W czasie jej trwania przeprowadza się tzw. plastykę napletka. Zabieg może polegać na nacięciu napletka i jego poszerzeniu, usunięciu części napletka lub usunięciu go w całości (obrzezanie).
Decyzja o tym, co zostanie zrobione podczas operacji, należy do lekarza, który ocenia stan napletka (np. czy są na nim blizny) i nasilenie stulejki. Cała procedura trwa zwykle do godziny.

Przy obrzezaniu stosuje się dwie techniki: low and tight – cięcie blisko żołędzi, co sprawia, że blizna jest mniej widoczna, high and tight – cięcie prowadzone dalej od żołędzi.

Zobacz też: Synechia – intymny problem dziewczynek

Do operacji wykorzystuje się tradycyjny skalpel, nóż elektryczny lub laserowy – wykorzystane instrumentarium zależy od lekarza i tego, czym dysponuje szpital czy ambulatorium.

Postępowanie po operacji stulejki

Po operacji na prącie zakłada się opatrunek. Gojenie się ran trwa ok. dwóch tygodni, a w tym czasie należy dbać o higienę intymną zgodnie z zaleceniami lekarza. Czasami leczenie wspomaga się farmakologicznie. Mężczyźni po operacji powinni powstrzymać się od współżycia przez ok. 4 tygodnie. Po zabiegu prącie może być obrzęknięte, zaczerwienione lub podbiegnięte krwią.

Inne zalecenia pooperacyjne obejmują: unikanie alkoholu i salicylanów przez 4 dni po zabiegu, niemoczenie ran i opatrunku, unikanie ćwiczeń fizycznych przez 3 tygodnie. Kontrola lekarska odbywa się po 5-7 dniach od operacji.
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Przygotowanie do operacji stulejki

Pacjent musi być zdrowy przez co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem. U mężczyzn zaleca się depilację okolic intymnych. Lekarz musi być poinformowany o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta lekach, także tych wydawanych bez recepty. Czasami konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy