stanik, biustonosz, piersi
fot. Panthermedia

Piersi po porodzie

Chcesz, by po porodzie i karmieniu twoje piersi znowu były kształtne i jędrne? Zastanawiasz się nad operacją plastyczną, ale nie wiesz, ile taki zabieg kosztuje? Sprawdziliśmy to za ciebie.
Joanna Karwat
stanik, biustonosz, piersi
fot. Panthermedia
Jest kilka sposobów na poprawienie wyglądu piersi, które zwiotczały po porodzie i karmieniu dziecka. Skorzystaj z nich, jeśli na razie nie chcesz mieć więcej dzieci i przestałaś karmić (minimum) rok temu. Do tego czasu laktacja ustanie i unormuje się poziom hormonów w organizmie. Co masz do wyboru?
 

Wszczepienie silikonowych implantów

Podczas pierwszej wizyty chirurg plastyk dobierze odpowiedni kształt i rozmiar implantów, który będzie zależał od twoich oczekiwań i indywidualnej budowy ciała (ważna jest np. szerokość klatki piersiowej, wzrost, budowa ciała). Dostępne są implanty okrągłe i anatomiczne – w kształcie kropli. Lekarz zdecyduje też, gdzie zostanie umieszczony implant, pod gruczołem, czy pod mięśniem piersiowym lub jego powięzią. U kobiet z większą ilością tkanek własnych, można włożyć implant pod gruczoł. U szczupłych pań lepiej włożyć implant głębiej, pod mięsień piersiowy, wtedy jego brzegi na pewno nie będą widoczne. Można też wybrać miejsce blizny: w nowej bruździe podpiersiowej (tu blizna jest najmniej widoczna), wokół brodawki z otoczką  lub w okolicy pachy. Zabieg kosztuje od 14 000 do 18 000 zł w zależności od rodzaju implantów. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Należy zaplanować operację tuż po miesiączce lub w środku cyklu. Przez trzy tygodnie od operacji trzeba unikać dużego wysiłku fizycznego i nosić specjalny stanik (jest wliczony w cenę zabiegu). Do najczęstszych powikłań po tego typu operacji piersi należy: wytworzenie się zaciskającej torebki wokół implantu, krwiak, zakażenie, przemieszczenie implantu. Trzeba się też liczyć z tym, że ciało pod wpływem czasu się zmienia i piersi mogą wymagać dodatkowych korekcji. 
 
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Plastyka piersi

W przypadku opadnięcia piersi znacznego stopnia korekcja implantem nie jest możliwa. Wtedy rozwiązaniem będzie plastyka piersi. Może to być operacja, podczas której lekarz tylko zmieni kształt piersi i umiejscowienie brodawek wraz z otoczkami. Blizna przypomina kształtem kotwicę, a piersi są po zabiegu bardziej uniesione, sterczące i okrągłe. Możliwe jednak, że specjalista zaproponuje plastykę piersi z użyciem implantów, a przy piersiach znacznych rozmiarów ich zmniejszenie.
 

Zastrzyki z kwasu hialuronowego

Do niedawna popularną i mało inwazyjną metodą było modelowanie kształtu piersi zastrzykami z kwasu hialuronowego. Efekt utrzymywał się około roku, po tym czasie preparat ulegał wchłonięciu. W tej chwili z powodu trudności w diagnostyce choroby nowotworowej odchodzi się od tej metody, poza tym nie skoryguje ona znacznego opadnięcia piersi (gdy otoczka i brodawka znajdują się poniżej bruzdy podpiersiowej). 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy