opieka nad chorym dzieckiem
fot. Adobe Stock

Opieka nad chorym dzieckiem w 2020 roku - zasady, ile, kiedy

Rodzic chorego dziecka ma prawo do wzięcia wolnego na opiekę nad nim. Wyjaśniamy, ile jest to dni i czy dostaniesz wynagrodzenie za przerwę w pracy.
Agnieszka Majchrzak
opieka nad chorym dzieckiem
fot. Adobe Stock
Częste infekcje wirusowe dziecka to nieodzowny element naszego rodzicielstwa, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Zapewnienie w tym czasie opieki nad chorym dzieckiem bywa czasami sporym kłopotem dla zapracowanych rodziców. Na szczęście jest to uregulowane przepisami kodeksu pracy i ustawą o świadczeniach pieniężnych z tytułu ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Na ich mocy masz ustawowo przyznane dni wolne, aby móc zaopiekować się chorym maluchem. Wyjaśniamy, na jakich zasadach wolne dni są przyznawane przez pracodawcę.

Spis treści:

Zasiłek opiekuńczy

Mając chore dziecko, masz prawo do otrzymania zasiłku opiekuńczego. Przyznawany jest on zarówno pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie lub też prowadzącym własną działalność gospodarczą. Muszą spełniać warunek: posiadać ubezpieczenie chorobowe obowiązkowe lub dobrowolne.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji, gdy nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić dziecku opiekę. Wyjątek - chore dziecko w wieku do 2 lat. Wtedy masz prawo do zasiłku opiekuńczego, nawet gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Ile dni zwolnienia na dziecko

Zwolnienie na chore dziecko to bardzo ważny przepis dla rodziców. Zgodnie z kodeksem pracy masz prawo do L4 na chore dziecko wynoszącego:
  • 60 dni L4 w przypadku chorego dziecka do 14 roku życia,
  • 14 dni, jeżeli masz dzieci powyżej 14 roku życia.
  • 30 dni, jeżeli opiekujesz się chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat albo dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 14 do 18 lat.

Wysokość zasiłku opiekuńczego

Zasiłek wynosi:
  • 80 procent wynagrodzenia naliczanego od podstawy wynagrodzenia zasadniczego w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę,
  • przeciętny miesięczny przychód, wyliczony na podstawie ostatnich 12 miesięcy i pomniejszony o 13,71 procent - w przypadku pracy na zlecenie o dzieło lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawo do zasiłku przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Ale zasiłek dostanie tylko jeden z rodziców - ten, który złoży wniosek.

Dwa dni opieki na dziecko

Są to dwa dni lub w przeliczeniu 16 godzin. Może je wziąć jeden z rodziców lub też mama i tata mogą podzielić się nimi między sobą. To oznacza, że każdy z nich wykorzysta po jednym dniu lub osiem godzin.

Dwa dni opieki nie zależą od liczby posiadanych dzieci. Bez względu na to, ile masz potomstwa, będą to tylko dwa dni w roku.
Za czas zwolnienia otrzymasz wynagrodzenie obliczane jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, czyli 100 procent.

Ważne: jeżeli rodzice nie wykorzystają przysługujących im dwóch dni opieki na dziecko w danym roku kalendarzowym, uprawnienie to przepadnie. Nie można go przenieść na następny rok.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy