opieka nad chorym dzieckiem
fot. Adobe Stock

Opieka nad chorym dzieckiem w 2020 roku - zasady, ile, kiedy

Rodzic chorego dziecka ma prawo do wzięcia wolnego na opiekę nad nim. Wyjaśniamy, ile jest to dni i czy dostaniesz wynagrodzenie za przerwę w pracy.
Agnieszka Majchrzak
opieka nad chorym dzieckiem
fot. Adobe Stock
Częste infekcje wirusowe dziecka to nieodzowny element naszego rodzicielstwa, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Zapewnienie w tym czasie opieki nad chorym dzieckiem bywa czasami sporym kłopotem dla zapracowanych rodziców. Na szczęście jest to uregulowane przepisami kodeksu pracy i ustawą o świadczeniach pieniężnych z tytułu ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Na ich mocy masz ustawowo przyznane dni wolne, aby móc zaopiekować się chorym maluchem. Wyjaśniamy, na jakich zasadach wolne dni są przyznawane przez pracodawcę.

Spis treści:

Zasiłek opiekuńczy

Mając chore dziecko, masz prawo do otrzymania zasiłku opiekuńczego. Przyznawany jest on zarówno pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie lub też prowadzącym własną działalność gospodarczą. Muszą spełniać warunek: posiadać ubezpieczenie chorobowe obowiązkowe lub dobrowolne.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji, gdy nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić dziecku opiekę. Wyjątek - chore dziecko w wieku do 2 lat. Wtedy masz prawo do zasiłku opiekuńczego, nawet gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.
Redakcja poleca: Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, najpopularniejsze 100 lat temu i nadal modne [WIDEO]
Mamy dla was zestaw starych imion, które były najpopularniejsze w czasach naszych dziadków i pradziadków. Niektóre z nich nadal są bardzo modne i biją rekordy popularności!

Ile dni zwolnienia na dziecko

Zwolnienie na chore dziecko to bardzo ważny przepis dla rodziców. Zgodnie z kodeksem pracy masz prawo do L4 na chore dziecko wynoszącego:
  • 60 dni L4 w przypadku chorego dziecka do 14 roku życia,
  • 14 dni, jeżeli masz dzieci powyżej 14 roku życia.
  • 30 dni, jeżeli opiekujesz się chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat albo dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 14 do 18 lat.

Wysokość zasiłku opiekuńczego

Zasiłek wynosi:
  • 80 procent wynagrodzenia naliczanego od podstawy wynagrodzenia zasadniczego w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę,
  • przeciętny miesięczny przychód, wyliczony na podstawie ostatnich 12 miesięcy i pomniejszony o 13,71 procent - w przypadku pracy na zlecenie o dzieło lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawo do zasiłku przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Ale zasiłek dostanie tylko jeden z rodziców - ten, który złoży wniosek.

Dwa dni opieki na dziecko

Są to dwa dni lub w przeliczeniu 16 godzin. Może je wziąć jeden z rodziców lub też mama i tata mogą podzielić się nimi między sobą. To oznacza, że każdy z nich wykorzysta po jednym dniu lub osiem godzin.

Dwa dni opieki nie zależą od liczby posiadanych dzieci. Bez względu na to, ile masz potomstwa, będą to tylko dwa dni w roku.
Za czas zwolnienia otrzymasz wynagrodzenie obliczane jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, czyli 100 procent.

Ważne: jeżeli rodzice nie wykorzystają przysługujących im dwóch dni opieki na dziecko w danym roku kalendarzowym, uprawnienie to przepadnie. Nie można go przenieść na następny rok.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy