opieka nad zdrowym dzieckiem
fot. Adobe Stock

Opieka nad zdrowym dzieckiem w 2020 roku - przepisy, ile dni, dla kogo

Rodzice pracujący zawodowo mogą wziąć wolne od pracy, aby zaopiekować się dzieckiem. I to nawet wówczas, gdy maluch jest zdrowy.
Agnieszka Majchrzak
opieka nad zdrowym dzieckiem
fot. Adobe Stock
Prawo daje rodzicom możliwość skorzystania z wolnych dni na opiekę nad dzieckiem nie tylko wówczas gdy jest ono chore, ale także w sytuacji, gdy jest zdrowe. Przedstawiamy zasady korzystania z takiego urlopu.

Spis treści: 

2 dni opieki nad dzieckiem - zasady

To prawo zagwarantowane Kodeksem Pracy. Opieka nad dzieckiem przysługuje rodzicom:
 • zatrudnionym na etat,
 • posiadającym potomstwo w wieku do 14 roku życia,
 • do dyspozycji są dwa dni lub 16 godzin,
 • zachowane jest prawo do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, czyli w 100 procentach.

Z możliwości opieki nad dzieckiem może skorzystać bez względu na liczbę dzieci, jednak otrzyma je tylko jeden z rodziców. Dopuszczalne jest podzielenie się tym uprawnieniem w taki sposób, że każdy z rodziców wykorzysta po jednym dniu na opiekę.
Zwolnienie na opiekę nad zdrowym dzieckiem nie przechodzi na następny rok kalendarzowy. W przypadku jego niewykorzystania w danym roku po prostu przepada.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

Zasiłek ten, co do zasady jest przyznawany rodzicom w sytuacji, gdy zachoruje im dziecko. Z jednym wyjątkiem - możesz z niego skorzystać, także mając zdrowe dziecko, gdy nie jesteś w stanie podjąć pracy, gdyż musisz opiekować się maluchem. Chodzi o sytuacje gdy:
 • nieprzewidzianie zamknięto żłobek lub przedszkole,
 • zachorowała niania,
 • nastąpił poród lub choroba rodzica, który do tej pory opiekował się dzieckiem,
 • doszło do pobytu w szpitalu rodzica stale opiekującego się dzieckiem.

Prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko przysługuje tylko do ukończenia przez nie 8 lat. W ramach zasiłku masz do wykorzystania 60 dni w roku kalendarzowym.

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

Otrzyma go zarówno pracownik zatrudniony na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie lub też prowadzący własną działalność gospodarczą. Musi być spełniony jeden warunek: trzeba być objętym ubezpieczeniem chorobowym, obowiązkowym lub dobrowolnym.

Zasiłek wypłacany jest jednemu rodzicowi. Dlatego mama i tata muszą między sobą ustalić, które z nich będzie się opiekowało dzieckiem i pobierało zasiłek.

Czy otrzymasz wynagrodzenie będąc na zasiłku opiekuńczym

Tak, wynosi ono:
 • 80 procent podstawy wymiaru zasiłku, czyli średniego wynagrodzenia,
 • przeciętny miesięczny przychód, wyliczony na podstawie ostatnich 12 miesięcy i pomniejszony o 13,71 procent (praca na zlecenie o dzieło lub prowadzenie działalności gospodarczej).

Zasiłek wypłaca się za każdy dzień, w którym mama lub tata dziecka sprawuje nad nim opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Co zrobić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

W tym celi musisz:
 • napisać oświadczenie o przyczynie zaistniałej sytuacji, np. zamknięciu żłobka, przedszkola,
 • przedstawić zaświadczenie lekarskie w sytuacji choroby opiekuna dziecka.

Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w ramach ubezpieczenia chorobowego. Jest finansowany z funduszu ubezpieczeń społecznych, nawet gdy wypłaca go pracodawca.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy