opieka nad zdrowym dzieckiem
fot. Adobe Stock

Opieka nad zdrowym dzieckiem w 2020 roku - przepisy, ile dni, dla kogo

Rodzice pracujący zawodowo mogą wziąć wolne od pracy, aby zaopiekować się dzieckiem. I to nawet wówczas, gdy maluch jest zdrowy.
Agnieszka Majchrzak
opieka nad zdrowym dzieckiem
fot. Adobe Stock
Prawo daje rodzicom możliwość skorzystania z wolnych dni na opiekę nad dzieckiem nie tylko wówczas gdy jest ono chore, ale także w sytuacji, gdy jest zdrowe. Przedstawiamy zasady korzystania z takiego urlopu.

Spis treści: 

2 dni opieki nad dzieckiem - zasady

To prawo zagwarantowane Kodeksem Pracy. Opieka nad dzieckiem przysługuje rodzicom:
 • zatrudnionym na etat,
 • posiadającym potomstwo w wieku do 14 roku życia,
 • do dyspozycji są dwa dni lub 16 godzin,
 • zachowane jest prawo do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, czyli w 100 procentach.

Z możliwości opieki nad dzieckiem może skorzystać bez względu na liczbę dzieci, jednak otrzyma je tylko jeden z rodziców. Dopuszczalne jest podzielenie się tym uprawnieniem w taki sposób, że każdy z rodziców wykorzysta po jednym dniu na opiekę.
Zwolnienie na opiekę nad zdrowym dzieckiem nie przechodzi na następny rok kalendarzowy. W przypadku jego niewykorzystania w danym roku po prostu przepada.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

Zasiłek ten, co do zasady jest przyznawany rodzicom w sytuacji, gdy zachoruje im dziecko. Z jednym wyjątkiem - możesz z niego skorzystać, także mając zdrowe dziecko, gdy nie jesteś w stanie podjąć pracy, gdyż musisz opiekować się maluchem. Chodzi o sytuacje gdy:
 • nieprzewidzianie zamknięto żłobek lub przedszkole,
 • zachorowała niania,
 • nastąpił poród lub choroba rodzica, który do tej pory opiekował się dzieckiem,
 • doszło do pobytu w szpitalu rodzica stale opiekującego się dzieckiem.

Prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko przysługuje tylko do ukończenia przez nie 8 lat. W ramach zasiłku masz do wykorzystania 60 dni w roku kalendarzowym.

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

Otrzyma go zarówno pracownik zatrudniony na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie lub też prowadzący własną działalność gospodarczą. Musi być spełniony jeden warunek: trzeba być objętym ubezpieczeniem chorobowym, obowiązkowym lub dobrowolnym.

Zasiłek wypłacany jest jednemu rodzicowi. Dlatego mama i tata muszą między sobą ustalić, które z nich będzie się opiekowało dzieckiem i pobierało zasiłek.

Czy otrzymasz wynagrodzenie będąc na zasiłku opiekuńczym

Tak, wynosi ono:
 • 80 procent podstawy wymiaru zasiłku, czyli średniego wynagrodzenia,
 • przeciętny miesięczny przychód, wyliczony na podstawie ostatnich 12 miesięcy i pomniejszony o 13,71 procent (praca na zlecenie o dzieło lub prowadzenie działalności gospodarczej).

Zasiłek wypłaca się za każdy dzień, w którym mama lub tata dziecka sprawuje nad nim opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Co zrobić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

W tym celi musisz:
 • napisać oświadczenie o przyczynie zaistniałej sytuacji, np. zamknięciu żłobka, przedszkola,
 • przedstawić zaświadczenie lekarskie w sytuacji choroby opiekuna dziecka.

Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w ramach ubezpieczenia chorobowego. Jest finansowany z funduszu ubezpieczeń społecznych, nawet gdy wypłaca go pracodawca.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy