Opieka okołoporodowa w Polsce jest źle badana – mówi ekspert z IMiD-u

Według oficjalnych wskaźników opieka okołoporodowa w Polsce jest idealna! O czym to świadczy? Tylko o tym, że mamy złe wskaźniki… – mówi dr hab. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka. Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
Jedynym oficjalnym wskaźnikiem opieki okołoporodowej w Polsce jest… umieralność noworodków i niemowląt. Nic zatem dziwnego, że  – jeśli weźmiemy tylko te dane – to okaże się, że opieka okołoporodowa w Polsce jest idealna. Dzięki dzisiejszej medycynie umieralność donoszonych noworodków jest na bardzo niskim poziomie, wynosi mniej więcej 5 zgonów na 1000 urodzeń. 

– Ale to nie znaczy, że nie mamy rozszerzać wskaźników opieki okołoporodowej. Z jednej strony o wskaźniki mówiące o sprawności noworodków, głównie będzie chodziło o ich układ oddechowy i nerwowy, ale też oczywiście mamy też mnóstwo aspektów dotyczących stanu zdrowia czy zadowolenia z opieki u kobiet – mówi dr hab. n. med. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Zarówno chodzi tu o jakość opieki w czasie ciąży, jak również sposób prowadzenia porodu, zmniejszenie medykalizacji porodu, wczesne aspekty dotyczące opieki nad noworodkiem: kontakt skóra do skóry czy karmienie piersią. Takie wskaźniki powinniśmy konstruować. 

Opieka okołoporodowa powinna być badana m.in. wg: 

  • zadowolenia kobiety z przebiegu porodu
  • sposobu prowadzenia porodu
  • obecności zabiegów medycznych podczas porodu, np. nacięcia krocza lub podania syntetycznej oksytocyny
  • długości kontaktu „skóra do skóry” matki z dzieckiem po porodzie
  • czasu pierwszego karmienia piersią po porodzie
  • stanu kobiety po porodzie
Ekspertka z IMID–u konkluduje jednak, że konstruowanie nowoczesnych wskaźników opieki okołoporodowej jest bardzo trudne, ponieważ szpitale niechętnie dzielą się wiedzą na temat jakości porodów w Polsce. 

Obejrzyj także: Szpitale nie chcą mówić o swoich porodówkach! 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy