GRY

Gdy dziecko pierwszy raz zostaje z nianią

Na pewno nie będzie tak jak z mamą. Ale to nie znaczy, że ma być gorzej. Jeśli dobrze wybrałaś opiekunkę, bez stresu możesz wyjść z domu.
mama, dziecko, zabawa
Niania zwykle pojawia się w domu, kiedy ty musisz wrócić do pracy. Bywa jednak potrzebna także wtedy, gdy dziecko idzie do przedszkola, a ani ty, ani twój mąż nie możecie go odbierać, bo dłużej pracujecie.

Przeczytaj: Jak zostaje się opiekunką do dziecka

Zacznij od krótkich rozstań z dzieckiem

Kiedy tylko podejmiesz decyzję o zatrudnieniu niani, stopniowo przyzwyczajaj do tego swoje dziecko. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej będzie znosiło rozłąkę. Zostawiaj je czasem pod opieką babci albo zaprzyjaźnionej sąsiadki na 2–3 godziny, np. gdy wychodzisz na zakupy. Ważne, by dziecko zostawało z osobą, którą zna i lubi. Taki trening rozstań pozwoli oswoić się z tym, że mama czasem wychodzi z domu, ale potem zawsze wraca.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Zarezerwuj czas na poznanie z nianią

Nie szukaj niani w ostatniej chwili. Trudno przewidzieć, ile czasu upłynie, nim znajdziesz właściwą osobę. Kiedy trafisz na tę odpowiednią, potrzebujesz jeszcze czasu, by ją wprowadzić do czekających ją obowiązków. Przez pewien czas (np. dwa tygodnie) niania powinna zajmować się dzieckiem razem z tobą, wychodzić na spacery, karmić. Dziecko będzie miało szansę, by ją poznać i polubić. Opiekunce zaś taki wspólny czas pozwoli nauczyć się rozkładu dnia dziecka, poznać jego upodobania, twoje oczekiwania itp.

Sprawdź, a potem ustal

W czasie kiedy będziecie się wspólnie opiekować dzieckiem, masz szansę potwierdzić słuszność swego wyboru. To daje większą pewność niż sprawdzenie referencji (oczekiwania innych nie muszą pokrywać się z twoimi). Pozostaje jeszcze sprawa obowiązków. Im więcej oczekiwań wobec niani (pranie, gotowanie, prasowanie, sprzątanie), tym mniej zostanie jej czasu dla dziecka. To kwestia wyboru, czy niania ma być panią do prowadzenia domu, czy bardziej (modną ostatnio) guwernantką, która zadba o prawidłowy rozwój dziecka, zostawiając jednocześnie po swoich działaniach wychowawczych porządek w domu. Ustal to wszystko na etapie wstępnych rozmów z kandydatką.

Pierwsze rozstanie z dzieckiem

Kiedy przyjdzie ten dzień, nie wychodź z domu chyłkiem, choć wydaje ci się, że tak będzie łatwiej. Nie bój się łez dziecka. Rozstania są smutne i dla dorosłych, dziecko ma też prawo okazywać swoje uczucia. Dobra niania szybko opanuje sytuację. Przytul dziecko, daj mu buziaka, pomachaj, powiedz, kiedy wrócisz (po obiadku, po podwieczorku, kiedy się obudzi) i koniecznie dotrzymaj słowa.

Stopniuj swoją nieobecność

Przez pierwsze dni postaraj się wracać do domu wcześniej. Jeśli szef patrzy nieprzychylnie na skracanie czasu pracy, może tata przez jakiś czas będzie mógł pojawiać się w domu szybciej. Dziecko będzie złaknione kontaktu z rodzicami i choć w domu zwykle czeka sporo obowiązków, warto znaleźć chwilę, by zabrać malucha na spacer albo dać się namówić na układanie wieży z klocków, by choć trochę nadrobić czas, który spędziliście oddzielnie.

Zobacz też: Pierwsze spotkanie z nianią

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha