Dziecko w szpitalu
fot. Adobe Stock

Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu zakazane? Jest projekt ustawy!

Jest wreszcie projekt ustawy, który jednoznacznie mówi, że szpital nie ma prawa pobierać opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu. Rodzice przestaną płacić za to, że są z dzieckiem w szpitalu przez 24 godziny.
Katarzyna Pinkosz
Dziecko w szpitalu
fot. Adobe Stock
Pisaliśmy o szpitalach, w których rodzice muszą płacić za pobyt razem z chorym dzieckiem w szpitalu, mimo tego, że przebywając przy dziecku, faktycznie sprawują nad nim opiekę, wyręczając w tym pracowników szpitala. Płacą np. za wypożyczenie leżanki albo nawet za przespanie się na podłodze przy łóżeczku dziecka. Szpitale konieczność opłat tłumaczyły różnie, np. tym, że rodzic podczas pobytu w szpitalu razem z dzieckiem zużywa wodę, mydło czy papier toaletowy.
Opłaty były tylko w niektórych szpitalach – decydował dyrektor szpitala. Były też takie szpitale, w których żadnych opłat nie ma, warunki są dobre, a rodzice są wręcz zachęcani do pobytu z dzieckiem.
Zobacz także: Popieramy! W tym szpitalu rodzice nie będą już płacić

Opłat nie będzie

Zniesienie opłat w we wszystkich szpitalach zapowiadał już kilka miesięcy temu minister zdrowia, który stwierdził, że takie opłaty są niezgodne z prawem. Okazuje się, że jednak zgodne z prawem były, dlatego teraz jest już projekt zmiany w ustawie o prawach pacjenta, która wprowadza odpowiednie zapisy. Zgodnie z nimi szpital nie będzie miał prawa pobierania opłat za pobyt wraz z dzieckiem w szpitalu.
Projekt ustawy wprost wskazuje, że z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w szpitalu rodzice albo opiekunowie nie mogą być obciążeni opłatą.
Redakcja poleca: Dzieci szybciej zdrowieją w odnowionych salach szpitalnych - film
Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że odpowiednia aranżacja szpitalnych sal poprawia najmłodszym pacjentom samopoczucie i skraca czas leczenia nawet o 21 proc.

Dziecko szybciej zdrowieje

W uzasadnieniu projektu ustawy podkreśla się, że dziecko ma prawo do tego, aby cały czas podczas pobytu w szpitalu przebywali z nim rodzice lub opiekunowie, dlatego należy im stwarzać możliwe dogodne warunki pobytu w szpitalu, a wręcz ich do tego zachęcać. Obecność osób bliskich jest korzystna dla dziecka, przyspiesza proces leczenia, łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa dziecka. Dlatego pobyt rodziców i opiekunów wraz z dzieckiem w szpitalu nie może ich narażać na ponoszenie dodatkowych wydatków. 
Jest to zgodne w Europejską Kartą Praw Dziecka Hospitalizowanego.
Takie same rozwiązania przyjęto również w stosunku do pacjentów dorosłych o znacznym stopniu niepełnosprawności – w ich przypadku również szpital nie będzie miał prawa do pobierania opłat za pobyt opiekunów.
Zobacz także: Dziecięce szpitale powinny przypominać place zabaw!
Oceń artykuł

Ocena 3 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy