GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia dziecka

Opryszczka

Opryszczka (nazywana też "zimnem") to  bardzo rozpowszechnione wirusowe zakażenie skóry. Wbrew powszechnej opinii nie jest to tylko defekt kosmetyczny.

Spis treści:
  1. Przyczyny opryszczki
  2. Objawy opryszczki u dzieci
  3. Kiedy do lekarza?
  4. Leczenie opryszczki
  5. Powikłania opryszczki
  6. Zapobieganie opryszczce

Przyczyny opryszczki

Opryszczkę wywołuje  wirus opryszczki zwykłej (Herpes simplex). Po wniknięciu do organizmu usadawia się w zwojach nerwowych, gdzie przez dłuższy czas może pozostawać uśpiony. 

Przeczytaj także: Opryszczka a ciąża

Objawy opryszczki u dzieci

Typowe objawy opryszczki u dzieci: 
  • zmiany na skórze, najczęściej warg
Najpierw dokucza pieczenie, potem pojawiają się swędzące i piekące pęcherzyki, które z czasem zlewają się, tworząc strupek.

Mniej typowe objawy opryszczki:
  • zmiany mogą pojawiać się nie tylko na wargach, ale także w innych miejscach – na twarzy, uszach, palcach, w gardle, w spojówkach, na rogówce, na narządach płciowych
Uwaga!
U dzieci opryszczka może także przebiegać bezobjawowo. Jedynym symptomem może być gorączka.

Leczenie opryszczki u dzieci

We wczesnym okresie opryszczki wargowej pomaga acyklowir. Zawierające ten składnik leki dostępne są w aptekach. Inne preparaty antywirusowe to przede wszystkim maści tj. Zovirax, Vratizolin, Virolex, Hascovir. 
W zakażeniu pierwotnym u dzieci na zmiany w jamie ustnej można zakraplać Aphtin.
Na ból i gorączkę skuteczny jest paracetamol.
Inne leczenie należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Uwaga!
Infekcje Herpes simplex mają charakter nawracający i leczenie nie zapobiega ponownemu zachorowaniu. Wirus, który raz wniknął do organizmu, pozostaje w nim na zawsze.

Kiedy do lekarza?

Zgłoś się z dzieckiem do lekarza natychmiast po pojawieniu się opryszczki, gdyż najlepsze efekty daje wcześnie rozpoczęte leczenie.

Powikłania opryszczki

Nieleczona dziecięca opryszczka może doprowadzić do groźnych powikłań – zdarza się, że atakuje  mózg i opony mózgowo-rdzeniowe.
Uśpiony wirus opryszczki może też uaktywniać się w stanach obniżonej odporności (choroby, stresy, przebywanie na słońcu lub zimnie). Wędruje wtedy wzdłuż zakończeń nerwowych i powoduje ich podrażnienie. 

Zapobieganie opryszczce

Wirus opryszczki przenosi się drogą kropelkową. Dlatego trzeba zachować ostrożność w relacji z osobą, u której pojawiły się symptomy choroby: unikać pocałunków, picia z tego samego kubka, używania tych samych sztućców, przyborów toaletowych czy kosmetyków.

Zobacz także: Moje dziecko mogło umrzeć przez całusa! – ostrzega mama małej Brooke

Opr. BT
Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra