GRY
 
 

Opryszczka a karmienie

Mam opryszczkę. Boję się, że karmiąc piersią, mogę zarazić swoją córeczkę. Jak ją przed tym ustrzec? Odpowiada pediatra.

mama, niemowlę, karmienie piersią
Wyróżnia się opryszczkę wargową, którą wywołuje wirus Herpes Simplex Virus typu 1 – HSV1, oraz opryszczkę narządów płciowych HSV2.

Wirus można leczyć antybiotykami przeciwwirusowymi, np. acyklowirem (w maści, tabletkach i syropie). Oba wirusy są szczególnie niebezpieczne dla noworodków i niemowlaków. Mogą wywołać zapalenie mózgu – bardzo ciężką chorobę leczoną na oddziale intensywnej terapii. Dlatego tak ważne jest, by zapobiegać zakażeniom.

Trzeba zakrywać miejsca, w których pojawiła się opryszczka, tak by dziecko ich nie dotykało. Myć dokładnie ręce, używając alkoholowych środków do dezynfekcji rąk (Ahd 2000, 20 zł, Spitaderm, 20 zł). Nie całować dziecka, jeżeli opryszczka jest zlokalizowana w okolicy ust. Niemowlęta można karmić naturalnie, zachowując podstawowe zasady higieny. Opryszczka na brodawkach i otoczce piersi zdarza się rzadko. W takim przypadku należy zaprzestać karmienia tylko w fazie ostrej choroby, przy widocznych owrzodzeniach.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

 
Redakcja poleca: Czy ty też popełniasz te błędy w karmieniu niemowląt? Najnowsze badanie IMiD [WIDEO]
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że wciąż nie wiemy, jak karmić niemowlęta zgodnie z zaleceniami. I choć jest nieco lepiej w porównaniu z poprzednim badaniem z 2012 roku, to rodzice nadal popełniają błędy. Sprawdź, czy i ty ich nie popełniasz.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!