szybkie sposoby na opryszczkę
fot. Adobe Stock

Opryszczka – jak szybko się jej pozbyć [SKUTECZNE SPOSOBY]

Opryszczka pojawia się niespodziewanie i w najmniej dogodnym momencie. Spróbuj szybko się jej pozbyć, ale działać trzeba natychmiast. Wtedy jest szansa, by powstrzymać pojawienie się pęcherzyków.
Aleksandra Sobieraj
szybkie sposoby na opryszczkę
fot. Adobe Stock
Kiedy tylko czujesz mrowienie, swędzenie lub kłucie na wardze (osoby miewające opryszczkę dobrze znają to uczucie) albo dostrzeżesz podejrzane zgrubienie, to znak, że wirus właśnie się uaktywnił. Choć pęcherzyk na ustach jest jeszcze niewidoczny, trzeba działać od razu. Tylko dzięki temu masz szanse szybko pozbyć się opryszczki.

Jak szybko pozbyć się opryszczki?

Żeby powstrzymać wirusa i usunąć opryszczkę, najważniejsze jest, by działać natychmiast, jeszcze zanim pojawią się pęcherzyki. Najlepsze efekty dają sposoby farmakologiczne, czyli preparaty z apteki:
  • tabletki przeciwwirusowe z acyklowirem – dostępne bez recepty. Lek uszkadza DNA wirusa, co blokuje jego namnażanie się. Zdarza się, że przyjęcie w odpowiednim momencie już jednej tabletki leku sprawi, że kolejne fazy choroby zostaną zatrzymane, czyli nie dojdzie do powstania na wardze pęcherzyków, a potem strupków. Oczywiście, nie wystarczy jedna tabletka, leczenie opryszczki trzeba przeprowadzić do końca – trwa ok. 5 dni.
  • maść z acyklowirem – także dostępna bez recepty. Jest mniej skuteczna niż tabletki. Smaruje się nią zmienione chorobowa miejsca, czyli pęcherzyki i strupki.
Jeśli opryszczka przydarza ci się kilka razy w roku, w domowej apteczce na stałe powinnaś mieć leki z acyklowirem: tabletki i maść.
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Domowe sposoby na opryszczkę

Raczej nie powstrzymają rozwoju wirusa, ale złagodzą dolegliwości związane z opryszczką i przyspieszą proces gojenia. Przydadzą się też, jeśli przegapisz pierwsze objawy opryszczki i pęcherzyki pojawią się, mimo że przyjęłaś lek z acyklowirem – wtedy wspomogą leczenie farmakologiczne. Lepiej zrezygnuj z leczenia opryszczki miętową pastą do zębów – ten sposób jedynie schładza bolące miejsce, przynosząc ulgę, ale nie ma żadnego działania leczniczego.
  • melisa – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Są dowody, że wyciąg z jej liści (taniny i kwasy fenolowe) zwalcza m.in. wirusa opryszczki. Na usta przykłada się okład z melisy lub smaruje się je olejkiem melisowym. Podobnie działanie ma też rumianek i szałwia.
  • miód – także działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Miodem należy posmarować opryszczkę - złagodzi stan zapalny.
  • olejek z drzewa herbacianego – dostępny w aptekach, działa przeciwwirusowo i miejscowo znieczulająco. Wystarczy posmarować nim opryszczkę.
  • aloes – przyspiesza proces gojenia. Na opryszczkę należy przyłożyć miąższ z odłamanego liścia aloesu.
  • czosnek i cebula – mają działanie przeciwzapalne, do opryszczki przykłada się na kilka minut przekrojony ząbek czosnku lub kawałek cebuli.
  • maść cynkowa – najlepiej z kwasem kwasem salicylowym, który razem z zawartym w maści cynkiem działa wysuszająco, przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Przyspiesza też gojenie.
  • kwas acetylosalicylowy – ulgę przy opryszczce przynosi też posmarowanie chorego miejsca zmoczoną tabletką aspiryny lub polopiryny (czyli właśnie kwasu acetylosalicylowego).
Uwaga! Jeśli masz opryszczkę, zachowaj szczególną higienę, żeby nie roznosić wirusa: myj ręce po każdym posmarowaniu i dotknięciu zmiany, nie całuj innych, zwłaszcza dzieci, twarz wycieraj jednorazowym ręcznikiem, uważaj, by nie przenieść wirusa np. do oczu.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy