GRY

Jak uchronić dziecko przed opryszczką? 6 ważnych pytań

Opryszczka to bardzo rozpowszechniona choroba, wywołuje ją wirus, którym bardzo łatwo się zarazić. Jej nawroty, zwłaszcza u małych dzieci, mogą stać się przyczyną poważnych powikłań. Co warto wiedzieć, jeśli twoje dziecko miewa na ustach opryszczkę?
Dziecko z opryszczką
fot. Fotolia
Wirus opryszczki zwykłej jest najczęstszą przyczyną zapalenia błony śluzowej u dzieci w wieku 1-3 lata. To bardzo rozpowszechniona i zaraźliwa choroba. Wywołuje ją Herpes simplex virus (HSV), który najczęściej atakuje skórę. Może być przyczyną wielu objawów chorobowych zarówno na skórze, jak i na błonach śluzowych czy oczach.

1. Jak można się zarazić?

Opryszczką można zarazić się, gdy uszkodzona skóra dziecka, np. w czasie ząbkowania, ma bezpośredni kontakt z wirusem. Może do niego dojść, gdy maluch przytula się do chorego lub tzw. nosiciela wirusa.
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

2. Kiedy pojawiają się objawy?

Pierwsze objawy choroby pojawiają się po 2-12 dniach (przeciętnie 6 dniach). Zdarza się też, że po przejściu pierwszego zakażenia wirus opryszczki pozostaje w tkankach w utajeniu i dopiero pewne bodźce mogą wywołać nawrót opryszczki. Zalicza się do nich przede wszystkim: zimno, opalanie się w pełnym słońcu, choroby gorączkowe, silne emocje.
Przy nawrotowej postaci opryszczki wykwity często pojawiają się na wargach. Natomiast u noworodków, a także u niedożywionych niemowląt może wystąpić poważne zakażenie uogólnione.

Zobacz też: 6 najczęstszych wysypek u dzieci. Jak rozpoznać chorobę?

3. Jakie są pierwsze objawy opryszczki?

Mogą pojawić się nagle i mieć gwałtowny przebieg. Są to zwykle:
  • ból jamy ustnej,
  • obfite ślinienie się,
  • przykry zapach z buzi,
  • utrata apetytu,
  • gorączka nawet do 40°C.
Chorobę może poprzedzić ostre zapalenie dziąseł. Następnie na błonie śluzowej warg lub policzków pojawiają się pęcherzyki wypełnione cieczą, które pękają i pozostawiają bolesne nadżerki. Objawom tym towarzyszy powiększenie i bolesność podżuchwowych węzłów chłonnych. Ostry stan chorobowy trwa od 4 do 9 dni, potem zaś ustępuje samoistnie. Ból ustaje na 2-4 dni przed zagojeniem się nadżerek.

Zobacz też: Półpasiec u dzieci

4. Jak przebiega choroba?

Dla zakażenia wirusem opryszczki charakterystyczne są zmiany pęcherzykowe.
  • Kiedy zakażona jest skóra kończyn, pęcherzyki pojawiają się w ciągu 2-3 dni w miejscu skaleczenia czy otarcia naskórka. Dzięki charakterystycznemu umiejscowieniu doświadczony lekarz łatwo odróżni opryszczkę od półpaśca. Zmiany goją się powoli (czasem nawet do 3 tygodni), a ponowne pęcherze w tym samym miejscu bywają większe.
  • Opryszczkowe zmiany występują niekiedy na paluszkach ssących kciuk dzieci, które chorują na opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej.
  • Zmiany na oczach – w postaci zapalenia spojówki i rogówki – mogą być zarówno pierwotną, jak i wtórną formą zakażenia wirusem HSV. Szczególnie niebezpieczne może to być dla noworodków, a nieleczone doprowadzić do zaćmy, a nawet ślepoty.
  • Z kolei zakażenie narządów płciowych występuje najczęściej u młodzieży. Wirus przenosi się drogą płciową. Chorobie może towarzyszyć gorączka i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz trudności w oddawaniu moczu. U dojrzałych kobiet pierwotnym miejscem zakażenia jest szyjka macicy, dlatego dziecko może zakazić się wirusem podczas narodzin.
Zobacz też: Ospa bywa nieprzewidywalna - wywiad z ekspertem

5. Jak leczyć opryszczkę?

Należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza natychmiast po pojawieniu się opryszczki, gdyż najlepsze efekty daje wcześnie rozpoczęte leczenie. W każdej postaci zakażenia wirusem opryszczki stosuje się preparaty acycloviru: na błony śluzowe – w postaci 3-proc. żelu, na skórę – 5-proc. krem (np. Vratisolin) lub ogólnie – tabletki doustne. W ciężkich przypadkach podczas leczenia szpitalnego podaje się dożylnie kroplówki (np. Heviran). Miejscowo zastosowany preparat acycloviru może skrócić okres rozsiewu wirusa, ale nie ma wpływu na złagodzenie objawów, natomiast antybiotyki są przydatne tylko w leczeniu wtórnych powikłań (w postaci zakażenia bakteryjnego).

6. Czy zdarzają się powikłania?

Na szczęście rzadko dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa HSV na wiele narządów lub też do przenoszenia go drogą nerwową, co mogłoby doprowadzić do zapalenia opon mózgowych i mózgu. To powikłanie może wystąpić we wszystkich grupach wiekowych – przebieg choroby jest wówczas ciężki.

Zobacz też: Jak leczyć zapalenie zatok u dziecka?
Doładuj
Przeładuj