opuchlizna w ciąży rano
fot. Fotolia

Czy poranne obrzęki rąk i nóg w ciąży to problem? – pytamy eksperta

Opuchlizna, która pojawia się w ciąży, powinna zniknąć po odpoczynku. Pytamy ginekologa, co robić, jeśli jednak obrzęki są nadal widoczne rano, kiedy wstajemy z łóżka.
Małgorzata Wódz
opuchlizna w ciąży rano
fot. Fotolia
Końcówka ciąży to najtrudniejszy czas dla przyszłej mamy, między innymi ze względu na obrzęki. Opuchlizna w ciąży nie tylko jest problemem estetycznym (żadna kobieta nie jest w stanie polubić obrzękniętych nóg czy twarzy), ale czasem bywa również problemem zdrowotnym. Z tego względu nie można jej bagatelizować.

Opuchlizna w ciąży utrzymuje się rano – czy to normalne?

Niewielkie obrzęki, które pojawiają się pod koniec dnia, są normalną ciążową dolegliwością, która powinna ustąpić po odpoczynku. Czy robić jednak, jeśli nie ustępują?  – Od pewnego czasu mam problem z opuchlizną – martwi się Monika, która jest w 32. tygodniu ciąży. – Najpierw pod wieczór miałam tylko spuchnięte nogi. Od kilku dni mam też obrzęknięte ręce. Opuchlizna utrzymuje się rano, choć na szczęście jest dużo mniejsza niż wieczorem. Czy w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, zrobić dodatkowe badania?
Redakcja poleca: 5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]
Zostało miesiąc do porodu a Tobie puchną dłonie, stopy, łydki i twarz. Zobacz 3 rzeczy, które powinnaś robić a 2 których robić Ci nie wolno by zapobiec opuchliźnie w czasie ciąży tuż przed rozwiązaniem.

Co robić, jeśli obrzęki rąk i nóg nie znikają?

Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej, ginekologa położnika z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie obrzęki w III trymestrze ciąży nie muszą być niczym niepokojącym. – Istotne jest zbadanie moczu na obecność białka – radzi nasz ekspert. – Jeśli wyniki są prawidłowe, nie należy się martwić. Na pewno ważną informacją jest to, że w wyniku odpoczynku obrzęki stają się mniejsze. Na pewno trzeba jednak zwracać uwagę, czy dotyczą jednakowo obu stron ciała i nie towarzyszą im inne objawy – wyjaśnia dr Jurczak-Czaplicka.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy