opuchnięte nogi w ciąży
fot. Fotolia

O czym mogą świadczyć opuchnięte nogi w ciąży?

Opuchnięte nogi czasem bywają zwykła ciążową dolegliwością, a czasem bardzo niepokojącym objawem. Sprawdź, kiedy musisz powiadomić o nich swojego lekarza.
Małgorzata Wódz
opuchnięte nogi w ciąży
fot. Fotolia
Puchnięcie nóg w ciąży to efekt gromadzenia płynów przez organizm. Dochodzi do tego zwykle w trzecim trymestrze, a dokładnie w samej końcówce ciąży. Krew staje się wtedy rzadsza, a naczynia krwionośne – bardziej przepuszczalne. W efekcie mogą pojawić się nie tylko obrzęki nóg, ale również rąk, a czasem także twarzy. Opuchnięte nogi bywają też efektem zaburzeń krążenia krwi, do których dochodzi, ponieważ rosnąca macica zaczyna uciskać okoliczne żyły i naczynia chłonne. Dodatkowo puchnięciu sprzyja długie stanie lub siedzenie oraz przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze. Jeśli końcówka ciąży przypada na upalne lato, problem zwykle się nasila.

Czy przejmować się opuchniętymi nogami przed porodem?

Lekko opuchnięte kostki nóg w końcówce ciąży (a dokładnie po 36. tygodniu ciąży) nie powinny być powodem do niepokoju. Małe obrzęki nie są groźne, nawet jeśli towarzyszy im mrowienie pod warunkiem, że nie utrzymują się przez całą dobę. Jeśli pojawiają się wieczorem, rano zwykle już nie są widoczne. Nie powinny też towarzyszyć im inne niepokojące symptomy, jak np. nadciśnienie. 
Redakcja poleca: Obrzęki i żylaki w ciąży – czy są na nie sposoby? [WIDEO]
Spuchnięte nogi to zmora wielu przyszłych mam. Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Podpowiada ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk.

Kiedy o obrzękach nóg powiedzieć lekarzowi?

Jeżeli nogi puchną przed 36. tygodniem ciąży, opuchlizna jest duża, widać ją nie tylko na nogach, ale również na rękach i twarzy oraz nie znika po nocnym odpoczynku, przyszła mama wymaga konsultacji lekarskiej.

Tak może (ale nie musi!) objawiać się stan przedrzucawkowy (gestoza), zwany również zatruciem ciążowym, prowadzący do groźnych dla dziecka drgawek (rzucawka). Ich skutkiem bywa np. odklejenie się łożyska. To poważne powikłanie i dla mamy, i dla dziecka, dlatego przyczynę dużych obrzęków zawsze trzeba wyjaśnić.

Lekarz sprawdzi, czy nie masz podwyższonego ciśnienia krwi (o nadciśnieniu mówimy przy wartościach powyżej powyżej 140/90 mmHg) i białkomoczu (jeśli białko wydalane jest z moczem, woda przenika z naczyń do tkanek miękkich i tworzą się obrzęki). O stanie przedrzucawkowym może świadczyć również ból głowy i zaburzenia widzenia.
Idź do lekarza także, jeśli opuchlizna utrzymuje się rano. To może być objaw choroby nerek lub nadciśnienia spowodowanego ciążą.

Co robić z opuchniętymi nogami w ciąży?

Jeśli masz obrzęki nóg, ulgę przyniesie ci:
  • kąpiel w chłodnej wodzie – z dodatkiem soli,
  • okłady z liści kapusty – najlepiej ze schodzonych i stłuczonych,
  • solenie potraw – wiadomo, że nadmiar soli może być przyczyną zatrzymania wody w organizmie, ale niedobór również  prowadzi do tworzenia się obrzęków.
  • wypoczywanie – najlepiej z nogami w górze. Gdy siedzisz, oprzyj je tak, aby stopy znalazły się wyżej niż twoja pupa, to ułatwi odpływanie krwi z nóg. Staraj się też nie zakładać nogi na nogę, bo taka pozycja utrudnia krążenie i może prowadzić nawet do powstania żylaków,
  • unikanie długiego siedzenia – np. w pracy lub w trakcie podróży, co pół godziny staraj się wstać i przespacerować się.
  • spanie na lewym boku – ta pozycja zmniejsza nacisk na żyłę główną i ułatwia krążenie krwi.
  • gimastyka – nawet w końcówce ciąży możesz być aktywna fizycznie. Jeśli tylko lekarz nie widzi przeciwwskazań, przyszła mama może ćwiczyć.
 

Ulgę przy obrzękach nóg przyniosą również kremy i żele chłodzące. Skonsultuj ich używanie ze swoim ginekologiem.

Przy opuchliźnie nóg ważne jest także regularne kontrolowanie ciśnienia krwi i oddawanie do analizy moczu, aby sprawdzić, czy nie ma w nim białka. Takie badania zwykle lekarz zleca na każdej wizycie kontrolnej.  [content:0_7121,0_4967,0_6320,0_15663:CMNews]  

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy