opuchnięte nogi w ciąży
fot. Fotolia

Opuchnięte nogi w ciąży: przyczyny, jak sobie radzić

Opuchnięte nogi w ciąży są zmorą wielu przyszłych mam. Puchną ci stopy, kostki, łydki? Podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z obrzękami nóg w ciąży, a także kiedy należy zgłosić się do lekarza z tą dolegliwością. 
Małgorzata Wódz
opuchnięte nogi w ciąży
fot. Fotolia

Opuchnięte nogi w ciąży bywają zwykłą dolegliwością typową dla kobiet spodziewających się dziecka. Lekko opuchnięte kostki, łydki, stopy w ciąży (a dokładnie po 36. tygodniu ciąży) nie powinny być powodem do niepokoju. Małe obrzęki nie są groźne, nawet jeśli towarzyszy im mrowienie, pod warunkiem, że nie utrzymują się przez całą dobę. Jeśli pojawiają się wieczorem, a rano już nie są widoczne, nie ma powodów do niepokoju. W ten sam sposób mogą też puchnąć dłonie i nadgarstki – to normalne w końcówce ciąży. Obrzęki nóg w ciąży czasem są jednak bardzo niepokojącym objawem. Mogą świadczyć między innymi o stanie przedrzucawkowym. 

Puchnięcie nóg w ciąży – przyczyny

Opuchnięte nogi w ciąży to efekt gromadzenia płynów przez organizm. Dochodzi do tego zwykle w trzecim trymestrze, a najczęściej w samej końcówce ciąży – po 36. tygodniu. W ten sposób organizm kobiety magazynuje wodę na wypadek dużej utraty krwi podczas porodu. Obrzękom sprzyjają zaburzenia krążenia krwi, do których dochodzi, ponieważ rosnąca macica zaczyna uciskać okoliczne żyły i naczynia chłonne. Dodatkowo ryzyko puchnięcia nóg wzrasta wskutek długiego stania lub siedzenia oraz przebywania w zbyt wysokiej temperaturze. Puchnięcie nóg w ciąży latem zazwyczaj jeszcze bardziej doskwiera przyszłym mamom – w upalne dni problem zwykle się nasila.

Obrzęki nóg w ciąży – kiedy powinny niepokoić?

Jeżeli nogi puchną przed 36. tygodniem ciąży, albo opuchlizna jest duża, widać ją nie tylko na nogach, ale również na rękach i twarzy oraz nie znika po nocnym odpoczynku, przyszła mama wymaga konsultacji lekarskiej. Tak może (ale nie musi!) objawiać się stan przedrzucawkowy (gestoza), zwany również zatruciem ciążowym, prowadzący do groźnych dla dziecka drgawek (rzucawka). Ich skutkiem bywa np. odklejenie się łożyska. To poważne powikłanie zagrażające mamie i dziecku, dlatego przyczynę dużych obrzęków zawsze trzeba wyjaśnić.

Lekarz sprawdzi, czy nie masz podwyższonego ciśnienia krwi (o nadciśnieniu mówimy przy wartościach powyżej 140/90 mmHg) i białkomoczu (jeśli białko wydalane jest z moczem, woda przenika z naczyń do tkanek miękkich i tworzą się obrzęki). O stanie przedrzucawkowym może świadczyć również ból głowy i zaburzenia widzenia.
Idź do lekarza także, jeśli opuchlizna w ciąży utrzymuje się rano. To może być objaw choroby nerek lub nadciśnienia spowodowanego ciążą.

Spuchnięta jedna noga w ciąży

Taki objaw zawsze warto skonsultować z lekarzem. Najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju, zwłaszcza jeśli puchnie tylko lewa noga. Niektóre osoby, wskutek zwężenia od urodzenia lewej żyły biodrowej wspólnej (zespół May-Thurner) mają tendencję do puchnięcia lewej nogi. Objaw ten warto jednak skonsultować z lekarzem, gdyż przyczyny obrzęku jednej kończyny mogą być różne (np. zakrzepica). Specjalista zleci odpowiednie badania, które pomogą ustalić przyczynę puchnięcia jednej nogi, co ułatwi rozwiązanie problemu – jeszcze przed porodem lub już po nim.

Obrzęki nóg w ciąży – jak sobie radzić?

Jeśli masz obrzęki nóg, ulgę przyniesie ci:
  • Kąpiel w chłodnej wodzie – z dodatkiem soli.
  • Okłady z liści kapusty – najlepiej ze schodzonych i stłuczonych.
  • Rozsądne używanie soli – wiadomo, że nadmiar soli może być przyczyną zatrzymania wody w organizmie, ale niedobór również  prowadzi do tworzenia się obrzęków.
  • Wypoczywanie – najlepiej z nogami w górze. Gdy siedzisz, oprzyj je tak, aby stopy znalazły się wyżej niż twoja pupa, to ułatwi odpływanie krwi z nóg. Staraj się też nie zakładać nogi na nogę, bo taka pozycja utrudnia krążenie i może prowadzić do powstania żylaków.
  • Unikanie długiego siedzenia – np. w pracy lub w trakcie podróży, co pół godziny staraj się wstać i przespacerować się.
  • Spanie na lewym boku – ta pozycja zmniejsza nacisk na żyłę główną i ułatwia krążenie krwi.
  • Gimnastyka – nawet w końcówce ciąży możesz być aktywna fizycznie. Jeśli tylko lekarz nie widzi przeciwwskazań, przyszła mama może ćwiczyć.
  • Żele na puchnięcie nóg w ciąży – zwykle zawierają one wyciąg z kasztanowca, mentol lub diosminę. Wpływają one pozytywnie na naczynia krwionośne i zmniejszają ryzyko opuchlizny. 

Ulgę przy obrzękach nóg przyniosą również kremy i żele chłodzące. Skonsultuj ich używanie ze swoim ginekologiem.

  
Przy opuchliźnie nóg ważne jest także regularne kontrolowanie ciśnienia krwi i oddawanie do analizy moczu, aby sprawdzić, czy nie ma w nim białka. Takie badania zwykle lekarz zleca na każdej wizycie kontrolnej.   
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Obrzęki i żylaki w ciąży – czy są na nie sposoby? [WIDEO]
Spuchnięte nogi to zmora wielu przyszłych mam. Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Podpowiada ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy