GRY
 
 

O czym mogą świadczyć opuchnięte nogi w ciąży?

Opuchnięte nogi czasem bywają zwykła ciążową dolegliwością, a czasem bardzo niepokojącym objawem. Sprawdź, kiedy musisz powiadomić o nich swojego lekarza.

opuchnięte nogi w ciąży, opuchlizna w ciąży, obrzęki w ciąży
fot. Fotolia
W czasie ciąży w organizmie przyszłej mamy gromadzi się więcej płynów, krew staje się rzadsza, a naczynia krwionośne – bardziej przepuszczalne. To sprzyja tworzeniu się obrzęków. Opuchnięte nogi w ciąży bywają efektem zaburzeń krążenia, do których dochodzi, ponieważ stale rosnąca macica zaczyna uciskać okoliczne żyły oraz naczynia chłonne. Dodatkowo sprzyja im przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze. 

Opuchnięte nogi w końcówce ciąży

Lekko opuchnięte kostki nóg w końcówce ciąży (a dokładnie po 36. tygodniu) nie powinny być powodem do niepokoju. Nie są groźne, nawet jeśli towarzyszy im mrowienie. Obrzęki nie powinny utrzymywać się przez całą dobę – jeśli pojawią się wieczorem, rano zwykle już nie są widoczne, nie powinny im również towarzyszyć inne niepokojące symptomy, jak np. nadciśnienie
Redakcja poleca: Obrzęki w ciąży - film
Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby, które przyniosą ulgę opuchniętym nogom.

Kiedy o obrzękach nóg powiedzieć lekarzowi?

Jeżeli nogi puchną przed 36. tygodniem ciąży, opuchlizna jest duża, widać ją nie tylko na nogach, ale również na rękach i twarzy oraz nie znika po nocnym odpoczynku, przyszła mama wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Tak może objawiać się stan przedrzucawkowy (gestoza), zwany również zatruciem ciążowym, prowadzący do groźnych dla płodu drgawek (rzucawka), których skutkiem bywa odklejenie się łożyska. To bardzo poważne powikłanie i dla mamy, i dla dziecka, dlatego przyczynę dużych obrzęków zawsze trzeba wyjaśnić. Lekarz sprawdzi, czy nie masz podwyższonego ciśnienia  (o nadciśnieniu mówimy przy wartościach powyżej powyżej 140/90 mmHg) i białkomoczu (jeśli białko wydalane jest z moczem, woda przenika z naczyń do tkanek miękkich i tworzą się obrzęki).  

Co robić z opuchniętymi nogami w ciąży?

Ulgę przyniesie: kąpiel w chłodnej wodzie z dodatkiem soli, okłady ze schodzonych stłuczonych liści kapusty. Ważne jest również ograniczenie soli. Jej nadmiar może być przyczyną zatrzymania wody w organizmie, a to prowadzi do tworzenia się obrzęków. Duże znaczenie ma również regularne kontrolowanie ciśnienia krwi i oddawanie do analizy moczu, by sprawdzić, czy nie ma w nim białka. Jeśli opuchlizna nie znika po nocy, idź do lekarza – może to być objaw choroby nerek lub nadciśnienia spowodowanego ciążą.

Czytaj też:

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu