Co ci pomoże na opuchnięte nogi w ciąży? Radzi ginekolog

Jeśli stopy puchną tylko wieczorem, najpewniej obrzęki nie świadczą o żadnych kłopotach ze zdrowiem. Aby pozbyć się uczucia ciężkości, wystarczy, że wprowadzisz zasady odpowiedniej pielęgnacji.
Sylwia Niemczyk
kobieta, ciąża, masaż stópek, leżeć
Opuchnięte nogi to jedna z ostatnich ciążowych dolegliwości. Zwykle obrzęki pojawiają się dopiero pod koniec trzeciego trymestru: mniej więcej od 34. tygodnia ciąży.

Jak sobie radzić z obrzękami? Podpowiada prof. dr hab. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny, były Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa:

– Nadmierne obrzmienie i ból stóp oraz uczucie ciężkich nóg to pod koniec ciąży dość częsta przypadłość. Jest skutkiem zatrzymywania wody w organizmie. Nie bez znaczenia są także dodatkowe kilogramy, których przybywa głównie w drugiej połowie ciąży (Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży: kalkulator wagi w ciąży). Poza tym powiększona macica zakłóca prawidłowe krążenie w nogach.

Opuchnięte nogi – nie musi tak być

– Radzę nosić wygodne buty na płaskim obcasie, z szerokimi noskami, nawet o numer większe – dodaje prof. Chazan. – Ważne jest także, by unikać długiego siedzenia i stania – od czasu do czasy należy się przejść. Gdy tylko jest możliwość, warto siadać lub kłaść się z lekko uniesionymi nogami. Zmęczonym stopom pomogą kąpiele w chłodnej wodzie.


Uwaga! Obrzęki, które nie znikają rano, mogą świadczyć o poważnych problemach. Czytaj więcej: Nie lekceważ obrzęków w ciąży.

Redakcja poleca: Obrzęki i żylaki w ciąży – czy są na nie sposoby? [WIDEO]
Spuchnięte nogi to zmora wielu przyszłych mam. Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom. Podpowiada ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk.

Ocena (2 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy