GRY
 
 

Co ci pomoże na opuchnięte nogi w ciąży? Radzi ginekolog

Jeśli stopy puchną tylko wieczorem, najpewniej obrzęki nie świadczą o żadnych kłopotach ze zdrowiem. Aby pozbyć się uczucia ciężkości, wystarczy, że wprowadzisz zasady odpowiedniej pielęgnacji.

kobieta, ciąża, masaż stópek, leżeć
Opuchnięte nogi to jedna z ostatnich ciążowych dolegliwości. Zwykle obrzęki pojawiają się dopiero pod koniec trzeciego trymestru: mniej więcej od 34. tygodnia ciąży.

Jak sobie radzić z obrzękami? Podpowiada prof. dr hab. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny, były Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa:

– Nadmierne obrzmienie i ból stóp oraz uczucie ciężkich nóg to pod koniec ciąży dość częsta przypadłość. Jest skutkiem zatrzymywania wody w organizmie. Nie bez znaczenia są także dodatkowe kilogramy, których przybywa głównie w drugiej połowie ciąży (Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży: kalkulator wagi w ciąży). Poza tym powiększona macica zakłóca prawidłowe krążenie w nogach.

Opuchnięte nogi – nie musi tak być

– Radzę nosić wygodne buty na płaskim obcasie, z szerokimi noskami, nawet o numer większe – dodaje prof. Chazan. – Ważne jest także, by unikać długiego siedzenia i stania – od czasu do czasy należy się przejść. Gdy tylko jest możliwość, warto siadać lub kłaść się z lekko uniesionymi nogami. Zmęczonym stopom pomogą kąpiele w chłodnej wodzie.


Uwaga! Obrzęki, które nie znikają rano, mogą świadczyć o poważnych problemach. Czytaj więcej: Nie lekceważ obrzęków w ciąży.

Redakcja poleca: Obrzęki w ciąży - film
Sprawdź, co robić, aby uniknąć obrzęków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby, które przyniosą ulgę opuchniętym nogom.
Doładuj
Przeładuj