orgazm sutkowy
fot. Adobe Stock

Orgazm sutkowy – częściej osiągany w ciąży i po porodzie [SEKSUOLOG RADZI]

Orgazm sutkowy łatwiej osiągają kobiety w ciąży i po porodzie. To także sposób na przyspieszenie urodzenia dziecka – wyjaśnia seksuolog, dr Sylwia Jędrzejewska.
Agnieszka Majchrzak
Konsultacja: Dr Sylwia Jędrzejewska
orgazm sutkowy
fot. Adobe Stock
W ciąży oraz po porodzie piersi kobiety stają się bardziej wrażliwe na bodźce dotykowe. To bardzo sprzyja osiąganiu orgazmu sutkowego poprzez ich pieszczenie. Także karmienie naturalne sprzyja jego przeżywaniu. Zobacz, jak ciąża i urodzenie dziecka pomagają w osiągnięciu satysfakcji seksualnej poprzez pieszczotę piersi. Zagadnienie wyjaśnia seksuolog kliniczny dr Sylwia Jędrzejewska.

Spis treści:

Orgazm sutkowy – charakterystyka

Orgazm sutkowy to efekt pieszczenia piersi kobiety i doprowadzenia jej w ten sposób do szczytu rozkoszy seksualnej.  – Specyficzna budowa anatomiczna piersi sprawia, iż ich stymulacja może być dla kobiety źródłem ekscytujących doznań, aż do orgazmu włącznie – mówi seksuolog dr Jędrzejewska.

Orgazm sutkowy polega na doprowadzeniu kobiety do szczytowania odpowiednim pieszczeniem jej sutków, otoczek piersi oraz brodawek sutkowych. To właśnie w brodawkach piersiowych jest najwięcej zakończeń nerwowych, powodujących ich dużą wrażliwość dotykową. Podczas pieszczenia stają się twarde, powiększają się, ma miejsce ich erekcja wywołana przez oksytocynę.

To właśnie ten hormon jest odpowiedzialny za orgazm wywołany stymulacją piersi. Oksytocyna jest wydzielana z tylnego płata przysadki mózgowej podczas pieszczenia brodawki sutkowej. – Efektem tego jest zwiększenie przepływu krwi do narządów płciowych i do pochwy, co powoduje wzmożone kurczenie się, prowadzące do orgazmu – wyjaśnia dr Jędrzejewska.
Redakcja poleca: Seks w ciąży - film
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można przez chwilę się bez niego obyć? Na te pytania odpowiada nasz ekspert.

Kiedy najłatwiej osiągnąć orgazm sutkowy?

Orgazmu sutkowego częściej doświadczają kobiety po porodach. Jest on łatwiejszy do uzyskania także w trakcie owulacji, kiedy kobieta znajduje się w fazie największej ochoty na seks w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Zwiększony poziom estrogenów w tym czasie wzmaga wydzielanie oksytocyny.

Orgazm sutkowy łatwiej osiągnąć również przed miesiączką, kiedy piersi u kobiety, wskutek hormonów wydzielanych w drugiej fazie cyklu stają się bardzo nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. – Także antykoncepcja hormonalna może zwiększać wrażliwość sutków – mówi seksuolog.

Orgazm sutkowy w ciąży

Orgazm sutkowy łatwiej także przeżyć w ciąży, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych zachodzą przemiany w sutkach kobiety. Aktywuje się w nich wiele nowych połączeń nerwowych.

Piesi stają się bardzo podatne na dotyk, co warto wykorzystać zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży, który sprzyja czerpaniu dużej przyjemności ze współżycia seksualnego. Mniej więcej około 20 tygodnia ciąży aktywują się komórki produkujące mleko, co także przekłada się na uwrażliwienie piesi na bodźce.
Jeżeli ciąża jest niezagrożona i nie ma ryzyka przedwczesnego porodu, nie ma przeciwwskazań, aby kobieta osiągała satysfakcję seksualną poprzez osiąganie orgazmu sutkowego.

Czy orgazm sutkowy może wywołać poród?

Pieszczenie piersi i uwalnianie w ten sposób oksytocyny powoduje skurcze mięśni macicy, co ma istotne znaczenie dla rozpoczęcia akcji porodowej.

– Wiele par praktykuje inicjowanie porodu poprzez intensywną aktywność seksualną właśnie w terminie porodu. Jest to metoda zaczerpnięta z bogatej tradycji medycyny ludowej, której zalecenia wynikają z obserwacji dokonywanych przez stulecia – wyjaśnia dr Jędrzejewska.

Orgazm sutkowy podczas karmienia piersią

Wiele kobiet po raz pierwszy przeżywa ten rodzaj orgazmu po urodzeniu dziecka, w trakcie laktacji. Karmienie naturalne uwrażliwia kobiece sutki na dotyk.

Wpływ na to ma także wysoki poziom oksytocyny utrzymujący się przez cały okres karmienia, gdyż to właśnie ten hormon jest odpowiedzialny także za laktację. Dlatego – wyjaśnia seksuolog – karmienie piersią może dla wielu kobiet być bardzo przyjemne, a niektóre z nich doprowadzać nawet do orgazmu.

Techniki osiągania orgazmu sutkowego

– Orgazm wywołany przez erotyczną stymulacją piersi jest trudniej wywołać niż podczas stymulacji narządów płciowych. Dlatego u niektórych kobiet ważne jest, aby podczas pieszczenia piersi jednocześnie stymulować ich ogniska zmysłowe zlokalizowane w obrębie genitaliów – radzi seksuolog.

Osiągnięcie orgazmu sutkowego wymaga odpowiednich pieszczot piersi kobiety, najlepiej ich masowania, ssania, muskania językiem, lizania, delikatnego skubania wargami. – To jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby zapewnić maksimum doznań – radzi seksuolog.

Podobny efekt można uzyskać przez pocieranie, ściskanie i delikatne nadgryzanie sutków. Można je również stymulować dłońmi, innymi częściami ciała lub miękkimi materiałami np. jedwabną chustą.

Ponieważ ciepło zwiększa przepływ krwi, dmuchanie ciepłym powietrzem lub polewanie piersi ciepłą wodą może przyspieszyć lub intensyfikować doznania. – Warto zapytać partnerkę, co jej się najbardziej podoba, ponieważ każda kobieta inaczej reaguje na określony typ stymulacji – podkreśla dr Jędrzejewska.

Orgazm sutkowy krok po kroku

Piersi są tak bardzo wrażliwe na dotyk, że zwiększanie intensywności ich pieszczot musi się odbywać z wyczuciem. Najlepiej jest zaczynać powoli i delikatnie, zwiększając tempo w miarę rozgrzewania ciała.

Aby doprowadzić kobietę do orgazmu sutkowego:
  • warto zacząć od delikatnych pieszczot uszu, szyi, pleców, karku i stopniowo zbliżać się do pobudzania sutków,
  • gładzić piersi powolnymi, kolistymi ruchami dłoni lub języka,
  • w miarę wzrostu podniecenia kobiety zwiększać intensywność pieszczot, zbliżając się do brodawek, które można muskać językiem lub ssać,
  • w tym czasie dłońmi należy kontynuować masowanie obu piersi,
  • jeżeli kobiecie sprawia to przyjemność, można delikatnie podgryzać sutki i je podszczypywać.

– Aby doprowadzić do orgazmu wywołanego przez stymulację piersi, należy pamiętać, iż sutki powinny być należycie nawilżone, ponieważ suche brodawki są mniej wrażliwe na dotyk – radzi dr Jędrzejewska.

W celu nawilżenia kobiecych piersi, ale i zwiększenia doznań wspaniale sprawdzą się olejki do masażu erotycznego:

Czy każda kobieta może mieć orgazm sutkowy?

Orgazm sutkowy wymaga od partnera kobiety sporego doświadczenia, znajomości jej ciała oraz cierpliwości. Nie każdej z nas jest dane go przeżyć.

– Niektóre kobiety nigdy nie osiągają orgazmu podczas stymulacji piersi. Jest to zdolność osobnicza. Dlatego nie należy nastawiać się na wywołanie orgazmu właśnie w ten sposób, gdyż uzyskamy efekt odwrotny od założonego – przestrzega seksuolog.

Konsultacja: Dr Sylwia Jędrzejewska, seksuolog kliniczny, prowadzi praktykę w Gameta – Klinice Leczenia Niepłodności w Warszawie.

Zobacz też:
Dr Sylwia Jędrzejewska
Konsultacja: Dr Sylwia Jędrzejewska

seksuolog kliniczny, prowadzi praktykę w Gameta – Klinice Leczenia Niepłodności w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy