Troje w łóżku, czyli seks w ciąży

Z chwilą, gdy zobaczycie dwie kreski na teście, rządy w sypialni przejmuje kobieta. To od jej zdrowia, samopoczucia i nastroju będzie teraz zależało wasze życie erotyczne. I wcale nie musi to oznaczać zmiany na gorsze... Tak twierdzi dr Andrzej Depko, seksuolog.
Joanna Karwat
Konsultacja: dr Andrzej Depko
kobieta i mężczyzna w łózku, sypialnia, ciąża, kobieta w ciąży, seks w ciąży
fot. Fotolia
Seks w ciąży i orgazm w ciąży to doskonałe tematy do rozmowy z partnerką... i z jej lekarzem. Dzięki tej pogawędce będziesz wiedział, czy ciąża nie jest zagrożona i czy możecie kochać się tak, jak dawniej. Jeśli ginekolog da wam zielone światło, korzystajcie z cielesnych bonusów, które przygotowała dla was Matka Natura. Bo poza mdłościami, zmęczeniem i bólem w krzyżu, jest też wiele przyjemnych doznań wynikających z ciąży. Przeczytaj, jak inni ojcowie wspominają swoje życie erotyczne z ukochaną w odmiennym stanie.
Zobacz film: Trzech tatusiów w ciąży

Seksowne ciało kobiety w ciąży

„Jej szerokie biodra przybrały kształt wielkiego serca, co niewiarygodnie mnie podniecało.” Tomek, 27 lat

Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię, szersze biodra i pełne piersi partnerki. To spadek po naszych przodkach, dla których właśnie tak wyglądała piękna, zdrowa i płodna kobieta. Do pełni szczęścia brakuje tylko tego, aby i ona akceptowała swój wygląd i uwierzyła w to, że jest atrakcyjna. Jak najczęściej praw swojej ukochanej komplementy, zabiegaj o jej uwagę i mów o tym, co cię podnieca najbardziej. Im częściej będziecie rozmawiać, tym szybciej dowiesz się o tym, czy twoja ukochana ma jakieś kompleksy (może martwi się, że nie podobają ci się rozstępy, które pojawiły się na brzuchu, a ty pewnie w ogóle ich nie zauważyłeś) albo czy coś ją boli. Wiele kobiet w ciąży narzeka na tkliwość piersi, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
Przeczytaj: Jak zmienia się ciało w III trzymestrze ciąży
Redakcja poleca: Seks w ciąży - film
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można przez chwilę się bez niego obyć? Na te pytania odpowiada nasz ekspert.

Libido w ciąży

„Największym problemem dla mnie były ciągłe zmiany nastroju. Jednego dnia żona chciała się kochać kilka razy, a potem tygodniami była oziębła. Czułem, że kompletnie nie mam na to wpływu.” Piotr, 24 lata

Po zajściu w ciążę kobiety czasami zbyt pochopnie dochodzą do wniosku, że ponieważ nie mają owulacji ani miesiączki, nie mogą również odczuwać zmian w poziomie libido. Tymczasem przez dziewięć miesięcy ciąży w organizmie kobiety dochodzi do subtelnych, ale odczuwalnych wahań poziomu hormonów, które wywołują podobnie jak wcześniej zmiany libido. W pierwszym trymestrze organizm ciężarnej w ciągu jednego dnia produkuje tyle estrogenu, ile jajniki kobiety niebędącej w ciąży wytwarzają w ciągu trzech lat! Reakcją na tę dawkę hormonu jest wzrost pobudzenia. Z kolei progesteron (zapewnia rozwój łożyska), którego poziom wzrasta aż dziesięciokrotnie, sprawia, że kobieta potrzebuje więcej czasu, by osiągnąć orgazm.
Z badań naukowych wynika, że ok. 40 proc. kobiet odczuwa w ciąży wzrost libido. Nie masz wpływu na poziom hormonów u swojej ukochanej, ale możesz likwidować inne czynniki, które zmniejszają popęd seksualny. Głównym zabójcą pożądania jest zmęczenie. Twoja pomoc z domu, masaż pleców lub stóp pomogą z nim wygrać. Wasz drugi wróg to stres. Zrób wszystko, by twoja partnerka miała więcej okazji do śmiechu, niż do zamartwiania się.
Przeczytaj: Syndrom kuwady, czyli tata w ciąży

Współżycie z kobietą w ciąży

„Strasznie się bałem, że jeśli wejdę zbyt głęboko, to zrobię dziecku krzywdę.” Kamil, 30 lat

Nawet mężczyzna wyjątkowo hojnie obdarzony przez naturę nie ma szans na "spotkanie" z dzidziusiem w brzuchu. Maluch jest otoczony wodami płodowymi i ukryty w macicy, której wejście blokuje czop śluzowy. Cały akt seksualny oznacza dla smyka trochę więcej kołysania i chwilowy wzrost tętna i ciśnienia krwi (gdy kobieta ma orgazm). Oba doznania są dla malca naturalne i... przyjemne. Jeśli zatem myśl o dziecku zaprząta ci głowę w trakcie współżycia, bardziej skupiaj się na tym, by nie uciskać brzucha, bo tego akurat jego lokator nie lubi.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy