GRY
 
 

Troje w łóżku, czyli seks w ciąży

Z chwilą, gdy zobaczycie dwie kreski na teście, rządy w sypialni przejmuje kobieta. To od jej zdrowia, samopoczucia i nastroju będzie teraz zależało wasze życie erotyczne. I wcale nie musi to oznaczać zmiany na gorsze... Tak twierdzi dr Andrzej Depko, seksuolog.

Joanna Karwat
Konsultacja: dr Andrzej Depko
kobieta i mężczyzna w łózku, sypialnia, ciąża, kobieta w ciąży, seks w ciąży
fot. Fotolia
Seks w ciąży i orgazm w ciąży to doskonałe tematy do rozmowy z partnerką... i z jej lekarzem. Dzięki tej pogawędce będziesz wiedział, czy ciąża nie jest zagrożona i czy możecie kochać się tak, jak dawniej. Jeśli ginekolog da wam zielone światło, korzystajcie z cielesnych bonusów, które przygotowała dla was Matka Natura. Bo poza mdłościami, zmęczeniem i bólem w krzyżu, jest też wiele przyjemnych doznań wynikających z ciąży. Przeczytaj, jak inni ojcowie wspominają swoje życie erotyczne z ukochaną w odmiennym stanie.
Zobacz film: Trzech tatusiów w ciąży

Seksowne ciało kobiety w ciąży

„Jej szerokie biodra przybrały kształt wielkiego serca, co niewiarygodnie mnie podniecało.” Tomek, 27 lat

Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię, szersze biodra i pełne piersi partnerki. To spadek po naszych przodkach, dla których właśnie tak wyglądała piękna, zdrowa i płodna kobieta. Do pełni szczęścia brakuje tylko tego, aby i ona akceptowała swój wygląd i uwierzyła w to, że jest atrakcyjna. Jak najczęściej praw swojej ukochanej komplementy, zabiegaj o jej uwagę i mów o tym, co cię podnieca najbardziej. Im częściej będziecie rozmawiać, tym szybciej dowiesz się o tym, czy twoja ukochana ma jakieś kompleksy (może martwi się, że nie podobają ci się rozstępy, które pojawiły się na brzuchu, a ty pewnie w ogóle ich nie zauważyłeś) albo czy coś ją boli. Wiele kobiet w ciąży narzeka na tkliwość piersi, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
Przeczytaj: Jak zmienia się ciało w III trzymestrze ciąży
Redakcja poleca: Seks w ciąży. Bezpieczne dla dziecka, czy lepiej zachować ostrożność? - Co radzi ginekolog
Czy można uprawiać seks w ciąży? Jak kochać się, żeby nie zaszkodzić dziecku? Na co zwrócić uwagę? - Zobacz porady lekarza

Libido w ciąży

„Największym problemem dla mnie były ciągłe zmiany nastroju. Jednego dnia żona chciała się kochać kilka razy, a potem tygodniami była oziębła. Czułem, że kompletnie nie mam na to wpływu.” Piotr, 24 lata

Po zajściu w ciążę kobiety czasami zbyt pochopnie dochodzą do wniosku, że ponieważ nie mają owulacji ani miesiączki, nie mogą również odczuwać zmian w poziomie libido. Tymczasem przez dziewięć miesięcy ciąży w organizmie kobiety dochodzi do subtelnych, ale odczuwalnych wahań poziomu hormonów, które wywołują podobnie jak wcześniej zmiany libido. W pierwszym trymestrze organizm ciężarnej w ciągu jednego dnia produkuje tyle estrogenu, ile jajniki kobiety niebędącej w ciąży wytwarzają w ciągu trzech lat! Reakcją na tę dawkę hormonu jest wzrost pobudzenia. Z kolei progesteron (zapewnia rozwój łożyska), którego poziom wzrasta aż dziesięciokrotnie, sprawia, że kobieta potrzebuje więcej czasu, by osiągnąć orgazm.
Z badań naukowych wynika, że ok. 40 proc. kobiet odczuwa w ciąży wzrost libido. Nie masz wpływu na poziom hormonów u swojej ukochanej, ale możesz likwidować inne czynniki, które zmniejszają popęd seksualny. Głównym zabójcą pożądania jest zmęczenie. Twoja pomoc z domu, masaż pleców lub stóp pomogą z nim wygrać. Wasz drugi wróg to stres. Zrób wszystko, by twoja partnerka miała więcej okazji do śmiechu, niż do zamartwiania się.
Przeczytaj: Syndrom kuwady, czyli tata w ciąży

Współżycie z kobietą w ciąży

„Strasznie się bałem, że jeśli wejdę zbyt głęboko, to zrobię dziecku krzywdę.” Kamil, 30 lat

Nawet mężczyzna wyjątkowo hojnie obdarzony przez naturę nie ma szans na "spotkanie" z dzidziusiem w brzuchu. Maluch jest otoczony wodami płodowymi i ukryty w macicy, której wejście blokuje czop śluzowy. Cały akt seksualny oznacza dla smyka trochę więcej kołysania i chwilowy wzrost tętna i ciśnienia krwi (gdy kobieta ma orgazm). Oba doznania są dla malca naturalne i... przyjemne. Jeśli zatem myśl o dziecku zaprząta ci głowę w trakcie współżycia, bardziej skupiaj się na tym, by nie uciskać brzucha, bo tego akurat jego lokator nie lubi.

Doładuj
Przeładuj