kobieta i mężczyzna w łózku, sypialnia, ciąża, kobieta w ciąży, seks w ciąży
fot. Fotolia

Troje w łóżku, czyli seks w ciąży

Z chwilą, gdy zobaczycie dwie kreski na teście, rządy w sypialni przejmuje kobieta. To od jej zdrowia, samopoczucia i nastroju będzie teraz zależało wasze życie erotyczne. I wcale nie musi to oznaczać zmiany na gorsze... Tak twierdzi dr Andrzej Depko, seksuolog.
Joanna Karwat
Konsultacja: dr Andrzej Depko
kobieta i mężczyzna w łózku, sypialnia, ciąża, kobieta w ciąży, seks w ciąży
fot. Fotolia
Seks w ciąży i orgazm w ciąży to doskonałe tematy do rozmowy z partnerką... i z jej lekarzem. Dzięki tej pogawędce będziesz wiedział, czy ciąża nie jest zagrożona i czy możecie kochać się tak, jak dawniej. Jeśli ginekolog da wam zielone światło, korzystajcie z cielesnych bonusów, które przygotowała dla was Matka Natura. Bo poza mdłościami, zmęczeniem i bólem w krzyżu, jest też wiele przyjemnych doznań wynikających z ciąży. Przeczytaj, jak inni ojcowie wspominają swoje życie erotyczne z ukochaną w odmiennym stanie.
Zobacz film: Trzech tatusiów w ciąży

Seksowne ciało kobiety w ciąży

„Jej szerokie biodra przybrały kształt wielkiego serca, co niewiarygodnie mnie podniecało.” Tomek, 27 lat

Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię, szersze biodra i pełne piersi partnerki. To spadek po naszych przodkach, dla których właśnie tak wyglądała piękna, zdrowa i płodna kobieta. Do pełni szczęścia brakuje tylko tego, aby i ona akceptowała swój wygląd i uwierzyła w to, że jest atrakcyjna. Jak najczęściej praw swojej ukochanej komplementy, zabiegaj o jej uwagę i mów o tym, co cię podnieca najbardziej. Im częściej będziecie rozmawiać, tym szybciej dowiesz się o tym, czy twoja ukochana ma jakieś kompleksy (może martwi się, że nie podobają ci się rozstępy, które pojawiły się na brzuchu, a ty pewnie w ogóle ich nie zauważyłeś) albo czy coś ją boli. Wiele kobiet w ciąży narzeka na tkliwość piersi, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
Przeczytaj: Jak zmienia się ciało w III trzymestrze ciąży
Redakcja poleca: Seks w ciąży - film
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można przez chwilę się bez niego obyć? Na te pytania odpowiada nasz ekspert.

Libido w ciąży

„Największym problemem dla mnie były ciągłe zmiany nastroju. Jednego dnia żona chciała się kochać kilka razy, a potem tygodniami była oziębła. Czułem, że kompletnie nie mam na to wpływu.” Piotr, 24 lata

Po zajściu w ciążę kobiety czasami zbyt pochopnie dochodzą do wniosku, że ponieważ nie mają owulacji ani miesiączki, nie mogą również odczuwać zmian w poziomie libido. Tymczasem przez dziewięć miesięcy ciąży w organizmie kobiety dochodzi do subtelnych, ale odczuwalnych wahań poziomu hormonów, które wywołują podobnie jak wcześniej zmiany libido. W pierwszym trymestrze organizm ciężarnej w ciągu jednego dnia produkuje tyle estrogenu, ile jajniki kobiety niebędącej w ciąży wytwarzają w ciągu trzech lat! Reakcją na tę dawkę hormonu jest wzrost pobudzenia. Z kolei progesteron (zapewnia rozwój łożyska), którego poziom wzrasta aż dziesięciokrotnie, sprawia, że kobieta potrzebuje więcej czasu, by osiągnąć orgazm.
Z badań naukowych wynika, że ok. 40 proc. kobiet odczuwa w ciąży wzrost libido. Nie masz wpływu na poziom hormonów u swojej ukochanej, ale możesz likwidować inne czynniki, które zmniejszają popęd seksualny. Głównym zabójcą pożądania jest zmęczenie. Twoja pomoc z domu, masaż pleców lub stóp pomogą z nim wygrać. Wasz drugi wróg to stres. Zrób wszystko, by twoja partnerka miała więcej okazji do śmiechu, niż do zamartwiania się.
Przeczytaj: Syndrom kuwady, czyli tata w ciąży

Współżycie z kobietą w ciąży

„Strasznie się bałem, że jeśli wejdę zbyt głęboko, to zrobię dziecku krzywdę.” Kamil, 30 lat

Nawet mężczyzna wyjątkowo hojnie obdarzony przez naturę nie ma szans na "spotkanie" z dzidziusiem w brzuchu. Maluch jest otoczony wodami płodowymi i ukryty w macicy, której wejście blokuje czop śluzowy. Cały akt seksualny oznacza dla smyka trochę więcej kołysania i chwilowy wzrost tętna i ciśnienia krwi (gdy kobieta ma orgazm). Oba doznania są dla malca naturalne i... przyjemne. Jeśli zatem myśl o dziecku zaprząta ci głowę w trakcie współżycia, bardziej skupiaj się na tym, by nie uciskać brzucha, bo tego akurat jego lokator nie lubi.

Orgazm w ciąży

„Na początku ciąży lekarz zakazał nam seksu, dopiero w II trymestrze znowu mogliśmy współżyć. Moja partnerka nagle zaczęła krzyczeć i prężyć się. Myślałem, że coś ją boli. Okazało się, że w życiu nie miała tak silnego orgazmu.” Robert, 29 lat

Zdarza się, że kobieta doświadcza znacznie intensywniejszych orgazmów niż przed ciążą, ponieważ szczytowanie jest w naturalny sposób wspomagane przez krew, a jej ilość wzrasta u ciężarnej o około 20 proc. Doznania seksualne z każdym kolejnym tygodniem ciąży mogą być bardziej intensywne. Zwiększony napływ krwi prowadzi na ogół do przekrwienia warg sromowych, większych i mniejszych, oraz łechtaczki. Bardzo często w 4 miesiącu ciąży zwiększone ukrwienie miednicy sprawia, że wejście do pochwy staje się ciaśniejsze, co zapewnia obojgu jeszcze przyjemniejsze doznania. U kobiety, która spodziewa się dziecka, pod wpływem hormonów zmienia się też ilość, zapach i smak wydzieliny w pochwie. Bądź przygotowany na to, że twoja ukochana może mieć nawet tzw. kobiecy wytrysk.
Przeczytaj: Za duża, za mała... jak powinna wyglądać łechtaczka?

Problemy ze wzwodem

„Pierwszy raz w życiu mój wacek mnie nie słuchał – pojawiły się kłopoty ze wzwodem, choć bardzo chciałem seksu.” Kuba, 34 lata

Z badań wynika, że u niektórych mężczyzn, w trakcie ciąży partnerki może dochodzić do zaburzeń erekcji lub przedwczesnego wytrysku. Problemy te pojawiają się najczęściej, kiedy przyszli ojcowie czują pierwsze ruchy płodu lub zaczynają obawiać się, że zostaną zepchnięci na drugi plan przez mającego się wkrótce urodzić potomka. Inne przyczyny problemów, to m.in. mniejsza częstotliwość współżycia. W większości przypadków zaburzenia seksualne mają charakter przejściowy.

Opinia eksperta

Poprosiliśmy, by dr Andrzej Depko wyjaśnił nam, czemu podniecenie i orgazm w ciąży mogą być tak silne.
U kobiety w zaawansowanej ciąży skurcze wywołane orgazmem mogą powodować zwiększoną kurczliwość macicy, która napina się regularnie nawet do pół godziny po stosunku. Skurcze te uspokajają się samoistnie i nie są groźne dla dziecka. Faza odprężenia po orgazmie u kobiety w ciąży różni się od tej, którą przeżywają nieciężarne. Ze względu na duże przekrwienie narządów płciowych napięcie seksualne po stosunku (i zwolniony odpływ krwi) może trwać od 10 do 40 minut, a w ostatnich miesiącach ciąży może nie ustępować w ogóle! To sprawia, że niektóre kobiety dopiero w ciąży mają wielokrotny orgazm.

Przeczytaj: Powrót do seksu po porodzie - wywiad z ginekologiem
dr Andrzej Depko
Konsultacja: dr Andrzej Depko

seksuolog, neurolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej

Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy