Chłopiec śpi na klawiaturze przy komputerze
fot. © mariesacha - Fotolia.com

Czy można leczyć krótkowzroczność podczas snu?

Coraz więcej dzieci ma problem ze wzrokiem – zwiększa się liczba krótkowidzów. Główną przyczyną krótkowzroczności jest wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora (czy to telewizora, czy komputera). Jedną z metod leczenia tej wady jest ortokorekcja. Na czym polega ta metoda oraz kto ją może stosować, opowiada Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej.
Monika Karbarczyk
Chłopiec śpi na klawiaturze przy komputerze
fot. © mariesacha - Fotolia.com

Na czym polega ortokorekcja?

Piotr Toczołowski: Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zwanych OrtoK.
Krótkowzroczność korygowana jest spłaszczeniem rogówki, dzięki czemu promienie świetlne skupiane są prawidłowo. W przypadku astygmatyzmu wyrównany zostaje kształt rogówki. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów.

Jak długo utrzymuje się efekty dobrego widzenia w ciągu dnia?

Piotr Toczołowski: Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16-40 godzin, w zależności  od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane. W ciągu pierwszych dni korekcja utrzymuje się przez kilkanaście godzin, a po kilku miesiącach nawet do 40 godzin, co pozwala zakładać soczewki co drugą noc.
Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia dziecko widzi dobrze bez użycia okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych.
Zobacz także: Sprawdź, czy twoje dziecko dobrze widzi

Czy ortosoczewki są bezpieczne?

Piotr Toczołowski: Ortosoczewki wykonuje się ze specjalnego gazoprzepuszczalnego tworzywa, dlatego nawet zamknięte oko pozostaje dotlenione, dzięki temu nie odnotowuje się specjalnych powikłań. Dodatkowo cały proces jest odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary.

Kto może stosować metodę ortokorekcji ?

Piotr Toczołowski: Ortokorekcja jest najskuteczniejszą metodą, która hamuje lub w znacznym stopniu spowalnia narastanie krótkowzroczności. Przeznaczona jest dla dzieci od 10. roku życia i osób dorosłych, których krótkowzroczność nie przekracza minus 5 dioptrii, zaś astygmatyzm, który powoduje niewyraźne widzenie na skutek nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki, nie może być większy niż 1,5 dioptrii. Przy większej wadzie możliwa jest częściowa poprawa wzroku – w ciągu dnia konieczne jest noszenie okularów, ale najczęściej słabszych o 4 dioptrie.


Czy wiesz, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba Europejczyków, u których zdiagnozowano krótkowzroczność zwiększyła się o kilkanaście procent. Jednak najwięcej krótkowidzów jest w Azji - aż 80%.

Jak wygląda dobór odpowiednich soczewek?

Piotr Toczołowski: Dobór odpowiednich soczewek zaczyna się od badania kwalifikacyjnego. Soczewki wykonuje się na zamówienie indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od potrzeb konkretnego oka. Przygotowanie ich poprzedzone jest bardzo dokładną diagnostyką. Należy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość wady wzroku, lecz przede wszystkim geometrię rogówki oraz inne parametry zmiany jej kształtu od centrum ku obwodowi. Po odpowiednim doborze soczewki służą nawet do 2 lat, po tym okresie należy wykonać kompleksową kontrolę i dobrać nową parę.

Dla kogo metoda jest niewskazana?

Piotr Toczołowski: Metoda ortokorekcji nie jest polecana osobom chorującym na jaskrę, zaćmę, odwarstwienie siatkówki, zespół suchego oka, stany zapalne oka i powiek oraz wszelkie schorzenia rogówki. Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby ogólne, np. cukrzyca oraz wiele schorzeń metabolicznych.

Co warto jeść, by mieć dobry wzrok?


Polecamy: Niemowlę w okularach? Kiedy trzeba iść do okulisty

Źródło: Centrum Okulistyczne Nowy Wzrok
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy