Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na orzechy, uczulenie na orzechy, alergia pokarmowa, alergia u dziecka, alergeny krzyżowe
fot. Fotolia

Orzechy

Laskowe, włoskie, arachidowe i kasztany jadalne są silnym alergenem, który uczula dość często i może prowadzić do groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Zwykle wywołują pokrzywkę kontaktową i obrzęk górnych dróg oddechowych, mogą pojawić się też objawy alergii jamy ustnej. Uczulają nie tylko orzechy, ale także masło orzechowe. Warto pamiętać, że orzechy są dodawane do wielu produktów - czekolad, muesli, lodów. Objawy alergii na orzechy mogą nasilać się pod wpływem intensywnego wysiłku. Objawy alergii po zjedzeniu orzechów mogą pojawić się u osób uczulonych na niektóre pyłki (patrz: tabela niżej). Razem z alergią na orzechy może występować również uczulenie na  owoce (patrz: tabela) i lateks. Te związki między alergenami krzyżowymi noszą nazwę zespołu lateksowo-owocowego. Ze względu na właściwości uczulające orzechy należą do produktów, które podaje się dzieciom dopiero po 2-3 roku życia, choć z najnowszych doniesień wynika, że być może ta rekomendacja może ulec zmianie. 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.