Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na orzechy, uczulenie na orzechy, alergia pokarmowa, alergia u dziecka, alergeny krzyżowe
fot. Fotolia

Orzechy

Laskowe, włoskie, arachidowe i kasztany jadalne są silnym alergenem, który uczula dość często i może prowadzić do groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Zwykle wywołują pokrzywkę kontaktową i obrzęk górnych dróg oddechowych, mogą pojawić się też objawy alergii jamy ustnej. Uczulają nie tylko orzechy, ale także masło orzechowe. Warto pamiętać, że orzechy są dodawane do wielu produktów - czekolad, muesli, lodów. Objawy alergii na orzechy mogą nasilać się pod wpływem intensywnego wysiłku. Objawy alergii po zjedzeniu orzechów mogą pojawić się u osób uczulonych na niektóre pyłki (patrz: tabela niżej). Razem z alergią na orzechy może występować również uczulenie na  owoce (patrz: tabela) i lateks. Te związki między alergenami krzyżowymi noszą nazwę zespołu lateksowo-owocowego. Ze względu na właściwości uczulające orzechy należą do produktów, które podaje się dzieciom dopiero po 2-3 roku życia, choć z najnowszych doniesień wynika, że być może ta rekomendacja może ulec zmianie. 

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy