GRY
 
 

Encyklopedia żywienia dziecka

Orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne są też nazywane fistaszkami lub orzechami arachidowymi. Pochodzą z Ameryki Południowej. Należą do roślin strączkowych i zawierają dużo białka. Podobnie, jak inne orzechy, są kaloryczne, ale mają niski indeks glikemiczny. Dzieciom można je podawać po 12. miesiącu życia w formie rozdrobnionej.

Orzechy ziemne dla dzieci - od kiedy podawać?

Dziecko może spróbować orzechów po 1. roku życia w postaci zmielonej, dopiero przedszkolak, czyli dziecko po 3. roku życia, może jeść orzechy w całości. Uwaga! Orzeszki ziemne są bardzo silnym alergenem! Z tego powodu na etykietach produktów spożywczych obowiązkowo umieszcza się informacje o zawartości orzeszków lub ich użyciu na terenie danego zakładu produkcyjnego.

Wartości odżywcze orzeszków ziemnych

Są bogate w kwas foliowy, cynk, potas, magnez, fosfor, witaminy z grupy B oraz A i E. Poprawiają pamięć, koncentrację i kondycję całego organizmu. Poleca się jedzenie tych orzechów w stanach napięcia nerwowego, bo działają wyciszająco. Są tak silnym alergenem, że mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Jak podawać dziecku orzeszki ziemne

Można ich używać do deserów - ciast, babeczek - lub podawać jako przekąskę. Pamiętaj, żeby dla dziecka wybierać niesolone orzeszki! Wytwarza się z nich także masło orzechowe, które można przygotować samodzielnie. Fistaszki dobrze komponują się też z niektórymi warzywami, np. fasolką szparagową, dynią.

Zobacz też: