Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na orzeszki ziemne, uczulenie na orzechy arachidowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Orzeszki ziemne (arachidowe)

To jeden z najczęstszych alergenów, który zwykle wywołuje pokrzywkę kontaktową i obrzęk górnych dróg oddechowych. Ale skutkiem zjedzenie orzeszków może być również alergia jamy ustnej, a nawet niosący groźne następstwa wstrząs anafilaktyczny. Orzechy są dodawane do wielu produktów - m.in. czekolad, muesli, lodów. Uczula również masło orzechowe. Silną reakcję alergiczną może wywołać nawet zapach orzechów. Warto wiedzieć, że intensywny wysiłek sprzyja nasileniu się objawów alergii. Reakcje krzyżowe zachodzą między alergenami orzeszków ziemnych i owoców (patrz: tabela niżej), lateksu (zespół lateksowo-owocowy) i pyłków roślin (bylicy).

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.