ość w gardle
fot. Adobe Stock

Ość w gardle – jak rozpoznać i usunąć ość z gardła?

Ość może utknąć każdemu dziecku lub dorosłemu podczas jedzenia ryby. Dlatego bardzo ważne jest, aby takie danie jeść przy dobrym oświetleniu i każdy kęs dokładnie oczyścić z ości przed włożeniem do ust. Ość, która utknie w gardle, zwykle można zobaczyć w świetle latarki. W niektórych przypadkach można próbować samodzielnie wyjąć ją pęsetą. Jeśli to się nie powiedzie, potrzebna jest pomoc lekarza.
Ewa Janczak-Cwil
ość w gardle
fot. Adobe Stock
Najczęściej ość wbija się w migdałki, dołki językowo-nagłośniowe i nasadę języka. Zdarza się jednak, że ość utknie w przełyku, gdzie niestety potrafi narobić większych szkód i skąd jeszcze trudniej ją usunąć. Najczęściej znajdowane przez laryngologów ości w gardle mają 3-4 cm długości. Rzadziej spotyka się maleńkie ości wbite w gardło, które bardzo trudno wypatrzyć. 

Ość w gardle – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem tego, że w gardle utknęła ość, jest ból podczas przełykania. Najpierw jednak czuje się bolesne ukłucie, które sugeruje, że ość wbiła się w tkanki. Może też występować uczucie ciała obcego w gardle oraz krztuszenie się i przemożna chęć odchrząkiwania. Czasami bólowi przy przełykaniu towarzyszy ślinotok.

W wielu przypadkach ość w gardle udaje się dojrzeć. Najlepiej do tego celu użyć latarki i dokładnie z jej pomocą obejrzeć  jamę ustną i gardło. Czasami jednak nie udaje się jej znaleźć i konieczna jest pomoc laryngologa, który spróbuje zlokalizować ość i usunąć.

Jeśli ość utknie w przełyku i nie uda się je odnaleźć i usunąć, może dojść do powikłań:
  • krwioplucia
  • bólu w klatce piersiowej, duszności
  • stanu zapalnego i obrzęku
  • przeniesienie zakażenia z przełyku do aorty; może rozwinąć się sepsa.

Ość w gardle – co robić?

Po pierwsze nie należy panikować i zachować spokój. Do wyjęcia ości potrzebna jest latarka i pęseta. Jeśli ość będzie widoczna i umiejscowiona tak, że da się ją chwycić pęsetą, można ją samodzielnie usunąć.

Gdy samodzielna próba zlokalizowania ości i jej usunięcia się nie powiedzie, trzeba jechać do laryngologa lub na ostry dyżur do szpitala. Lekarze dysponują lepszym sprzętem do znajdywania i usuwania ości z gardła.

Z szukaniem pomocy nie ma co zwlekać, gdyż dłużej wbita w gardło ość może wywołać stan zapalny lub powstanie ropnia.

Uwaga! Domowe sposoby na ości w gardle nie są dobre! Lekarze odradzają robienie tego, co polecały nasze babcie, czyli połykania kawałka chleba lub ziemniaka. Ta metoda może spowodować głębsze wbicie się ości lub jej ułamanie. Ość będzie przez to jeszcze trudniejsza do odnalezienia. Na ość w gardle nie pomoże też coca cola, olej lub ocet. Ani nie przepchną ości dalej, ani jej nie rozpuszczą.

Jak lekarz usuwa ość z gardła?

Po odnalezieniu ości lekarz chwyta jej wystający koniec kleszczykami (narzędziem podobnym do pęsety) i wyjmuje ość z tkanki, w którą się wbiła. Czasami do dokładnego obejrzenia gardła lub krtani konieczne jest zastosowanie laryngoskopu (rodzaj wziernika).

Do usuwania ości z przełyku stosuje się metodę endoskopową, która pozwala dokładnie obejrzeć przełyk, zlokalizować ość i ją usunąć. Jeśli ość przebiła ścianę układu pokarmowego, konieczna może być operacja w znieczuleniu ogólnym.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Sprawdź, co jeść, żeby o 61. proc. zwiększyć szansę na ciążę! [WIDEO]
Zobacz film, z którego dowiesz się, co powinien jeść twój partner, żeby zwiększyć szansę na poczęcie dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy