Osłabienie więzi emocjonalnych między partnerami zawsze odbije się w ich sypialni - mówi seksuolog [WIDEO]

Kobieta po porodzie potrzebuje wsparcia od partnera, aby powróciła między nimi bliskość seksualna -– mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog radzi, jak po urodzeniu dziecka nie dopuścić do oddalenia się w związku, co może nawet doprowadzić do jego rozpadu.

Zobacz inne z serii: Porady seksuologa (14)

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Nasz seks powszedni", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy, z jakimi borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, poruszyłyśmy temat osłabienia więzi z partnerem, które bardzo często pojawia się po urodzeniu dziecka. Brak wsparcia ze strony mężczyzny i zrozumienia dla trudów opieki kobiety nad dzieckiem narusza ich wzajemne relacje emocjonalne i może prowadzić do kryzysu w życiu seksualnym.

W związku musi być miejsce dla partnera

"Życie seksualne i chęć bliskości fizycznej jest konsekwencją życia w ogóle" – stwierdza dr Jędrzejewska. Seksuolog przyznaje, że przyjście na świat dziecka to trudny test w relacjach między kobietą i mężczyzną. "Znajdujemy się w sytuacji, która nie jest łatwa, bo nagle z pary kochanków musimy być parą rodziców" – mówi i dodaje, że jeżeli w tym czasie "zapomni się o sobie" to faktycznie dojdzie do oddalenia się od siebie, a może nawet do wzajemnej utraty.

Stąd apel dr Jędrzejewskiej, aby w związku nie było wyłącznie dziecko, ale również mąż, ojciec dziecka. Najlepiej osiągnąć to angażując do opieki nad maleństwem także jego tatę. "Jeżeli będziemy angażować w życie skoncentrowane wokół dziecka również drugą stronę, to pojawi się też interakcja, bliskość z partnerem" – mówi lekarz. W konsekwencji rodzi to czułość między kobietą i mężczyzna, a stąd już bliższa droga do zbliżeń intymnych.

Angażujmy partnera w opiekę nad dzieckiem

Seksuolog przestrzega, że jeżeli nie będziemy włączać partnera w codzienną opiekę nad dzieckiem, nigdy nie zostaniemy zrozumiałe, jak bardzo jest to też ciężka praca. "Mężczyzna wychodzi do pracy, a kobieta czuje się porzucona, sama, przytłoczona obowiązkami" – opisuje. Bywa też tak, że opieka nad dzieckiem może mężczyznę przerastać. "Mężczyzna może nie potrafić sprostać sytuacji, a to rodzi frustrację, złość i pretensję kobiety" – stwierdza ekspert. Zdaniem seksuolog, jeżeli nie będziemy artykułować żali i oczekiwań to dojdzie do tworzenia się muru między parą. I być może oddalenia tak dużego, że nigdy później nie będzie można powrócić na wspólną drogę.

Wsparcie i wzajemne zrozumienia to droga do przywrócenia więzi seksualnej

Seksuolog radzi, aby koniecznie znaleźć czas na pielęgnowanie wzajemnych relacji. Proponuje parom kolację we dwoje, wyjście do kina. "Mężowie, młodzi ojcowie nie zapominajcie, że chociaż kobiety stają się matkami, to wciąż chcą być waszymi najpiękniejszymi partnerkami" – mówi. Radzi, aby młode mamy nie zapominały dbać o siebie, i potrafiły także prawić komplementy swoim partnerom.

"Nie zapominajmy o wzajemnym wsparciu, zrozumieniu i odpowiadaniu na wzajemne potrzeby" – mówi. Jej zdaniem, takie postępowanie daje duże poczucie bezpieczeństwa zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie. "Komunikacja pozwala na zrozumienie, a to są najlepsze podwaliny pod bliskość, w której konsekwencji powróci potrzeba bliskości seksualnej. A seks znowu stanie się naturalną potrzebą naszego życia" – stwierdza.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.

Jak wyglądał wasz związek po urodzeniu dziecka? Czy znajdowałyście czas na pielęgnowanie bliskich relacji z partnerem? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy