GRY
 
 

11 ważnych pytań o ospę wietrzną

Ospa wietrzna to nie jest błaha choroba. Może dać poważne powikłania. Dlatego najlepiej dziecko chronić przed ospą, a jeśli zachoruje - pomóc mu pokonać chorobę.

Ospa wietrzna
fot. Fotolia

Ospa wietrzna to choroba zakaźna. Pierwsze objawy łatwo pomylić z przeziębieniem:  dziecko po prostu źle się czuje, zaczyna gorączkować, boli je głowa lub brzuch. Wkrótce jednak na całym ciele pojawiają się charakterystyczne krostki, które okropnie swędzą, a nawet bolą.
Zobacz też: Wysypka u dziecka: to nie musi być alergia

1. Jak można zarazić się ospą?

Wirus ospy bardzo łatwo przenosi się wraz z powietrzem. Można się nim zarazić drogą kropelkową (gdy chory kicha lub kaszle) albo korzystając z tych samych przedmiotów, np. zabawek. Dziecko łatwo się zaraża, biorąc do buzi ręce, którymi przed chwilą czegoś dotykało.
Można zarazić się ospą wietrzną od osoby zarażonej, nawet jeśli jeszcze nie widać po niej choroby.
Pewnym pocieszeniem jest to, że osoba zdrowa nie może przenosić wirusów. Jeśli więc miałaś już ospę, możesz kontaktować się z chorymi na nią osobami. Nie zarazisz dziecka.
Redakcja poleca: Jak leczyć AZS i łagodzić swędzenie skóry? – Film
Atopowa skóra jest wysuszona, pękająca i uporczywie swędzi. Jak odbudować prawidłowy naskórek i łagodzić świąd? Na pytania odpowiada dermatolog, dr n. med. Marta Hasse-Cieślińska. Obejrzyj film!

2. Jakie są objawy ospy wietrznej?

Objawy ospy wietrznej zwykle pojawią się po ok. dwóch tygodniach:
  • Zanim choroba rozwinie się na dobre, dziecko może się przez 1–2 dni czuć gorzej. Ma wtedy gorączkę (później na ogół wysoka temperatura ustępuje), boli je głowa.
  • W ciągu następnych 2–5 dni pojawiają się na skórze charakterystyczne plamki, które szybko zmieniają się w wypukłe grudki. W ich miejscu z czasem tworzą się pęcherzyki wypełnione przejrzystym płynem surowiczym. Stopniowo mętnieją, po czym zapadają się i zasychają w małe strupki
Zgłoś się z dzieckiem do lekarza, gdy tylko zauważysz pierwsze plamki.

3. Gdzie pojawia się wysypka podczas ospy?

Wysypka pojawia się na całym ciele. Zazwyczaj rzadziej widać ją na rękach i nogach. Dziecko może mieć jednocześnie plamki, grudki, pęcherzyki i strupki. Pęcherzyki mogą się pojawiać we włosach i w okolicy pieluszkowej, gdzie dość łatwo dochodzi do zakażeń. Te miejsca trzeba więc szczególnie starannie pielęgnować, choć dzieci zwykle przy tym protestują. Najbardziej przykre i bolesne są jednak dla szkraba grudki na błonie śluzowej jamy ustnej, gardła i narządów moczowo-płciowych.

Sprawdź także: Wysypka u dziecka - 6 najczęstszych wysypek u dzieci

4. Czy są leki na ospę?

Tak. Na przykład Heviran lub Acyklovir, które działają przeciwwirusowo, mogą złagodzić objawy ospy, a także sprawić, że będzie trwała ona krócej. Ważne jednak, by podać je w ciągu doby od pojawienia się pierwszych objawów. Jeśli choroba już się rozwinie, leki na ospę nie zadziałają!
Jeśli dziecko ma gorączkę, podawaj mu leki obniżające temperaturę – to bardzo poprawi jego samopoczucie. Powinny to być preparaty z paracetamolem.
Przy ospie nie wolno podawać środków z ibuprofenem! Może zwiększać ryzyko powikłań skórnych po ospie.
Zobacz, czym różnią się leki z paracetamolem i ibuprofenem.
 

5. Jak pielęgnować skórę w czasie ospy wietrznej?

Przede wszystkim trzeba odkażać i osuszać wykwity, by nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego. Krostki najlepiej smaruj gencjaną (ale roztworem wodnym, nie spirytusowym!). Codziennie też myj całe ciałko dziecka. To nieprawda, że trzeba tego unikać, staraj się tylko robić to jak najszybciej, najlepiej pod prysznicem. Chodzi o to, by pęcherzyki nie namokły i nie pękały. Na koniec trzeba delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem, bez pocierania, aby nie podrażniać zmian.
Jeśli dziecko narzeka na swędzące krosty, warto sięgnąć po Pudroderm lub maści przeciwświądowe. Jeśli dziecko ma krostki we włosach, nie czesz go grzebieniem. Twarde plastikowe zęby mogłyby zerwać strupki z głowy. Używaj do włosków miękkiej szczoteczki z włosia.
Pamiętaj też, by jak najczęściej myć dziecku ręce. Dotykanie krostek brudnymi rękami łatwo może doprowadzić do wtórnego zakażenia bakteryjnego i bardzo pogorszyć stan skóry chorego na ospę dziecka.

6. Jak karmić dziecko chore na ospę? 

Gdy zauważysz pęcherzyki w buzi dziecka, dawaj mu do picia chłodne napoje, a do jedzenia papki i serki, których nie trzeba gryźć. 
Na następnej stronie: Powikłania po ospie wietrznej, szczepienia przeciw ospie
Doładuj
Przeładuj