kobieta, mama, ciąża, brzuszek

Ostatnia prosta. Jak wygląda końcowka ciąży?

W dziewiątym miesiącu ciąży brzuch wygląda już jak oddzielny, przyczepiony jakimś cudem twór, piersi – jak dwa balony, a stopy… cóż, właściwie nieważne, jak wyglądają, bo i tak ich nie widać zza brzucha. Czy w takim stanie można czuć się dobrze? TAK!
Sylwia Niemczyk
kobieta, mama, ciąża, brzuszek

Ostatni miesiąc przed porodem jest najcięższy i nie chodzi tu tylko o wagę twojego ciała. Kumulują się dolegliwości ciążowe i pojawia się strach przed porodem (bezsenne noce sprzyjają czarnym myślom, a właśnie tuż przed porodem większość przyszłych mam często się zmaga z bezsennością). Jak przetrwać końcówkę ciąży? Są na to sposoby, które nawet jeśli czasem brzmią banalnie, to są bardzo skuteczne.

Zrelaksuj się przed porodem

Z jednej strony nie możesz się doczekać dzidziusia i wyobrażasz sobie, jak to będzie, gdy się urodzi. Z drugiej – ciążowy brzuch coraz bardziej cię ogranicza. Jeśli nie nadążasz ze wszystkim, pomyśl, z czego możesz zrezygnować, jakie sprawy przekazać, kogo prosić o pomoc. Ulgę przynosi też rozmowa z życzliwą osobą (umów się z przyjaciółką, która niedawno urodziła dziecko, może przyda ci się szczera rozmowa z partnerem).

Co ci może pomóc na trudności w zasypianiu:
 • ciepła, ale nie za gorąca i nie za długa kąpiel. Pamiętaj, że za gorąca kąpiel może być przyczyną przedwczesnego porodu (czytaj więcej o porodzie przed terminem)
 • słuchanie spokojnej muzyki, masaż stóp (to oficjalnie należy do zadań przyszłego taty),
 • dobre przewietrzenie sypialni wieczorem,
 • ciepłe mleko przed snem – zawiera tryptofan, aminokwas wywołujący senność.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.


Pod koniec ciąży nie ograniczaj picia wody

Pobudki na siusianie zwykle mają miejsce nie tylko na początku, lecz także pod koniec ciąży. To efekt powiększania się macicy, a pod koniec ciąży jej obniżania się. Do tego u przyszłych mam nerki pracują bardziej intensywnie i wyższy jest poziom progesteronu, który pobudza pęcherz moczowy – przez to możesz mieć uczucie, że chcesz do toalety, choć w rzeczywistości pęcherz jest niemal pusty.

Co ci może pomóc w nocnych pobudkach na siusiu:
 • tak naprawdę – jedynie ograniczenie napojów w ostatnich dwóch godzinach przed snem. Pilnuj za to, aby pić dużo (przynajmniej 2,5 l dziennie) w ciągu dnia  – picie wody w ciąży jest bardzo ważne dla twojego zdrowia i rozwoju płodu.


Przeciwdziałaj przed porodem nocnym skurczom łydek

Nocne kurcze nóg wraz z postępem ciąży stają się coraz bardziej bolesne. Do końca nie wiadomo, co je powoduje. Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami są: niedobory magnezu, potasu albo wapnia w organizmie, gromadzenie się płynów w nogach pod koniec dnia, a także osłabienie krążenia podczas długiego siedzenia lub stania.

Co ci może pomóc w przypadku nocnych skurczów nóg:
 • gdy złapie cię kurcz, wyprostuj nogę w kolanie, unieś ją wyżej i przygnij stopę w pozycji stopa flex (nie obciągaj jej jak baletnica, ale przeciwnie kieruj palce w stronę kolana). Kurcz ustąpi, choć lekki ból może jeszcze pozostać.
 • spróbuj wstać i chwilę chodzić boso lub pomasuj bolące miejsce.
 • Powiedz o kurczach lekarzowi – może przepisze ci preparaty z magnezem, potasem czy wapniem.
 • Jedz produkty bogate w te pierwiastki (np. banany, fasolę, pomidory, orzechy, migdały, jogurty i twarożki).


Aby lepiej się wyspać przed porodem – zmień pozycję do spania

Nie wolno ci teraz spać na brzuchu. Nie jest też wskazana pozycja na plecach (może być przyczyną bólów pleców i hemoroidów, przeszkadza w oddychaniu i krążeniu krwi). Układaj się do snu na lewym boku, wtedy krew będzie swobodnie docierać do łożyska i poprawi się praca nerek (usuną nadmiar płynów, dzięki czemu ciążowe obrzęki nóg będą mniejsze).

Co ci może pomóc zapobiec nocnym pobudkom:
 • spanie na lewym boku, z ugiętą prawą nogą.
 • podłożenie pod prawą nogę poduszkę, aby była wyżej. Na drugiej poduszce możesz ułożyć brzuch.
 • zmiana materaca na twardszy – to wydatek, który się opłaca. Nabyte przed porodem bóle pleców mogą ciągnąć się latami.
   

Walcz ze wzdęciami i zaparciami

Wzdęcia w ciąży to wyjątkowo przykra przypadłość. Mogą być spowodowane wolniejszą pracą jelit, na które uciska rosnąca macica (gdy trawienie przebiega wolniej, rośnie produkcja gazów). Wzdęcia w ciąży nie są na szczęście niebezpieczne dla dziecka, ale powodują, że czujesz się wyjątkowo mało komfortowo.

Zobacz, jak sobie pomóc w przypadku wzdęć:
 • jedz powoli i w spokoju, unikniesz łykania dodatkowych ilości powietrza,
 • wybieraj lekkostrawne dania, unikaj tych smażonych, zawierających cebulę lub rośliny strączkowe (czytaj więcej o zdrowej diecie w trzecim trymestrze)
 • nie zapominaj o probiotykach, czyli bakteriach, które korzystnie wpływają na pracę jelit, zawierają je np. jogurty i kiszone ogórki,
 • jedz częściej, ale za to małe porcje,
 • ruszaj się, aby ułatwić przemianę materii,
 • przy wyjątkowych dolegliwościach idź do lekarza, może przepisać ci preparat z laktulozą.

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy