otoskleroza
fot. Adobe Stock

Na czym polega otoskleroza?

Otoskleroza rzadko zaczyna się w wieku dziecięcym. Najczęściej dotyka kobiet, a panie nią dotknięte po zajściu w ciążę narażone są na pogorszenie słuchu. Zobacz na czym polega ta choroba.
Ewa Janczak-Cwil
otoskleroza
fot. Adobe Stock
Otoskleroza jest choroba kosteczek ucha środkowego (młoteczka, strzemiączka i kowadełka), która najczęściej dotyka kobiet między 15. a 40. rokiem życia i rzadko dotyka dzieci, choć zdarzają się takie przypadki. Mówi się wtedy o otosklerozie młodzieńczej i niestety te przypadki są znacznie trudniejsze do leczenia. Występuje najczęściej rodzinnie i może pogłębić się w czasie ciąży. Nieleczona prowadzi do całkowitej utraty słuchu.

Spis treści:

Na czym polega choroba

Dochodzi do powstania ognisk nieprawidłowego kostnienia w obrębie kosteczek ucha środkowego, które odpowiadają a przekazywanie dźwięków do układu nerwowego. Często dochodzi do zrośnięcia podstawy strzemiączka z otworem owalnym, co staje się przyczyną niedosłuchu.

Przeczytaj: Co dziecko powinno jeść, żeby dobrze słyszeć?
Redakcja poleca: Co piąte dziecko w Polsce ma wadę słuchu – alarmuje prof. Skarżyński
Badania wykonane u ponad miliona dzieci w wieku 7 lat potwierdziły, że co 5. dziecko ma różne zaburzenia słuchu, które wpływają na jakość jego kontaktów z rówieśnikami, a potem na edukację w szkole. Wada słuchu nie rodzi się znikąd.

Przyczyny otosklerozy

Choroba występuje rodzinnie – jeśli ktoś w rodzinie na nią chorował, ryzyko jej wystąpienia w kolejnym pokoleniu wynosi ok. 20%. U jej podłoża mogą też leżeć przyczyny hormonalne – to dlatego pogorszenie stanu następuje podczas ciąży, gdy wzrasta poziom estrogenu.
Do innych przyczyn zalicza się zakażenie wirusem odry i czynniki autoimmunologiczne.

Objawy otosklerozy

Upośledzenie przekazywania dźwięków ze świata zewnętrznego do układu nerwowego wskutek otosklerozy może dawać następujące objawy:
  • niedosłuch,
  • szumy uszne,
  • zawroty głowy
  • lepsze słyszenie w hałasie.

Przeczytaj: Czy moje dziecko dobrze słyszy?

Diagnozowanie choroby

Polega ono na wykonaniu następujących badań słuchu:
  • audiometrii tonalnej – badanie zakresu słyszanych dźwięków
  • badaniu otoskopowym (oglądnie wnętrza ucha)
  • audiometrii impedacyjnej – badanie pracy błony bębenkowe
  • tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego (nie są to badania konieczne).
Wszystkie powyższe badania mogą wskazywać na chorobę, jednak ostateczne potwierdzenie diagnozy następuje podczas operacji.

Rodzaje niedosłuchu

Wyróżnia się dwa typy niedosłuchu: przewodzeniowy i odbiorczy. Pierwszy polega na tym, że zaburzone jest przekazywanie sygnałów dźwiękowych do ucha wewnętrznego. W drugim ucho wewnętrzne nie odbiera prawidłowo sygnałów mu przekazywanych. Bardzo często oba typy niedosłuchu występują jednocześnie i wtedy mówi się o niedosłuchu mieszanym.

Leczenie ostosklerozy

Często stosuje się aparaty słuchowe i podawanie związków fluoru i bisfonianów. Możliwe jest też leczenie operacyjne, podczas którego usuwa się część lub całe strzemiączko i zakłada jego protezę. Poprawa słuchu następuje w czasie 1-3 tygodni od operacji, po zdjęciu opatrunku.
Przeciwwskazaniami do leczenia operacyjnego są: choroba Meniera, zapalenie ucha środkowego, ciąża, perforacja błony bębenkowej, jedyne słyszące ucho. Nie operuje się obu uszu jednocześnie, a leczenie zaczyna się od gorzej słyszącego ucha. [content:0_27024,8_1435,0_15000:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy