otulacz dla noworodka
fot. Adobe Stock

Otulacz dla noworodka to nie to samo, co śpiworek i rożek: jaki wybrać? [NAJLEPSZE MODELE]

Otulacz warto kupić, kompletując wyprawkę dla noworodka, bo to właśnie w pierwszych miesiącach życia dziecko będzie czerpać z niego najwięcej korzyści. Otulacz sprawia, że noworodek lepiej śpi i rzadziej miewa kolki, a jeśli wybierzesz odpowiedni model, w przyszłości będzie pełnił rolę śpiworka.
Magdalena Drab
otulacz dla noworodka
fot. Adobe Stock
Otulacz można zakładać noworodkowi do spania w łóżeczku, kołysce, w koszu Mojżesza albo na spacerze w wózku. Spanie w otulaczu daje noworodkowi komfort podobny do tego, jaki dziecko miało w brzuchu mamy. Ciasne otulenie, ograniczenie przestrzeni i swobody ruchów przypomina dziecku okres życia płodowego, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

Spis treści:
  1. materiał otulacza
  2. rozmiar otulacza

Co to jest otulacz dla noworodka?

Otulacz dla noworodka to zwykle kwadratowa, rozkładana chusta albo materiał z zapięciem na suwak albo rzepy. Zapięcia są skonstruowane w ten sposób, by łatwo było przewinąć dziecko, nie wyjmując go z otulacza. Otulacz ciasno otula ramiona i tułów noworodka, pozostawiając więcej miejsca na nogi, którymi dziecko może swobodnie poruszać.

Materiał otulacza

Otulacz dla noworodka powinien być wykonany z dobrej jakości przewiewnej bawełny, która gwarantuje, że skóra dziecka będzie oddychać, a noworodek się nie spoci. Na rynku dostępne są też otulacze z włókna bambusowego o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych, które dodatkowo świetnie chłoną wodę i nieprzyjemne zapachy. Otulacz zwykle składa się z jednej warstwy materiału, bez oznaczeń TOG (grubość materiału), nie trzeba więc wybierać pomiędzy wersją zimową i letnią otulacza.

Rozmiar otulacza

Otulacze są przeznaczone dla noworodków i niemowląt do ok. 3. miesiąca życia. Niektórzy producenci dodatkowo dzielą rozmiary otulaczy ze względu na wagę dziecka. 
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Jak wybrać otulacz dla noworodka?

Otulacz to bardzo prosty w użytkowaniu i funkcjonalny element pościeli noworodka i niemowlaka. Przed zakupem warto jednak zastanowić się nad tym, jakie cechy powinien posiadać, by był wygodny zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Gdy już wybierzesz materiał otulacza, weź jeszcze pod uwagę:
  • rodzaj zapięcia – nie wszyscy rodzice lubią obwiązywać noworodka otulaczem w kształcie chusty, może wygodniejszy będzie szybki zamek błyskawiczny? Koniecznie sprawdź, czy jest dobrze zabezpieczony i nie będzie uwierał dziecka.
  • czas użytkowania otulacza – niektóre marki oferują otulacze 2w1, czyli otulacz, który później, gdy dziecko będzie starsze, zacznie pełnić rolę śpiworka do spania

 
Jak ubierać noworodka do otulacza?
Ubranie noworodka do spania trzeba zawsze dostosować do temperatury panującej w pokoju lub na dworze (sprawdzaj temperaturę karku lub klatki piersiowej dziecka, nie sugeruj się zimnymi dłońmi). Otulacze są zazwyczaj wykonane z cienkiego przewiewnego materiału, można je więc traktować jako dodatkową, lekką warstwę ubrania. Noworodkowi do otulacza załóż:
  • body z krótkim albo długim rękawem
  • pajacyk, jeśli w pokoju jest dość chłodno

Noworodka w otulaczu nie przykrywaj kocykiem.
Uwaga! Nie wkładaj noworodka do otulacza, jeśli w sypialni jest bardzo gorąco (powyżej 24 stopni C), np. w upalne dni i noce.

Czym się różni otulacz od rożka niemowlęcego i śpiworka?

Otulacz służy do ciasnego owijania noworodka, a materiał otulacza mocno przylega do ciała dziecka. Rożek także pozwala dość ciasno otulić noworodka, ale jego materiał jest grubszy i bardziej sztywny. Śpiworek to z kolei rodzaj pościeli, który idealnie nadaje się zarówno dla niemowląt powyżej 4 kg, jak i starszych dzieci, bo zapobiega rozkopywaniu się w nocy, nie pozwala zmarznąć, ale dziecko wewnątrz śpiworka ma sporą swobodę ruchów.

A gdy dziecko skończy 3 miesiące, koniecznie kup jeden z tych wygodnych śpiworków:Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy