Otulacz do fotelika samochodowego
fot. AdobeStock

Otulacz do fotelika samochodowego: kocyki minky i otulacze z kapturkiem [CIEPŁE MODELE]

Otulacz do fotelika to ciepły kocyk, który zapewni dziecku nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Otulacz zastępuje kurtkę, którą trzeba zdjąć dziecku w aucie! Taki kocyk powinien mieć otwory na 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, by pasował do fotelika samochodowego. Szczególnie polecamy otulacze z tkaniny minky oraz kocyki z kapturem.
Dominika Bielas
Otulacz do fotelika samochodowego
fot. AdobeStock
Otulacz do fotelika samochodowego jest niezbędny zimą, bo dziecku trzeba koniecznie zdjąć kurtkę przed przypięciem go pasami w foteliku. Otulacz może mieć formę kocyka, a gdy posiada odpowiednie wymiary i otwory na 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, gwarantuje wygodę i ciepło. Dzięki otulaczowi dziecko nie zmarznie, a fotelik samochodowy będzie właściwie spełniał swoją rolę.

Otulacz do fotelika samochodowego: po co go kupować?

Otulacz do fotelika samochodowego to niezbędny gadżet, mimo że wielu rodzicom wydaje się, że dobrze przypinają pasy, nawet gdy dziecko ma na sobie grubą kurtkę. To błąd! Kurtkę koniecznie trzeba zdjąć, a ciepło zapewnić dziecku, owijając go otulaczem do fotelika. 
Pamiętaj, że w czasie zderzenia samochodowego działają ogromne siły, o wiele większe niż siła naszych rąk przy dociąganiu pasów. Materiał bluzy czy puch z kurtki całkowicie traci swoją objętość, tworząc luz na uprzęży pasa. To z kolei może spowodować wyślizgnięcie się dziecka z fotelika górą. Odzież wierzchnia, często wykonana jest ze śliskich materiałów wiatro- i wodoodpornych, które to dodatkowo ułatwiają.

Otulacz samochodowy zamiast kurtki i szalika

Otulacz zimowy do fotelika samochodowego z powodzeniem zastępuje też kaptur kurtki oraz szalik. Kaptur sprawia, że głowa dziecka wystaje poza obrys zagłówka, który w razie zderzenia bocznego nie będzie w stanie wystarczająco zabezpieczyć odcinka szyjnego kręgosłupa przed niekontrolowanymi ruchami na boki. Szaliki z kolei tworzą znaczne zgrubienie wokół szyi, sprawiając, że pasy naramienne, zamiast schodzić prosto w dół, równolegle do siebie, i przechodzić nad obojczykami, zjeżdżają na ramiona. Tworzą wtedy pośrodku pustą przestrzeń i torują drogę dla opadającej klatki piersiowej.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko siada? Czy sadzać dziecko, które samo jeszcze nie siada?
Na pytanie, kiedy dziecko siada, jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź: dziecko siada, kiedy jest na to gotowe. Pierwsze próby siadania niemowlę podejmuje, kiedy odpowiednio rozwiną się jego mięśnie i układ kostno-stawowy. Zwykle dzieje się to na przełomie 7-8 lub 8-9 miesiąca. O naukę siadania zapytałyśmy lekarza pediatrę.

Otulacz do fotelika z otworami na 5-punktowe pasy

Uwaga, dla niemowlęcia warto kupić specjalny otulacz-kocyk z otworami na 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, który pozwoli dobrze przypiąć dziecko, a jednocześnie ciepło je otulić. Dzięki temu będziesz miała pewność, że pasy będą zapięte prawidłowo, czyli będą ciasno dopasowane do klatki piersiowej dziecka.

Otulacze do fotelika samochodowego: ranking

Otulacz do fotelika samochodowego to niezwykle praktyczny produkt. Dzięki niemu nie będziesz musiała ciągle ubierać i rozbierać maluszka. Otulacz przyda się i w aucie, i na spacerze. Wystarczy, że w samochodzie przełożysz pasy fotelika przez kocyk i otulisz nim dziecko. Oprócz tego, że zapewnisz dziecku maksymalne bezpieczeństwo w aucie (zdejmiesz mu kurtkę!), łatwiej będzie ci zadbać o to, by niemowlę się nie przegrzało. A jeśli przypinasz nosidło do stelaża wózka na spacerze, w sklepie czy u lekarza łatwiej będzie ci odkryć dziecko.

Najchętniej kupowane otulacze do fotelika samochodowego:

Otulacze zimowe minky

Otulacze samochodowe mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Chłodna bawełniana strona sprawdzi się w ciepłe, jesienne i wiosenne dni, natomiast pluszowy minky będzie idealny na zimę − do fotelika i do wózka. Polecamy do zimowej wyprawki!

Otulacze samochodowe: z kapturkiem i bez

Otulacz z kapturem przyda się, gdy będziesz chciała założyć dziecku lżejszą czapeczkę. Oprócz klasycznych otulaczy do wyboru masz także kocyki podobne do śpiworków lub bardziej uniwersalne otulacze ze ściąganym kapturkiem.

Otulacze do fotelika: z tkaniny waflowej (tzw. wafelki)

Otulacz-wafelek kup z myślą o cieplejszych porach roku − będzie idealny do wiosennej wyprawki! Tkanina wafelkowa to bawełniana tkanina o strukturze wafla. Materiał bardzo dobrze chłonie wilgoć, co jest szczególnie przydatne w okresie wiosennym i letnim (skóra dziecka w kontakcie z poliestrowymi tkaninami fotelików samochodowych zwykle bardzo się poci). 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy