Otwarcie galerii handlowych: wytyczne dla klientów
fot. AdobeStock

Otwarcie galerii handlowych: jakie zasady obowiązują?

Zakupy tylko w maseczkach i rękawiczkach, zamknięte przymierzalnie, brak ławek – to tylko niektóre z rządowych wytycznych.
Milena Oszczepalińska
Otwarcie galerii handlowych: wytyczne dla klientów
fot. AdobeStock
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu od 4 maja nastąpił kolejny etap stopniowego odmrażania gospodarki. Od poniedziałku została wznowiona m.in. działalność galerii handlowych. Na właścicieli, pracowników i klientów zostały jednak nałożone wysokie restrykcje sanitarne. Wstęp go centrów wyłącznie dla osób w maseczkach ochronnych i rękawiczkach oraz brak możliwości przymierzania ubrań przed zakupem to tylko niektóre z nich.

Zasady obowiązujące w galeriach handlowych od 4 maja

Rząd dość szybko zdecydował się na otwarcie centrów handlowych, ale na przechadzanie się po nich bez żadnych ograniczeń będziemy musieli jeszcze poczekać. Od poniedziałku zakupy w tych miejscach są dozwolone według ściśle określonych zasad, takich jak:
 • podwójny limit liczby klientów: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni całej galerii oraz 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w każdym konkretnym sklepie;
 • limit osób korzystających z wind: maksymalnie 3-4 osoby jednocześnie (nie dotyczy rodzin);
 • obowiązek noszenia rękawiczek i zasłaniania ust i nosa przez klientów i pracowników;
 • zakaz korzystania z przymierzalni, chyba że sklep zobowiąże się na dezynfekowanie ich po każdym kliencie;
 • możliwość parkowania samochodów na terenie galerii na maksymalnie co drugim miejscu parkingowym;
 • brak możliwości korzystania z sal zabaw, jeśli takie znajdują się na terenie galerii;
 • zakaz spożywania posiłków na terenie galerii – dozwolone jest jedynie sprzedawanie posiłków na wynos;
 • obowiązek usunięcia wszelkich ławek i innych stref wypoczynku;
 • obowiązek zachowywania minimum 2-metrowych odstępów zarówno przez klientów, jak i pracowników;
 • obowiązkowe dezynfekowanie rąk – pojemniki z płynami muszą być umieszczone przy wszystkich wejściach, w toaletach oraz przy kasach w sklepach;
 • obowiązek sprzedaży maseczek ochronnych przynajmniej w jednym punkcie sprzedaży na terenie galerii.

Wśród rządowych wytycznych znajduje się też zapis o konieczności wymiany powietrza w galeriach tak, aby móc oddychać możliwie świeżym powietrzem, a nie wyłącznie tym z cyrkulacji wewnętrznej. „Zaleca się utrzymywanie rygorystycznych zasad w zakresie wysokiej krotności wymiany powietrza w obiekcie, poprzez doprowadzanie do obiektu (w miarę możliwości technicznych) głównie świeżego – atmosferycznego odpowiednio uzdatnionego powietrza z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji, a następnie usunięcie zużytego powietrza na zewnątrz obiektu. Nie należy stosować wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji” – czytamy.
 
Czekaliście na decyzję rządu odnośnie wznowienia działalności galerii handlowych? Uważacie, że jest to konieczne, by gospodarka powoli zaczęła odrabiać straty, czy na razie nie będziecie robić tam zakupów w obawie przed zarażeniem koronawirusem? Co sądzicie o rządowych wytycznych dla klientów, pracowników i właścicieli galerii? Są słuszne czy przesadzone? Piszcie w komentarzach!

Źródło: polskatimes.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ instrukcja WIDEO
Ludziki z kasztanów i żołędzi robią jesienią wszystkie dzieci. To nie tylko świetna twórcza zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie na poprawę sprawności rączek. Prezentujemy krótki film, który zainspiruje do stworzenia nie tylko figurek ludzików, ale również różnych zwierzątek.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy