Otwarcie galerii handlowych: wytyczne dla klientów
fot. AdobeStock

Otwarcie galerii handlowych: jakie zasady obowiązują?

Zakupy tylko w maseczkach i rękawiczkach, zamknięte przymierzalnie, brak ławek – to tylko niektóre z rządowych wytycznych.
Milena Oszczepalińska
Otwarcie galerii handlowych: wytyczne dla klientów
fot. AdobeStock
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu od 4 maja nastąpił kolejny etap stopniowego odmrażania gospodarki. Od poniedziałku została wznowiona m.in. działalność galerii handlowych. Na właścicieli, pracowników i klientów zostały jednak nałożone wysokie restrykcje sanitarne. Wstęp go centrów wyłącznie dla osób w maseczkach ochronnych i rękawiczkach oraz brak możliwości przymierzania ubrań przed zakupem to tylko niektóre z nich.

Zasady obowiązujące w galeriach handlowych od 4 maja

Rząd dość szybko zdecydował się na otwarcie centrów handlowych, ale na przechadzanie się po nich bez żadnych ograniczeń będziemy musieli jeszcze poczekać. Od poniedziałku zakupy w tych miejscach są dozwolone według ściśle określonych zasad, takich jak:
 • podwójny limit liczby klientów: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni całej galerii oraz 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w każdym konkretnym sklepie;
 • limit osób korzystających z wind: maksymalnie 3-4 osoby jednocześnie (nie dotyczy rodzin);
 • obowiązek noszenia rękawiczek i zasłaniania ust i nosa przez klientów i pracowników;
 • zakaz korzystania z przymierzalni, chyba że sklep zobowiąże się na dezynfekowanie ich po każdym kliencie;
 • możliwość parkowania samochodów na terenie galerii na maksymalnie co drugim miejscu parkingowym;
 • brak możliwości korzystania z sal zabaw, jeśli takie znajdują się na terenie galerii;
 • zakaz spożywania posiłków na terenie galerii – dozwolone jest jedynie sprzedawanie posiłków na wynos;
 • obowiązek usunięcia wszelkich ławek i innych stref wypoczynku;
 • obowiązek zachowywania minimum 2-metrowych odstępów zarówno przez klientów, jak i pracowników;
 • obowiązkowe dezynfekowanie rąk – pojemniki z płynami muszą być umieszczone przy wszystkich wejściach, w toaletach oraz przy kasach w sklepach;
 • obowiązek sprzedaży maseczek ochronnych przynajmniej w jednym punkcie sprzedaży na terenie galerii.

Wśród rządowych wytycznych znajduje się też zapis o konieczności wymiany powietrza w galeriach tak, aby móc oddychać możliwie świeżym powietrzem, a nie wyłącznie tym z cyrkulacji wewnętrznej. „Zaleca się utrzymywanie rygorystycznych zasad w zakresie wysokiej krotności wymiany powietrza w obiekcie, poprzez doprowadzanie do obiektu (w miarę możliwości technicznych) głównie świeżego – atmosferycznego odpowiednio uzdatnionego powietrza z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji, a następnie usunięcie zużytego powietrza na zewnątrz obiektu. Nie należy stosować wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji” – czytamy.
 
Czekaliście na decyzję rządu odnośnie wznowienia działalności galerii handlowych? Uważacie, że jest to konieczne, by gospodarka powoli zaczęła odrabiać straty, czy na razie nie będziecie robić tam zakupów w obawie przed zarażeniem koronawirusem? Co sądzicie o rządowych wytycznych dla klientów, pracowników i właścicieli galerii? Są słuszne czy przesadzone? Piszcie w komentarzach!

Źródło: polskatimes.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy