otwarcie granic
fot. adobe stock

Wakacje za granicą jednak możliwe. Kiedy otwarcie granic?

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podała prawdopodobną datę otwarcia granic – zastrzegła jednak, że decyzja w tej sprawie może ulec zmianie. Konkretny termin będzie uzależniony od dalszego przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce.
Katarzyna Gałązkiewicz
otwarcie granic
fot. adobe stock
Jadwiga Emilewicz pojawiła się w telewizji Polsat News, gdzie w jednym z programów odpowiadała na pytania widzów. Wicepremier zapytana o możliwą datę otwarcia granic powiedziała, że w Polsce, podobnie jak w wielu innych państwach europejskich, rozważa się otwarcie granic już od 15 czerwca:

„My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie się rozwijać nie w szybszym tempie, niż ma to miejsce teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic. Mówię to z dużą rezerwą” – przyznała Jadwiga Emilewicz.

Minister rozwoju odniosła się także do pomysłu stworzenia strefy turystycznej z sąsiadującymi z Polską krajami:

„Jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, mają pewne standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć się w naszą stronę, to my powinniśmy stosować zasady partnerstwa” – mówiła Emilewicz. 

Kontrole graniczne do 12 czerwca

W piątek, 15 maja, zgodnie z rozporządzeniem rządu ogłoszono, że kontrola graniczna na granicy wewnętrznej zostaje przedłużona do 12 czerwca, a granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Wciąż prowadzone są także kontrole na lotniskach i w portach lotniczych, utrzymywane są też ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski. Po przekroczeniu granicy i wjeździe do Polski trzeba odbyć 14-dniową kwarantannę. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in. marynarze, zawodowi kierowcy oraz osoby przekraczające granicę Polski w celu wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. 
Redakcja poleca: Jak się zachować podczas burzy? (inaczej w lesie, w górach i w domu!)
Co roku od pioruna ginie w Polsce kilkadziesiąt osób! Można się jednak przed burzą ochronić, nawet jeśli zaskoczy was podczas jazdy samochodem, w górach, w lesie albo na spacerze.

LOT wznawia rejsy krajowe

W poniedziałek, 18 maja, Polskie Linie Lotnicze LOT opublikowały informację o przywróceniu rejsów krajowych już od 1 czerwca. Loty międzynarodowe pozostają jednak odwołane do 14 czerwca. 

Decyzja o przywróceniu lotów międzynarodowych, będzie uzależniona od rozwoju epidemii w Polsce. Jak zapowiada LOT, wszelkie informacje o zmianach dotyczących rejsów lotniczych będą podawane opinii publicznej na bieżąco.

Włochy otwierają granice już 3 czerwca

W związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną we Włoszech decyzją tamtejszego premiera Giuseppe Conte, 3 czerwca zostaną otwarte granice Italii. Do kraju będą mogli wjechać obywatele państw Unii Europejskiej, ale także Szwajcarii i Monako. Co ważne, po wjeździe do Włoch nie będzie obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny. Jak donoszą lokalne media, działania rządu mają uratować tegoroczny sezon wakacyjny. Włochy obok Francji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Chin, przyjmują największą liczbę turystów na świecie. Turystyka stanowi w Italii aż 12 procent PKB. 

Mimo pocieszających statystyk, premier Włoch zaapelował o rozsądek. Conte prosi mieszkańców o ostrożność i przypomina, że zwłaszcza w Lombardii jest ciągle spore ryzyko wzrostu zakażeń COVID-19. Polityk zastrzegł także, że jeśli krzywa zakażeń wzrośnie, możliwe będą nowe restrykcje. 

Źródło: money.pl, polsatnews.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy