Otwarcie przedszkoli i żłobków. Znamy wytyczne
fot. adobe stock

Otwarcie przedszkoli i żłobków. Znamy wytyczne

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego, w tym dyrektorów, nauczycieli i rodziców, które są związane z planowanym powrotem placówek do pracy. Kto będzie miał pierwszeństwo powrotu do przedszkola? Czy dzieci będą musiały nosić maseczkę? MEN odpowiada.
Katarzyna Gałązkiewicz
Otwarcie przedszkoli i żłobków. Znamy wytyczne
fot. adobe stock
Otwarcie przedszkoli i żłobków, zgodnie z rozporządzeniem rządowym, nastąpi 6 maja. To oznacza, że placówki te mają zaledwie tydzień na przygotowanie do powrotu i sprawnego funkcjonowania po prawie dwumiesięcznej przerwie wywołanej pandemią koronawirusa. Do tej pory wytyczne dotyczące powrotu do przedszkoli przedstawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej, które mają być odpowiedzią na pytania nurtujące zarówno dyrektorów, nauczycieli, jak i rodziców dzieci. Jak organ wyobraża sobie powrót do przedszkoli w czasach pandemii?

Spis treści:
 1. Kto będzie miał pierwszeństwo posłania dzieci do przedszkoli?
 2. Jakie dzieci mogą chodzić do przedszkola?
 3. Kogo i kiedy powiadomić o tym, że dziecko przyjdzie do przedszkola?
 4. Czy dzieci będą musiały nosić maseczkę?
 5. Posiłki w przedszkolach
 6. Bezpieczeństwo sanitarne przedszkoli 
 7. Co z dziećmi, które nie będą miały zapewnionej opieki przedszkola?
 8. Jakie zajęcia będą odbywały po otwarciu przedszkoli?
 9. Jak będą wyglądały grupy zajęciowe?
 10. Wsparcie poradni psychologiczno-pedagogicznej
 11. Czy otwarcie przedszkoli jest obowiązkowe?

Które dzieci pójdą do przedszkoli jako pierwsze?

Zgodnie z apelem rządu z otwartych przedszkoli w pierwszej kolejności powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Szczególnie podkreśla się pierwszeństwo dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Które dzieci mogą chodzić do przedszkola?

Bezwzględnie są to tylko dzieci  zdrowe – bez objawów chorobowych. Dzieci muszą zostać uświadomione przez rodziców, aby: 
 • nie podawały ręki na powitanie, 
 • unikały dotykania oczu, nosa i ust, 
 • myły ręce, 
 • zasłaniały usta i nos przy kichaniu czy kasłaniu. 

Ponadto nie dzieci, które udadzą się do otwartych przedszkoli, nie powinny zabierać do nich swoich przedmiotów czy zabawek. Warto także, abyś przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola zmierzyła mu temperaturę. To pozwoli zorientować się, czy w organizmie dziecka nie dochodzi do infekcji. 

Kogo i kiedy powiadomić o tym, że dziecko przyjdzie do przedszkola?

MEN informuje, że jeśli chcesz, aby twoje dziecko powróciło do przedszkola, powinnaś powiadomić o tym dyrektora placówki. To dyrektor wspólnie z organem prowadzącym określi szczegółowe rozwiązania w zakresie przyjęcia do placówki. Mamo, To Ja zapytało dyrektorki dwóch przedszkoli - publicznego i prywatnego - o to, jak przekazywane są do nich informacje dotyczące pracy placówek. Okazało się, że wszystkiego najpierw dowiadują się z konferencji prasowych.

Czy dzieci będą musiały mieć maseczkę?

Dzieci do 4 roku życia nie muszą nosić maseczek. Jeśli twoje dziecko ukończyło 4 lata, musisz zapewnić mu indywidualną osłonę ust i nosa tylko w drodze do i z przedszkola. Nie musi to być maseczka, może być to np.chusta lub komin.
Ważne! W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.
Jak zaznacza MEN: Pamiętaj jednak, że rodzice i opiekunowie muszą zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak i podczas przebywania w budynku przedszkola.

Posiłki w przedszkolach

Przedszkola podczas prowadzenia zajęć będą zapewniały dzieciom posiłki. Zgodnie z zapowiedzią władz, przygotowanie posiłków odbędzie się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa (np. posiłki będą podawane w plastikowej zastawie, a krzesła i stoły będą dezynfekowane). Spożywanie posiłków odbywać się będzie w małych grupach.

Bezpieczeństwo sanitarne przedszkoli 

MEN informuje, że każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny osobistej oraz płyn do dezynfekcji umieszczony przy wejściu do budynku (żel do dezynfekcji łatwo zrobisz w domu). Minister Zdrowia poinformował dzisiaj, że płyny i mydła są dostarczane do placówek.
Każda grupa dzieci będzie przebywać w wyznaczonej sali, a przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe czy plastikowe zabawki, muszą być usunięte. Stoliki i krzesełka w stołówkach także będą dezynfekowane po zjedzeniu posiłku przez każdą grupę dzieci. Sale mają być regularnie wietrzone. 

Co z dziećmi, które nie będą miały zapewnionej opieki przedszkola?

Rodzicowi dziecka, któremu samorząd nie zapewni opieki przedszkolnej, mimo że rodzic wyraża taką chęć, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Jakie zajęcia będą odbywały po otwarciu przedszkoli?

Zdecyduje o tym dyrektor placówki, mając na względzie wytyczne sanitarne. W czasie pobytu w przedszkolu dziecko będzie przebywać w miarę możliwości w mniejszej grupie, w jednej sali. Dziecko będzie mogło się bawić zabawkami, które można dezynfekować. Nauczyciel zapewni przede wszystkim opiekę, ale może także organizować zabawy, zajęcia dydaktyczne, a także krótkie i nieskomplikowane ćwiczenia gimnastyczne. Dziecko będzie mogło korzystać z przedszkolnego placu zabaw lub boiska, ale pod warunkiem, że dostępne na nim urządzenia będą dezynfekowane. Niezalecane są spacery czy wycieczki poza teren placówki.

Jak będą wyglądały grupy w przedszkolu?

Według wytycznych ministerstwa grupa przedszkolna powinna obejmować dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Grupy powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach. Jeśli jest to możliwe, liczebność grup powinna być mniejsza, niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli. Na konferencji 30 kwietnia minister Szumowski powiedział, że grupy powinny liczyć nie więcej niż 12 dzieci (ale będzie możliwość dodania do nich dwóch kolejnych przedszkolaków).

Wsparcie poradni psychologiczno-pedagogicznej

Zgodnie z wytycznymi MEN od 4 maja br. poradnie wznowią swoją działalność. Będą mogły wydawać opinie oraz orzeczenia o:
 • potrzebie kształcenia specjalnego,
 • zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
 • indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego
 • indywidualnego nauczania.

Otwarcie żłobków i przedszkoli nie jest obowiązkowe?

Decyzja Mateusza Morawieckiego i MEN wywołała sprzeciw Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który na zwołanej dziś konferencji zapowiedział, że nie zgadza się na pospieszne otwarcie przedszkoli i żłobków w Warszawie. Nie tylko prezydent stolicy wyraził zaniepokojenie nagłym powrotem dzieci do przedszkoli, oprócz niego zrobił to także Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który poinformował, że powrót do przedszkoli i żłobków umożliwi dopiero po rozporządzeniu wydanym przez Ministra Zdrowia. Tymczasem minister Szumowski poinformował na dzisiejszej konferencji, że otwarcie żłobków i przedszkoli nie jest obowiązkowe i że to samorządy mają podejmować decyzje w tej sprawie.

Sprawa jest rozwojowa i nabiera tempa, dlatego informacje o powrocie do przedszkoli będą na bieżąco aktualizowane. Okazuje się, że wytyczne MEN to za mało. Wciąż brakuje tych dotyczących reżimów sanitarnych, w jakich placówki powinny działać. Protesty samorządów terytorialnych miast i gmin wydają się uzasadnione, dlatego na informacje o tym, które konkretnie placówki zostaną otwarte, a które nie, należy jeszcze poczekać. 

Źródło: gov.pl, metropolie.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy