dziecko, nauka zdalna
fot. Adobe Stock

Otwarte przedszkola, a co ze szkołami? Piontkowski: dzieci z klas 1-3 na razie zostają w domach

Najmłodsze dzieci mogą od 6 maja chodzić do żłobków i przedszkoli, o ile te spełniły wytyczne GIS i decyzją samorządów oraz dyrekcji zostały otwarte. Uczniowie klas 1-3 wciąż uczą się zdalnie, a minister edukacji zapowiada, że być może wrócą do szkół później, razem ze starszymi dziećmi.
Magdalena Drab
dziecko, nauka zdalna
fot. Adobe Stock
Przedszkola i żłobki w całej Polsce mają od 6 maja możliwość przyjmowania dzieci i sprawowania nad nimi opieki wg ścisłych wytycznych GIS. Nie wszystkie placówki zostały otwarte, bo niektóre samorządy oraz dyrektorzy uznali, że trudno im będzie utrzymać reżim sanitarny i zapewnić tym samym pełne bezpieczeństwo dzieciom i ich rodzinom. Z kolei otwarte przedszkola często świecą pustkami, a rodziców chętnych do zostawiania dzieci w placówkach można policzyć na palcach. Przedszkola mają na razie pełnić funkcje opiekuńcze i być pomocą głównie dla tych rodziców, którzy muszą wrócić do pracy. Wciąż nie wiadomo, kiedy do nauki stacjonarnej wrócą starsze dzieci.

Kiedy dzieci z klas 1-3 wrócą do szkoły?

Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych mieli wrócić do placówek w tym samym czasie, co przedszkolaki – wynikało z wcześniejszych zapowiedzi MEN. Tymczasem od 6 maja rząd zezwolił na otwieranie żłobków i przedszkoli, uczniowie zaś kontynuują naukę zdalną w domach. I co więcej, nie ma jeszcze decyzji co do terminu, w jakim szkoły zostaną otwarte dla dzieci z klas 1-3 – przyznał minister edukacji, Dariusz Piontkowski, w wywiadzie dla serwisy.gazetaprawna.pl.

„Te dzieci, podobnie jak dzieci starsze, uczestniczą na razie w kształceniu na odległość. Być może nastąpi powrót do szkół w ograniczonej formie dzieci z klas 1-3. Potem powrót starszych dzieci. Być może nastąpi do jednocześnie" − powiedział Piontkowski.

Decyzji o kolejnych etapach odmrażania oświaty można spodziewać się w drugiej połowie maja. Na razie wiadomo więc tyle, że do 24 maja szkoły na pewno pozostaną zamknięte.
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Czy dzieci wrócą do szkoły we wrześniu?

Zdaniem MEN otwieranie szkół dla młodszych i starszych dzieci zależy od tego, jak będzie zmieniać się sytuacja epidemiologiczna w Polsce i jakie opinie wyda Ministerstwo Zdrowia oraz GIS. Wszystkie decyzje są podejmowane na bieżąco, na podstawie aktualnych danych, a przecież teraz nie wiadomo, czy na jesieni nastąpi kolejna fala epidemii. Możliwe więc, że latem restrykcje zostaną zdjęte, ale trzeba też zakładać, że mogą zostać utrzymane zarówno dla przedszkoli, jak i dla szkół. 

Piontkowski w rozmowie z serwisem podkreślił też, że władze placówek edukacyjno-wychowawczych, które już zostały otwarte, czyli żłobków i przedszkoli, mogą w każdej chwili zamknąć placówkę, gdyby zaistniało podejrzenie, że doszło w niej do zarażenia koronawirusem. „Nikt nie jest w stanie dzisiaj zagwarantować komukolwiek, że nie zachoruje" − stwierdził Piontkowski.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy