Encyklopedia zdrowia dziecka

Otyłość

Nadmierna masa ciała u 95 proc. dzieci z nadwagą to tzw. otyłość prosta, która jest skutkiem zachwiania równowagi między energią dostarczoną z pożywieniem a wydatkowaną przez organizm. Jej nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Wyjaśnia prof. dr hab. med. Maria Korzon z AM w Gdańsku.

Przyczyny
Do wystąpienia otyłości prostej mogą przyczynić się czynniki genetyczne, np. niskie tempo podstawowej przemiany materii. Zdecydowanie większe znaczenie mają jednak tzw. czynniki środowiskowe. Mogą one występować już przed urodzeniem się dziecka. Otyłość dziecka może być wywołana np. nadmiernym przyrostem wagi u matki w czasie ciąży.
Wczesne wprowadzenie mleka krowiego może być czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia otyłości. W takim przypadku stosujemy wyłącznie mleko modyfikowane przeznaczone dla niemowląt i nie karmimy na żądanie, tylko przestrzegamy godzin posiłków.
Rodzice mają zły zwyczaj podtykania maluchowi między posiłkami wysokokalorycznych „przekąsek”, zwykle popijanych słodzonymi napojami. Powoduje to stłumienie uczucia głodu, a dostarcza organizmowi malca nadmiaru kalorii.
Kolejna przyczyna otyłości u dzieci to nieprawidłowe, utrwalone w rodzinie zwyczaje żywieniowe, np. spożywanie nadmiernej ilości mięsa, tłuszczów, produktów mącznych i słodyczy, nieregularność posiłków, jedzenie w pośpiechu, podjadanie podczas oglądania telewizji, rezygnacja ze śniadania i spożywanie obfitego obiadu oraz kolacji. Czynnikiem równie ważnym jak nieprawidłowe odżywianie jest mała aktywność ruchowa – od najmłodszych lat dzieci spędzają zbyt dużo czasu przy komputerze czy przed telewizorem.
Nie bez znaczenia są także czynniki psycho-emocjonalne. „Ucieczka w jedzenie” może być sposobem rekompensowania sobie niepowodzeń szkolnych, stresów, konfliktów w rodzinie, nudy, braku zainteresowania ze strony rodziców.

Jak się leczy?
Otyłość wywołuje wiele niekorzystnych zmian w organizmie. Powoduje obciążenie układu kostno-stawowego, co prowadzi do płaskostopia, koślawości kolan oraz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i kończyn. U otyłych dzieci, które są mniej aktywne ruchowo, a tym samym mniej sprawne, częściej dochodzi do osłabienia więzadeł i ścięgien oraz urazów. Dzieci z nadwagą łatwo przegrzewają się, pocą i chorują. Otyłość prowadzi także do zaburzeń metabolicznych, szczególnie dotyczących przemiany tłuszczów, co powoduje przedwczesne wystąpienie miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia. Zaburzenia te mogą też dotyczyć produkcji hormonów płciowych i, szczególnie u chłopców, powodować nieprawidłowości w procesie dojrzewania płciowego.
Leczenie otyłości u dzieci jest inne niż w przypadku dorosłych. Odchudzając dziecko, nie można stosować żadnych leków zmniejszających apetyt. Nie wolno także drastycznie ograniczać ilości jedzenia, gdyż mogłoby to zakłócić rozwój fizyczny i umysłowy. Przede wszystkim należy dążyć do zwiększenia aktywności fizycznej dziecka. Ogromne znaczenie ma dobry przykład rodziców. Razem z dzieckiem możecie spacerować, biegać, jeździć na rowerze, pływać. Warto zapisać małego grubaska na gimnastykę korekcyjną dla dzieci z nadwagą, aerobik, callanetics, czy wysłać na kolonie dla dzieci z takim problemem.

Rady dla rodziców grubaska:
- Zmieńcie zwyczaje żywieniowe w rodzinie.
- Jadajcie regularnie (nie zapominajcie o śniadaniu), prowadźcie kuchnię ubogą w tłuszcze i węglowodany, a bogatą w białko (to ważne dla dzieci i młodzieży), witaminy i błonnik.
- Niech dziecko pije dużo niegazowanej wody mineralnej (około litra na dobę) i nie podjada między posiłkami. Nie stosujcie łakoci w charakterze nagród!
- Zrezygnujcie z posiłków typu fast food.
- Pamiętajcie, że dziecko otyłe niejednokrotnie wymaga pomocy specjalisty – psychologa czy terapeuty prowadzącego grupę wsparcia.
- Nie róbcie z nadwagi dziecka rodzinnego problemu, bo to może doprowadzić do groźnej w skutkach anoreksji czy bulimii (zwłaszcza u dziewczynek).

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Zobacz także:
Dziecko na wadze