kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży

Nadmiar kilogramów w ciąży oznacza kłopoty. Wiesz jakie?

Czy nadwaga i otyłość mają wpływ na przebieg ciąży? Na co trzeba uważać i z czym się liczyć, gdy już przed ciążą ważyło się zbyt dużo?
Beata Turska
kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży
Niewielka nadwaga nie jest problemem, jednak otyłość w ciąży może mieć wpływ na jej przebieg. Przyjmuje się, że można mówić o niej wówczas, gdy BMI przekracza 29 (norma 20–25, poniżej 20 – niedowaga). BMI (czyli Body Mass Index) wylicza się według następującego wzoru:
 • BMI =  waga sprzed ciąży/wzrost (w metrach, podniesiony do kwadratu)
Jeśli przed ciążą ważyłaś np. 75 kilogramów przy wzroście 1,68 m, twój BMI wynosi 26, co oznacza niewielką, nie stanowiącą problemu nadwagę. Jeśli jednak przy tym samym  wzroście ważyłaś np. 95 kg, twój BMI (33,6) świadczy o otyłości (sprawdź, czy otyłość to twój problem w naszym Kalkulatorze wagi w ciąży).
 

Jak otyłość wpływa na ciążę?

Ciężarne, które ważą za dużo, mogą odczuwać różne dolegliwości.
 • Nadmiar kilogramów sprawia, że przyszła mama wyjątkowo szybko się męczy. Łatwo łapie zadyszkę. Nadwaga w ciąży jest sporym wyzwaniem dla serca i całego układu krążenia.
 • Kości i stawy są nadmiernie obciążone. W efekcie mogą pojawić się bóle kolan i kręgosłupa.
 • Po porodzie wolniej wraca się do formy. Trudniej zrzucić nadprogramowe kilogramy, a skóra jest w gorszym stanie, bo już przed ciążą była rozciągnięta.
 • Jest większe ryzyko komplikacji. Otyłość (zaznaczamy raz jeszcze: otyłość a nie kilka kilogramów ponad normę!) zwiększa ryzyko pojawienia się niektórych schorzeń i powikłań, m.in. nadciśnienia indukowanego ciążą, wystąpienia słabszej czynności skurczowej macicy w trakcie porodu,  urodzenia zbyt dużego dziecka, choroby zakrzepowej kończyn i miednicy mniejszej, nadmiernego krwawienia po porodzie, a także wolniejszego obkurczania się macicy. Nadmiar kilogramów często współistnieje z cukrzycą ciężarnych, co rodzi dodatkowe problemy.
 • Ciąża częściej niż w przypadku szczupłych mam musi być zakończona cesarskim cięciem. Dla kobiety, która waży za dużo nie jest to korzystne, m.in. dlatego, że tkanka tłuszczowa jest gorzej ukrwiona, a więc trudniej się goi po zabiegu.
   
Czytaj też: Jak nie przytyć w ciąży zbyt dużo?

Redakcja poleca: Ile kalorii jeść w ciąży? [WIDEO]
Ile kalorii jeść w ciąży, by pokryć zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze mamy i dziecka? Średnio to więcej o 200-300 kcal dziennie przez całą ciążę, jednak zapotrzebowanie to różni się w zależności od trymestru ciąży. Szacuje się, że cała ciąża wymaga przyjęcia ok. 75-80 tysięcy kcal więcej.

Co robić, jeśli w ciąży ważysz za dużo?

Przerażona? Spokojnie!  Nie każda kobieta, która waży w ciąży za dużo, ma tego typu problemy. Większość z nich rodzi dzieci bez większych kłopotów. Jeśli jesteś w ciąży i masz nadwagę, rób to, co powinny robić wszystkie przyszłe mamy: 
 • Regularnie odwiedzaj lekarza i stosuj się do jego wskazówek,
 • Rób zlecone przez niego badania, pamiętaj o ruchu (o ile nie ma przeciwwskazań),
 • Kontroluj wagę. Jeśli już na starcie miałaś dużą nadwagę, powinnaś podczas ciąży przybrać o 2–3 kilogramy mniej niż twoje szczupłe koleżanki. A więc raczej 7–11 kilogramów, niż 11–16 (nie ma ściśle określonej normy, bo przecież każdy organizm jest inny). W każdym razie nie więcej.
Nie możesz jednak przybrać zbyt mało, bo na dodatkowe kilogramy zbierane podczas dziewięciu miesięcy poza "ciążową" tkanką tłuszczową wraz z zapasem zmagazynowanej w organizmie wody (ok. 3 kg) składają się przecież także:
 • dziecko (przed porodem 3,5 kg),
 • wody płodowe (ok. 1,5 kg),
 • łożysko (ok. 800 g),
 • powiększone piersi (ok. 2 kg),
 • macica (ok. 1 kg),
 • krążąca w żyłach "dodatkowa" krew (ok. 1 kg).

Jak jeść w ciąży przy nadwadze lub otyłości?

Odżywiaj się bardzo rozsądnie. Jedz nie za dwoje, lecz dla dwojga.
 • Ogranicz węglowodany – ziemniaki, kasze, makarony, pieczywo.
 • Jedz dużo owoców i warzyw.
 • Nie przesadzaj z mięsem, jedz tylko gotowane lub duszone mięso, unikaj smażonego.  
 • Unikaj pustych kalorii. Szerokim łukiem omijaj słodycze. Nie dają nic poza dodatkowymi kilogramami.
 • Nie głodź się! Rozwijający się maluszek musi dostać wszystkie potrzebne mu składniki, a poważne niedobory witamin i mikroelementów mogą prowadzić do różnych powikłań groźnych w skutkach zarówno dla matki, jak i dziecka (np. anemii). 

Jak radzić sobie z obrzękami w ciąży?

Za dodatkowe kilogramy, pojawiające się w zbyt szybkim tempie (powyżej 0,5 kg na tydzień) nie zawsze odpowiadają kalorie. Winna bywa także woda, która gromadzi się w tkankach. Obrzęki na kostkach czy nadgarstkach widać gołym okiem, czasem jednak  nadmiar wody rozkłada się w tkankach równomiernie. Mówimy wtedy o obrzękach ukrytych. Taki stan wymaga dokładnej diagnozy i  leczenia. 

Choć obrzęki mogą być bez znaczenia, zdarza się, że  zwiastują gestozę, która – jeśli się jej nie leczy – może być zagrożeniem  dla matki i dla dziecka. Żeby ją wykluczyć, położnik sprawdza, czy obrzękom towarzyszy nadciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) i/lub białkomocz.

Konsultacja: lek. med. Artura Kucharski, ginekolog położnik  ze szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Czytaj także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy