GRY
 
 

Nadmiar kilogramów w ciąży oznacza kłopoty. Wiesz jakie?

Czy nadwaga i otyłość mają wpływ na przebieg ciąży? Na co trzeba uważać i z czym się liczyć, gdy już przed ciążą ważyło się zbyt dużo?

kobieta, ciąża, brzuch, płeć dziecka, brzuch w ciąży
Niewielka nadwaga nie jest problemem, jednak otyłość w ciąży może mieć wpływ na jej przebieg. Przyjmuje się, że można mówić o niej wówczas, gdy BMI przekracza 29 (norma 20–25, poniżej 20 – niedowaga). BMI (czyli Body Mass Index) wylicza się według następującego wzoru:
  • BMI =  waga sprzed ciąży/wzrost (w metrach, podniesiony do kwadratu)
Jeśli przed ciążą ważyłaś np. 75 kilogramów przy wzroście 1,68 m, twój BMI wynosi 26, co oznacza niewielką, nie stanowiącą problemu nadwagę. Jeśli jednak przy tym samym  wzroście ważyłaś np. 95 kg, twój BMI (33,6) świadczy o otyłości (sprawdź, czy otyłość to twój problem w naszym Kalkulatorze wagi w ciąży).
 

Jak otyłość wpływa na ciążę?

Ciężarne, które ważą za dużo, mogą odczuwać różne dolegliwości.
  • Nadmiar kilogramów sprawia, że przyszła mama wyjątkowo szybko się męczy. Łatwo łapie zadyszkę. Nadwaga w ciąży jest sporym wyzwaniem dla serca i całego układu krążenia.
  • Kości i stawy są nadmiernie obciążone. W efekcie mogą pojawić się bóle kolan i kręgosłupa.
  • Po porodzie wolniej wraca się do formy. Trudniej zrzucić nadprogramowe kilogramy, a skóra jest w gorszym stanie, bo już przed ciążą była rozciągnięta.
  • Jest większe ryzyko komplikacji. Otyłość (zaznaczamy raz jeszcze: otyłość a nie kilka kilogramów ponad normę!) zwiększa ryzyko pojawienia się niektórych schorzeń i powikłań, m.in. nadciśnienia indukowanego ciążą, wystąpienia słabszej czynności skurczowej macicy w trakcie porodu,  urodzenia zbyt dużego dziecka, choroby zakrzepowej kończyn i miednicy mniejszej, nadmiernego krwawienia po porodzie, a także wolniejszego obkurczania się macicy. Nadmiar kilogramów często współistnieje z cukrzycą ciężarnych, co rodzi dodatkowe problemy.
  • Ciąża częściej niż w przypadku szczupłych mam musi być zakończona cesarskim cięciem. Dla kobiety, która waży za dużo nie jest to korzystne, m.in. dlatego, że tkanka tłuszczowa jest gorzej ukrwiona, a więc trudniej się goi po zabiegu.
     
Czytaj też: Jak nie przytyć w ciąży zbyt dużo?

Redakcja poleca: Czy w ciąży powinnaś jeść za dwoje? - film
Czy w diecie w ciąży ważna jest nie tylko jakość spożywanych posiłków, ale i ich ilość? Sprawdźmy!
Doładuj
Przeładuj