waga, nadwaga, otyłość, waga w ciąży
fot. RF

Jak otyłość może wpłynąć na ciążę?

Wielu lekarzy podkreśla znaczenie właściwej masy ciała w ciąży. Dlatego paniom otyłym czy z nadwagą, zaleca się przywrócenie prawidłowej masy ciała jeszcze przed poczęciem dziecka.
Joanna Karwat
waga, nadwaga, otyłość, waga w ciąży
fot. RF

Otyłość w ciąży niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jednak nie zawsze puszysta przyszła mama ma w sobie tyle wytrwałości i zacięcia by schudnąć, zdarza się też, że ciąża nie jest planowana. Oto lista problemów, które mogą się pojawić przez otyłość w ciąży.

Otyłość matki wpływa na płód

Wiele badań sugeruje poważne komplikacje, których przyczyną jest otyłość w ciąży. Na łamach Journal of the American Medical Association opublikowano wyniki badań udowadniające, że otyłe ciężarne (BMI powyżej 30), znacznie częściej rodzą dzieci z wrodzonymi wadami rozwojowymi, w porównaniu z ciężarnymi o prawidłowej masie ciała. To tylko jedno spośród wielu badań naukowych, które mówią o poważnym negatywnym wpływie otyłości na przebieg ciąży.
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Otyłość utrudnia badania

Możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, ale otyłość w ciąży często komplikuje wiele badań medycznych, gdyż nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu może uniemożliwić lekarzowi określenie wielkości płodu, czy jego ułożenie. Trudne może być wyznaczenie wieku ciąży, gdyż wśród kobiet ze znaczną nadwagą często zdarzają się nieregularne owulacje. Dlatego na wizycie lekarskiej niezwykle przydatne mogą się okazać wydruki danych z urządzeń medycznych – komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp, czy Pearly, obrazujące wszystkie zapisane w urządzeniu cykle miesiączkowe kobiety.  Komputery te, przeznaczone do codziennego użytku w domu, pomagają w obserwacji cyklu kobiety i dają możliwość wyboru momentu poczęcia dziecka.

Przeczytaj, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny

Otyłość w ciąży zwiększa ryzyko różnych chorób

„Otyłość jest przyczyną większości chorób w ciąży, np. nadciśnienia, obrzęków czy cukrzycy ciążowej." - mówi Przemysław Binkiewicz, ginekolog-położnik z osiemnastoletnią praktyką, ordynator szpitala w Pyskowicach na Śląsku. - „Oczywiście współczesna medycyna i wykwalifikowany personel medyczny, jak najbardziej pomagają w zwalczaniu tych chorób w trakcie ciąży, jednakże nie da się ukryć, że takie choroby stanowią zagrożenie dla ciąży".

Poznaj sposoby na obrzęki w ciąży

Otyłość może być przyczyną komplikacji przy porodzie

Otyłość w ciąży ma też wpływ na to, jak będzie rozwiązana ciąża. U otyłych ciężarnych dużo częściej wykonuje się cięcie cesarskie, gdyż organizm nie jest w stanie sprostać temu olbrzymiemu wysiłkowi, jakim jest poród. Tymczasem cięcie cesarskie jest operacją medyczną, o czym często zapominamy, i jak każda operacja - niesie ze sobą ryzyko powikłań. Ponadto kobieta znacznie dłużej wraca do formy po cięciu cesarskim, niż po porodzie naturalnym.

Poznaj 10 faktów o porodzie

Rady dla przyszłej mamy

Jeżeli przywrócenie prawidłowej wagi przed poczęciem jest niemożliwe, warto potraktować stan błogosławiony jako punkt zwrotny we własnym życiu – punkt wyjścia do stałej zmiany nawyków żywieniowych. Świadomość odpowiedzialności za jeszcze jedno życie, które nosi w sobie kobieta, nierzadko jest ogromną motywacją do zmian na lepsze. Od czego zatem zacząć?

• Zrezygnuj ze słodkości. „Aby uniknąć otyłości w ciąży należy radykalnie odstawić słodycze, zrezygnować z wszelkiego rodzaju słodkich przekąsek." - radzi ginekolog-położnik Przemysław Binkiewicz - „Nie tylko cola nie jest polecana kobietom w ciąży. Wszelkiego rodzaju słodzone napoje czy soki owocowe, nie są wskazane. Wartości odżywczych w nich jest niewiele, za to znajdują się spore dawki cukru. Najlepsza w tym okresie jest – co pewnie nie będzie zaskoczeniem – niegazowana woda mineralna”.

Zobacz polecane wody dla ciężarnych

• Postaw na jakość spożywanych produktów, a nie na ich ilość. By uniknąć otyłości w ciąży warto jadać regularne posiłki co 3-4 godziny, uważnie dobierając menu. Trzeba unikać smażonych, tłustych i wysokoprzetworzonych potraw. Wybierać warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso, małe ilości owoców. 

Wykorzystaj 7-dniowy jadłospis w ciąży

• Regularnie kontroluj swoją wagę, stosuj się do zaleceń lekarza prowadzącego, możesz zasięgnąć opinii dietetyka. Sprawdź, ile można przytyć w ciąży.

• Nie rezygnuj z ruchu. „O ile nie występują przeciwskazania medyczne, jak np. problemy ze skróceniem szyjki macicy, to  ciężarna jak najbardziej powinna zadbać o ruch. Aktywność fizyczna typu basen, spacery, spokojna gimnastyka – jest tutaj wskazana." - przypomina  Przemysław Binkiewicz.

• Zachowaj optymizm. Ciąża to wspaniały czas, w którym kobieta jest w niezwykłym kontakcie z własnym ciałem. Warto go wykorzystać, zatroszczyć się o siebie, nauczyć się słuchać sygnałów ze swojego ciała, wybierać to co dla niego jest najlepsze. 

By pokonać otyłość w ciąży postaw zdrowe nawyki żywieniowe ponad chwilowe kaprysy – podaruj zdrowie i swojemu dziecku, i sobie. Dbaj o regularne wizyty u lekarza prowadzącego ciążę, który będzie kontrolował jej stan i rozwój dziecka (zleci też niezbędne badania w ciąży). Ciąża nie musi, a nawet nie powinna oznaczać znacznego przybrania na wadze. Zdarza się bowiem, że u przyszłych mam z nadwagą kilogramów może przybyć niewiele, albo... wcale.

Sprawdzone przekąski na ciążowe dolegliwościOceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy