waga, nadwaga, otyłość, waga w ciąży
fot. RF

Jak otyłość może wpłynąć na ciążę?

Wielu lekarzy podkreśla znaczenie właściwej masy ciała w ciąży. Dlatego paniom otyłym czy z nadwagą, zaleca się przywrócenie prawidłowej masy ciała jeszcze przed poczęciem dziecka.
Joanna Karwat
waga, nadwaga, otyłość, waga w ciąży
fot. RF

Otyłość w ciąży niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jednak nie zawsze puszysta przyszła mama ma w sobie tyle wytrwałości i zacięcia by schudnąć, zdarza się też, że ciąża nie jest planowana. Oto lista problemów, które mogą się pojawić przez otyłość w ciąży.

Otyłość matki wpływa na płód

Wiele badań sugeruje poważne komplikacje, których przyczyną jest otyłość w ciąży. Na łamach Journal of the American Medical Association opublikowano wyniki badań udowadniające, że otyłe ciężarne (BMI powyżej 30), znacznie częściej rodzą dzieci z wrodzonymi wadami rozwojowymi, w porównaniu z ciężarnymi o prawidłowej masie ciała. To tylko jedno spośród wielu badań naukowych, które mówią o poważnym negatywnym wpływie otyłości na przebieg ciąży.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Otyłość utrudnia badania

Możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, ale otyłość w ciąży często komplikuje wiele badań medycznych, gdyż nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu może uniemożliwić lekarzowi określenie wielkości płodu, czy jego ułożenie. Trudne może być wyznaczenie wieku ciąży, gdyż wśród kobiet ze znaczną nadwagą często zdarzają się nieregularne owulacje. Dlatego na wizycie lekarskiej niezwykle przydatne mogą się okazać wydruki danych z urządzeń medycznych – komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp, czy Pearly, obrazujące wszystkie zapisane w urządzeniu cykle miesiączkowe kobiety.  Komputery te, przeznaczone do codziennego użytku w domu, pomagają w obserwacji cyklu kobiety i dają możliwość wyboru momentu poczęcia dziecka.

Przeczytaj, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny

Otyłość w ciąży zwiększa ryzyko różnych chorób

„Otyłość jest przyczyną większości chorób w ciąży, np. nadciśnienia, obrzęków czy cukrzycy ciążowej." - mówi Przemysław Binkiewicz, ginekolog-położnik z osiemnastoletnią praktyką, ordynator szpitala w Pyskowicach na Śląsku. - „Oczywiście współczesna medycyna i wykwalifikowany personel medyczny, jak najbardziej pomagają w zwalczaniu tych chorób w trakcie ciąży, jednakże nie da się ukryć, że takie choroby stanowią zagrożenie dla ciąży".

Poznaj sposoby na obrzęki w ciąży

Otyłość może być przyczyną komplikacji przy porodzie

Otyłość w ciąży ma też wpływ na to, jak będzie rozwiązana ciąża. U otyłych ciężarnych dużo częściej wykonuje się cięcie cesarskie, gdyż organizm nie jest w stanie sprostać temu olbrzymiemu wysiłkowi, jakim jest poród. Tymczasem cięcie cesarskie jest operacją medyczną, o czym często zapominamy, i jak każda operacja - niesie ze sobą ryzyko powikłań. Ponadto kobieta znacznie dłużej wraca do formy po cięciu cesarskim, niż po porodzie naturalnym.

Poznaj 10 faktów o porodzie

Doładuj
Przeładuj