Jakie jedzenie prowadzi do otyłości
fot. Fotolia

Jedzenie, które tuczy najbardziej: tym nie karm dziecka!

Jedzenie, które nie tylko jest niezdrowe, ale i prowadzi do otyłości? Poznaj listę produktów żywnościowych, które - zdaniem naukowców - są najgorsze dla dzieci.
Karolina Stępniewska
Jakie jedzenie prowadzi do otyłości
fot. Fotolia
Otyłość wśród dzieci przybrała już rozmiar epidemii. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Europie każdego roku przybywa 300 tys. dzieci z nadwagą i otyłością. Otyłość dziecięca jest poważnym problemem także w Polsce, gdzie co już co 5. dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę lub jest otyłych – to ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Otyłych dzieci przybywa najszybciej w Europie, jak wynika z raportu WHO. Dlaczego tak się dzieje? 

Dlaczego polskie dzieci są otyłe?

Otyłość to problem naszych dzieci nie tylko z powodu skłonności genetycznych do tycia. Odpowiedzi należy szukać w braku ruchu (kiedyś więcej przebywaliśmy na dworze, teraz dzieci głównie siedzą przed komputerami lub telefonami) i nieodpowiedniej diecie. Współczesne dzieci zjadają za dużo wysoko przetworzonej żywności, tłuszczów nasyconych oraz syropu glukozowo-fruktozowego, który jest niemal w każdym produkcie, nawet słonym typu gotowy serek ze szczypiorkiem.

Musimy pamiętać, że na wystąpienie nadwagi lub otyłości ma wpływ nie tylko to, jak dużo jedzenia zjadają nasze dzieci, ale i to, co jedzą, kiedy i w jakich okolicznościach (czy jedzą przed telewizorem? Przed komputerem?). Naukowcy z Duke National University z Singapuru postanowili przyjrzeć się jedzeniu, które uważa się za głównego winowajcę otyłości wśród dzieci. Co odkryli?
Redakcja poleca: Czy otyłość jest dziedziczna? Jak uchronić przed nią dziecko – film
Za otyłość lubimy obwiniać geny, tymczasem to tylko jeden z czynników tej choroby. I to wcale nie najważniejszy. Sprawdź, skąd się biorą otyłe dzieci i jak ustrzec swoje dziecko przed otyłością – radzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Od tego jedzenia dzieci tyją!

Badacze postanowili przyjrzeć się wynikom innego długotrwałego badania z lat 90., dotyczącego dzieci i rodziców i przeanalizować zebrane wówczas dane prawie 4,5 tys dzieci, dotyczące ich diety i wskaźnika masy ciała (BMI). Dane dotyczyły diety i BMI dziecka w wieku 7, 10 i 13 lat. Dzięki temu naukowcy odkryli, że niektóre produkty spożywcze w znaczący sposób wpływają na przybieranie na wadze ponad miarę. Oto lista produktów, które szkodzą najbardziej:
  • Mięso (drób) w panierce
  • Ryba w panierce
  • Przetworzone mięso (wędlina, kiełbasa itd.) 
  • Frytki
  • Masło i margaryna
  • Chipsy ziemniaczane 
  • Słodkie napoje 
  • Desery, słodycze
Sprawdź, czy waga Twojego dziecka jest prawidłowa (kliknij na obrazek):

Ważne kalorie, ale nie tylko

Komentując wyniki badania, naukowcy zauważyli, że sposób podania niektórych produktów spożywczych ma ogromne znaczenie dla tego, czy dziecko jedząc je regularnie jest zagrożone otyłością. I tak np. drób w panierce jest jednym z najbardziej tuczących posiłków, ale już drób bez panierki można podawać dziecku bez obaw.

Znaczenie ma również to, czy dziecko ma uczucie sytości podczas spożywania kalorycznych produktów. Gotowane ziemniaki, które mają dużo kalorii, nie grożą wystąpieniem otyłości u dziecka, bo jego organizm odbiera sygnał o najedzeniu, ale już np. frytki, chipsy, także wysoko kaloryczne, są produktami, które prowadzą do otyłości, bo dziecko się nimi nie najada. Szczególnie problematyczne są słodkie napoje, które mają dużo kalorii i nie zaspokajają głodu, dziecko wypija ich więc dużo, a jego ciało nie wysyła sygnału o najedzeniu.

Jakie jedzenie jest najlepsze w walce z otyłością?

Zdaniem naukowców z Singapuru jedynie trzy grupy produktów miały pozytywny wpływ na walkę z otyłością dziecięcą: drób (niesmażony i nie w panierce), pełnoziarniste pieczywo i inne produkty z pełnego ziarna, płatki śniadaniowe o wysokiej zawartości błonnika.

Te badania potwierdzają oczywiście to, o czym wiemy już od dość dawna, pozwalają nam jednak spojrzeć na tuczące potrawy z punktu widzenia diety współczesnych dzieci i znaleźć odpowiedź na to, dlaczego tyle z nich ma dziś nadwagę. Ulubione potrawy i przekąski dzieci to frytki, chipsy i tzw. nuggetsy z kurczaka. Jeśli płatki śniadaniowe to te słodzone i przetworzone, jeśli napoje to słodkie i gazowane. Warto się nad tym zastanowić, bo otyłość to dużo więcej niż problem estetyczny z punktu widzenia współczesnych kanonów piękna. To problem zdrowotny, który poważnie zagraża życiu naszych dzieci. Nieprawdą jest również, że dzieci wyrosną ze zbędnych kilogramów: z 4 otyłych 12-latków, 3 zostanie otyłymi dorosłymi.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy