GRY
 
 

To, ile ważysz, będzie miało wpływ na ciążę

Jeśli planujesz dziecko i masz nadwagę, zrób wszystko, by jeszcze przed ciążą zrzucić kilka kilogramów. To ważne dla zdrowia, twojego i dziecka. Dlaczego warto schudnąć, tłumaczy prof. Bogdan Chazan, ginekolog położnik.

Kobieta, czekoladki, słodycze, nadwaga, otyłość, waga a ciąża, płodność
fot. Fotolia
Nadwaga i otyłość mogą wpłynąć na przebieg przyszłej ciąży. Zwiększają bowiem ryzyko porodu przedwczesnego oraz pojawienia się nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz zakrzepicy w naczyniach krwionośnych. Dlatego lekarze zachęcają do tego, by jeszcze przed zajściem w ciążę pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Najlepiej robić to pod kontrolą dietetyka, by nie pozbawiać organizmu cennych składników odżywczych (to bowiem szkodzi płodności).

Hormony i płodność

Duże wahania wagi lub duża ilość tkanki tłuszczowej nie są obojętne dla organizmu i mają wpływ na poziom hormonów oraz cykle miesiączkowe. Jeśli zatem planujesz poczęcie dziecka, takie zmiany hormonalne mogą utrudniać wyliczenie dni płodnych oraz zajście w ciążę.

Redakcja poleca: Monika Mrozowska o diecie dla kobiet w ciąży
Monika Mrozowska radzi, co powinna jeść przyszła mama, aby jej dieta była zróżnicowana i bogata w niezbędne w witaminy i składniki odżywcze.

Otyłość matki a zdrowie dziecka

Dziecko mamy, która boryka się z nadwagą lub otyłością, może urodzić się większe, co często jest powodem zakończenia ciąży cesarskim cięciem. Taki maluch może też mieć problemy z otyłością w życiu dorosłym. Dlatego lepiej zrzucić parę kilogramów przed planowaną ciążą. Karmienie piersią po porodzie na pewno ułatwi powrót do prawidłowej wagi ciała.

Zrób test: czy dobrze przygotowałaś się do ciąży?

Doładuj
Przeładuj