Niemowlę
fot. Fotolia

Otyłości u niemowląt nie wolno lekceważyć

Otyłe niemowlę może przez całe życie zmagać się nie tylko z problemem nadmiaru zbędnych kilogramów, ale też z cukrzycą i chorobami serca. Choroby cywilizacji mają swój początek w dzieciństwie. Nie przekarmiaj dziecka.
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę
fot. Fotolia
Dziecko, które w pierwszych latach życia waży za dużo, przez całe życie może mieć skłonność do otyłości. Jeśli dziecko przed 4. rokiem życia jest otyłe, ma aż 40 proc. ryzyka, że będzie otyłe w wieku dorosłym.

Otyłe niemowlę to otyły dorosły

Dlaczego nadwaga i otyłość u niemowlęcia powoduje, że dziecko przez całe życie ma tendencję do otyłości? Powody są trzy:
  1. Przez pierwsze dwa lata życia dziecka tworzą się komórki tłuszczowe.
  2. Zwyczaje żywieniowe, których dziecko uczy się w okresie dzieciństwa, pozostają mu na długie lata.
  3. Programowanie żywieniowe: jeśli organizm dziecka nauczy się magazynowania energii w postaci tkanki tłuszczowej, przez całe życie będzie ono mieć problem z utrzymaniem właściwej wagi.
Czytaj też: Jak karmić niemowlę: 11 zwyczajów na całe życie
Redakcja poleca: Czy twoje dziecko będzie grube? To zależy także od ciebie [WIDEO]
Maluchy tyją dziś na potęgę, ale twoje dziecko nie musi być grube. Co możesz zrobić, żeby zapobiec nadmiarowi kilogramów?

Polskie dzieci tyją szybciej niż w USA

Liczba dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością w Polsce wzrasta kilka razy szybciej niż w USA i krajach Europ Zachodniej. Jeśli ta tendencja się nie odwróci, obecne pokolenie młodych osób będzie pierwszym, którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców  - alarmują lekarze.
Otyłe niemowlę to nie znaczy zdrowe niemowlę. Od dawna wiadomo, że dzieci z nadwagą i otyłością chorują częściej niż ich szczupli rówieśnicy. Okazuje się bowiem, że to, iż ważą za dużo, nie oznacza, że wraz z tym, co zjadają, dostają więcej witamin i składników mineralnych. Nadmiar kilogramów zwykle pochodzi z tłuszczu i słodyczy.
Z badań wynika, że dzieci, które ważą za dużo, częściej się przeziębiają, częściej mają zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli. Można to wytłumaczyć w prosty sposób: mniej się ruszają, a aktywność fizyczna jest niezbędna dla dobrej pracy układu odpornościowego.

Nadwaga i choroby cywilizacji

Nadwaga i otyłość to nie tylko problem estetyczny. U dzieci, które w okresie niemowlęcym mają nadwagę i otyłość, w naczyniach krwionośnych już zaczynają tworzyć się pierwsze blaszki miażdżycowe. Z czasem blaszka twardnieje, staje się coraz grubsza i zwęża naczynie krwionośne. Przez węższe naczynie krew musi płynąć z większą siłą: tak pojawia się nadciśnienie. Nadciśnienie, które musi być leczone, ma już obecnie w Polsce co 10. uczeń kończący liceum!
Nadmiar kilogramów prowadzi też do podwyższenia poziomu cholesterolu oraz do cukrzycy typu 2, która kiedyś była chorobą dorosłych. Dziś diagnozuje się ją nawet u uczniów szkół podstawowych. Jej początki zaczynają się już w pierwszych latach życia, nawet w okresie niemowlęcym.
U dzieci z otyłością częściej też pojawiają się problemy ortopedyczne, zaburzenia wzrastania.
Pocieszające jest jednak to, że tę tendencję u dzieci można cofnąć, jeśli tylko zmieni się zwyczaje żywieniowe dzieci.

Jak zapobiegać otyłości

To, czy dziecko nie waży za dużo, najlepiej sprawdzić na siatkach centylowych. Biorą one pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale i jego wzrost. Jeśli wydaje ci się, że dziecko waży zbyt dużo, porozmawiaj z lekarzem.
Otyłości u niemowląt i dzieci można zapobiec.
  • Karm piersią. Z badań wynika, że dzieci karmione piersią rzadziej mają otyłość.
  • Nie przekarmiaj dziecka. Szczególnie, jeśli podajesz mu mleko modyfikowane. Nie zwiększaj zalecanych porcji.
  • Nie zmuszaj go do skończenia posiłku. Pamiętaj o zasadzie, która jest w nowych zasadach żywienia niemowląt: rodzic decyduje, co dziecko je, dziecko decyduje – ile zjada.
  • Stosuj się do zaleceń żywienia niemowląt. Nie wprowadzaj zbyt wcześnie nowych posiłków. Dziecko nie jest małym dorosłym.
  • Nie przyzwyczajaj dziecka do jedzenia słodkich potraw. Nie dosładzaj mu kaszek, jogurtów, przecierów owocowych.
  • Nie przyzwyczajaj dziecka do picia słodkich herbatek i słodkich napojów. Ucz zaspokajania pragnienia wodą.
  • Pozwalaj dziecku na ruch. Niemowlęciu stwarzaj warunki, by mogło bez przeszkód raczkować, wstawać, chodzić.
Czytaj też: Znamy nowy schemat żywienia niemowląt
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy