Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, jabłka, alergia na jabłka, uczulenie na owoce, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Owoce pestkowe (jabłko, gruszka)

Uczulenie na owoce, takie jak jabłko czy gruszka, często występuje w parze z reakcją uczuleniową na pyłek brzozy (sprawdź: kalendarz pylenia roślin). Rzadziej towarzyszy mu alergia na pyłki traw i zbóż, bylicy, ambrozji oraz niektórych owoców i warzyw. Objawy uczulenia występują zwykle po zjedzeniu świeżych owoców. Jeśli je ugotujemy, upieczemy reakcja nie powinna się pojawić, ponieważ alergeny są wrażliwe na wysoką temperaturę. Warto wiedzieć, że jedzenie obranych owoców wywołuje słabsze objawy, ponieważ najwięcej alergenów jest tuż pod skórką. Czasem może zdarzać się alergia tylko na jabłka bez objawów krzyżowych z pyłkami czy innymi pokarmami.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy