lek na owsiki
fot. Fotolia

Skuteczne leki na owsiki plus zasady kuracji

Leki na owsiki zabijają dorosłą postać pasożyta. Niestety nie eliminują jego jaj i larw. Dlatego podczas leczenia owsicy trzeba ściśle przestrzegać zasad higieny oraz powtórzyć podanie leku po 2-3 tygodniach.
Sylwia Niemczyk
lek na owsiki
fot. Fotolia
Leki na owsiki produkowane są z wykorzystaniem trzech substancji. Niektóre są dostępne bez recepty, inne może tylko przepisać lekarz. Oto nasz redakcyjny przegląd preparatów do leczenia owsicy. Wyjaśniamy, jak należy je stosować, czy są skuteczne i bezpieczne dla małych dzieci. Opisujemy również, co należy uwzględnić oprócz podawania leków na owsiki, żeby rzeczywiście pozbyć się tych pasożytów.

Spis treści:

Najlepsze leki na owsiki

Przy leczeniu owsicy do wyboru są leki na bazie 3 różnych substancji czynnych:
 • Pyrantel – to lek na owsiki bez recepty. Poraża mięśnie i nerwy owsików, dzięki czemu pasożyty łatwo są usuwane z układu pokarmowego. Jest bardzo skuteczny, ale działa tylko na dojrzałe owsiki – na larwy i jaja już nie. Z tego powodu kurację trzeba powtórzyć po 2-3 tygodniach, kiedy pozostałe w układzie pokarmowym jaja i larwy dojrzeją, a dojrzałe samice jeszcze nie zdążą złożyć kolejnych jaj. Lek ma postać zawiesiny lub tabletek na owsiki, bardzo słabo wchłania się z układu pokarmowego, dlatego jest bezpieczny nawet dla małych dzieci. Jego cena wynosi kilkanaście złotych.
 • Tutaj bez wychodzenia z domu i w dobrej cenie kupisz lek Pyrantelum:

  PYRANTELUM LEK NA OWSIKI
  ALLEGRO
 • Leki na owsiki z mebendazolem – (np. Vermox) są dostępne na receptę. Uniemożliwiają owsikom przyswajanie glukozy i innych pożywek, przez co pasożyt po prostu umiera z głodu. Leki na bazie mebendazolu słabo wchłaniają się z przewodu pokarmowego (a więc raczej nie szkodzą dziecku). Mimo to mogą wywoływać efekty uboczne, najczęściej bóle brzucha. Kurację lekiem Vermox powtarza się zwykle po miesiącu. Preparatu nie podaje się dzieciom poniżej 2. roku życia. Lek ma postać tabletek na owsiki, które przyjmuje się po posiłku. Farmaceutyk ten stosuje się także przy leczeniu innych pasożytów u dzieci.
 • Lek na owsiki z albendazolem – dla dorosłych i dla dzieci powyżej 2 roku życia. Dostępny wyłącznie na receptę. Zakłóca metabolizm pasożytów, co doprowadza do ich śmierci. Jest skuteczny, ale może wywoływać efekty uboczne, np. bóle głowy, brzucha, wymioty (należy przyjmować go na czczo, bo jedzenie może zwiększać jego wchłanianie z układu pokarmowego do krwi). Kurację albendazolem zwykle należy powtórzyć po miesiącu. Albendazol zawiera np. Zentel, który występuje w postaci tabletek na owsiki, zawiesiny lub pastylek do żucia.
Albendazolu absolutnie nie wolno stosować u kobiet w ciąży ze względu na duże ryzyko wad rozwojowych płodu (lekarze radzą, by jeszcze przez miesiąc po kuracji tym preparatem stosować antykoncepcję).
Redakcja poleca: Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Jak przeprowadzić kurację przeciw owsikom?

Leki na owsiki należy podać zgodnie z zaleceniami lekarza lub tak, jak zaleca producent w ulotce. Trzeba zastosować odpowiednią dawkę. Po odczekaniu zaleconego czasu, który zależy od rodzaju zwalczanego pasożyta (informacja w ulotce), kurację się powtarza, aby wyeliminować osobniki, które w tym czasie dojrzały.

Aby leczenie było skuteczne musi objąć całą rodzinę, a najlepiej także całą grupę przedszkolną lub szkolną. Owsiki najczęściej zdarzają się u dzieci w wieku 3-9 lat – i u dorosłych między 30. a 40. rokiem życia. Kuracja zwalczająca owsiki nie musi obejmować domowych zwierząt. Źródłem zarażenia owsikami jest tylko człowiek – domowe psy i koty mogą przenosić wiele innych pasożytów, ale akurat jeśli chodzi o owsiki są bezpieczne.

Poza lekiem na owsiki warto zastosować specjalne żywienie. Dieta na owsiki, poza tym, że wspomaga leczenie owsicy, jest bardzo zdrowa dla dziecka!

Higiena wspomaga terapię lekami na owsiki

Samice owsików składają jaja w okolicy odbytu, dziecko drapie się i na palcach lub pod paznokciami przenosi jaja np. na pościel, zabawki albo po prostu do buzi.

Żeby zmniejszyć ryzyko powtórnego zarażenia, podczas kuracji i w tygodniach między przyjmowaniem leków trzeba szczególnie dbać o czystość.
 
 • Dokładnie myj dziecko pod prysznicem nie tylko wieczorem, lecz także rano. Dzięki temu usuniesz jaja złożone w nocy. Poranny prysznic powinien obowiązywać wszystkich domowników.
 • Przynajmniej przez pierwsze 7-10 dni od pierwszej kuracji codziennie zmieniaj pościel i ręczniki. Najlepiej rób tak przez cały okres kuracji.
 • Pierz bieliznę, pościel i ręczniki w temperaturze 95 stopni C i prasuj ją. Wygotowuj ścierki do podłogi.
 • Oddaj dywany do prania. Zrób to jeszcze raz po miesiącu od pierwszej kuracji na owsiki.
 • Wypierz zasłony i firanki. Powtórz po miesiącu.
 • Wybierz wszystkie pluszaki. Zabawki, które można wygotować, wygotuj.
 • Codziennie odkurzaj całe mieszkanie.
 • Codziennie wodą z detergentem myj łóżko i szafki obok niego.
 • Dbaj, by dziecko miało krótkie paznokcie. Jeżeli obgryza paznokcie, smaruj je „gorzkim paluszkiem”.
 • Codziennie myj toaletę i łazienkę. Wodą z detergentem myj wszystkie uchwyty i klamki w domu.
 • Zakładaj dziecku obcisłe majteczki do spania.
 • Częściej niż zwykle myj dziecku ręce, najlepiej z użyciem szczoteczki do paznokci
Jaja pasożytów mogą utrzymywać się nawet do 3 tygodni np. na pościeli, dywanach, zasłonach czy książkach. Warto spakować wszystko, na czym osadza się kurz, na ok. miesiąc i wyjąć powtórnie dopiero po zakończeniu całej kuracji.

Kiedy stosuje się leki na owsiki?

Leki na owsiki można podawać, kiedy zarażenie stwierdza się na podstawie występujących u dzieci objawów owsików, a częściej – po potwierdzeniu owsicy badaniem kału dziecka. Najbardziej charakterystyczny dla zarażenia owsikami będzie wieczorny albo nocny świąd odbytu. Poza tym mogą wystąpić:
 • podkrążone oczy,
 • bladość skóry,
 • brak apetytu,
 • powracający ból brzucha,
 • nadpobudliwość, trudności z koncentracją,
 • rozdrażnienie, częsty płacz bez powodu,
 • zgrzytanie zębami,
 • obgryzanie paznokci
 • u dziewczynek infekcje intymne.
Pamiętaj! Brak objawów nie znaczy, że owsików nie ma – jeżeli dziecko jest zarażone, to najpewniej wszyscy domownicy także. U dorosłych zarażenie owsikami najczęściej przebiega bezobjawowo.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 24 głosy

Zobacz także

Popularne tematy