Dziecko w piaskownicy
fot. Fotolia

Jakie są objawy owsików?

Małe dzieci są szczególnie narażone na zarażenie owsicą. Sprawdź, jakie objawy dają owsiki, poza swędzeniem pupy i zgrzytaniem zębów w nocy i czy można zobaczyć owsiki w kale dziecka. Aby uniknąć owsików, lepiej wiedzieć, jak dochodzi do zakażenia!
Małgorzata Malinowska
Dziecko w piaskownicy
fot. Fotolia

Objawy owsików u dzieci to m.in. intensywne swędzenie odbytu i  obecność owsików w kale. Aby wykryć owsiki u dzieci, można wykonać badanie kału na pasożyty. Niestety nie zawsze daje pozytywne wyniki, mimo że dziecko ma owsicę. Test szkiełkowy i znalezienie robaków są najlepszymi sposobami na potwierdzenie objawów owsicy.

Swędzi pupa? To objaw owsików

Owsiki bytują w końcowym odcinku jelita cienkiego, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Tuż po zapłodnieniu samce giną, a samice wędrują w kierunku odbytu. Tutaj składają jajeczka, co wywołuje główny objaw owsików: nieznośne swędzenie, które potęguje wydzielana przez samice owsików lepka drażniąca ciecz. Świąd nie pozwala dziecku spać. Same jajeczka są zakaźne dla człowieka po 6 godzinach od chwili ich złożenia, gdyż w ich wnętrzu zaczyna rozwijać się larwa.
Redakcja poleca: Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Jakie są inne objawy owsików u dzieci?

Owsiki dają też inne objawy, poza swędzeniem odbytu. Możesz podejrzewać, że twoje dziecko ma owsiki, jeśli zauważysz u niego wszystkie lub kilka z poniższych objawów:

Jak można wykryć owsiki?

Choroby pasożytnicze u dzieci to częste zjawisko, a owsiki są wyjątkowo powszechne wśród przedszkolaków i małych dzieci. Możesz je wykryć na 3 sposoby diagnostyczne:

  • badanie kału na pasożyty (w ten sposób wykryjesz m.in. owsiki, glistę ludzką). Do pojemnika (kupisz w aptece albo dostaniesz za darmo w przychodni) należy pobrać świeży kał, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego (z 2, 3-ch różnych miejsc kupki). Badanie należy powtórzyć zwykle 2-3 razy. Ta metoda nie zawsze jest wiarygodna: bywa, że mimo choroby, jaj owsików nie można odnaleźć w pobranych próbkach (są wydalane okresowo).
  • oglądanie okolic odbytu dziecka mniej więcej 2 godziny po zaśnięciu albo rano oglądanie bielizny dziecka. Samice owsików wyglądają jak białe, 1-2-centymetrowe niteczki.
  • test szkiełkowy. Polega na przylepieniu w okolicy odbytu wcześnie rano taśmy celofanowej (lub zwykłej taśmy klejącej) i następnie naklejenie jej na szkiełko mikroskopowe (do kupienia w aptece). Do laboratorium zawozimy trzy próbki, zebrane w odstępach 2-, 3-dniowych (wcześniej szkiełka przechowujemy w lodówce)
Przeczytaj więcej o owsikach w Encyklopedii Zdrowia Babyonline: objawy, leczenie, powikłania

Zarażenie owsikami: przez brudne ręce!

Zarażeniu się owsikami sprzyjają wakacje, kiedy dzieci więcej czasu spędzają w piaskownicach. Podobnie jak lamblioza u dzieci, owsica to także klasyczna choroba „brudnych rąk” - rozwija się wówczas, gdy dzieci nie myją rąk po wspólnej zabawie w piasku czy po wyjściu z toalety. Na nieumytych rękach mogą znaleźć się jaja owsika, które dostają się do ust np. podczas posiłku.

Owsikami można zarazić się… od siebie samego

Samozarażenie sprawia, że owsica jest chorobą bardzo trudną do wyleczenia. Jak dochodzi do samozarażania? To proste: dziecko, drapiąc się, zbiera jajeczka na skórę palców lub pod paznokcie i podczas jedzenia przenosi jajeczka do buzi  – w ten sposób pętla zarażenia się zamyka i rozpoczyna się kolejny cykl rozwojowy owsików.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy