GRY
 
 

Owulacja - co to takiego?

Sprawdź, czym jest owulacja i jak obliczyć dni płodne. Ta wiedza ułatwia planowanie ciąży lub dobranie metody antykoncepcji.

kobieta
fot. Fotolia
Owulacja nazywana też jajeczkowaniem. To proces polegający na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. U zdrowej kobiety owulacja występuje raz w danym cyklu miesiączkowym.

Ile trwa cykl kobiety?

Cykl miesięczny trwa od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem. Kobieta obserwująca sygnały wysyłane przez ciało oraz prowadząca obliczenia w karcie obserwacji cyklu jest w stanie z dużą dokładnością wyliczyć, kiedy następuje owulacja. Wiedza ta jest niezastąpiona przy planowaniu dziecka lub świadomym odkładaniu poczęcia.
Sprawdź, kiedy są dni płodne.
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Jak obliczyć termin owulacji:

• Przy cyklach miesiączkowych o długości 28 dni owulacja zazwyczaj występuje ok. 14. dnia cyklu.

• Przy cyklach dłuższych niż 28 dni jajeczkowanie przypada na 14 dni przed końcem cyklu.

• Przy cyklach krótkich, czyli ok. 25-dniowych, owulacja występuje ok. 11. dnia cyklu.

• Przy cyklach przedłużonych, ok. 32-dniowych, jajeczkowanie przypadnie na ok. 18. dzień cyklu.

Aby określić dokładny dzień wystąpienia owulacji, trzeba prowadzić szczegółowe obserwacje i zapiski dotyczące przebiegu cyklu miesiączkowego.

Wydrukuj kartę obserwacji cyklu miesiączkowego.

Kiedy może dojść do zapłodnienia?

Do zapłodnienia może dojść:
• Przez 5 dni podczas cyklu w czasie, gdy śluz ma przynajmniej jedną cechę śluzu płodnego (jest rozciągliwy, przejrzysty - pojawia się odczucie wilgotności).

• Przez 3 dni przed wystąpieniem owulacji, gdyż plemniki pozostając w środowisku płodnym, utrzymują zdolność do zapłodnienia przez około 72 godziny, czyli przez 3 kolejne doby.

• W czasie jajeczkowania oraz 1 dzień po nim, gdyż komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia wyłącznie przez 24 godziny po jej uwolnieniu.

Poznaj 4 pozycje seksualne ułatwiające zajście w ciążę.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Więcej o staraniach

Warto wiedzieć