Co to jest owulacja?
fot. Fotolia

Owulacja: co to jest, jak rozpoznać, czy boli [OBJAWY]

Objawy owulacji to czasem ból jajnika, plamienie albo zmieniony śluz. Owulacja to szczyt twojej płodności i największa szansa na ciążę. Nie zawsze wypada tego samego dnia! Sprawdź objawy owulacji.
Joanna Karwat
Co to jest owulacja?
fot. FotoliaOwulacja nazywana jest też jajeczkowaniem. Polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej, która od tego momentu jest w pełni gotowa do zapłodnienia. U zdrowej kobiety owulacja występuje raz w danym cyklu miesiączkowym. Ale zdarza się, że jest częściej. Specjalnie dla mamotoja.pl prof. dr hab. n.med. Jan Kotarski, ginekolog i położnik wytłumaczył, czym jest jajeczkowanie i jakie są objawy owulacji.

Spis treści:

Owulacja - co to jest?

Owulacja (jajeczkowanie) to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa. Dochodzi do niego w wyniku działania dwóch hormonów:
 
 • hormonu folikulotropowego (FSH) wpływającego na dojrzewanie komórki jajowej,
 • estrogenów decydujących o ilości wydzielanego FSH i LH (hormonu luteinizującego).

Gdy pęcherzyk jest dojrzały (a wraz z nim komórka jajowa) następuje wyrzut dużej ilości hormonu luteinizującego, który powoduje uwolnienie komórki jajowej z jajnika. To właśnie jest moment owulacji.
 
Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?

Objawy owulacji

Najczęstsze objawy owulacji to:

 • wzrost podstawowej temperatury ciała,
 • zmiana śluzu szyjkowego - staje się przejrzysty, rozciągliwy i jest go więcej.

Za skok temperatury odpowiedzialny jest progesteron. Pęknięty pęcherzyk tworzy gruczoł zwany ciałkiem żółtym, który wydziela progesteron. Hormon ten ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka. Jeżeli zatem wykształciło się ciałko żółte, to możesz zaobserwować skok temperatury.


Aby dokładnie zanotować wzrost temperatury, musisz:

 • mierzyć ją po przebudzeniu,
 • przed wstaniem z łóżka,
 • systematycznie, każdego dnia.


Gwałtowny wzrost temperatury o kilka kresek (najczęściej o 0.5 stopnia Celsjusza) oznacza moment owulacji.

Owulacja - nietypowe objawy

Jest także kilka dodatkowych objawów owulacji, które nie występują u każdej z kobiet, ale są również silnym sygnałem o tym, że właśnie jest jajeczkowanie:

 • ból owulacyjny - kłucie z jednej strony brzucha, zazwyczaj w okolicy jajnika, z którego zostaje uwolniona komórka jajowa,
 • tkliwość piersi - są obolałe i wrażliwe na dotyk,
 • obrzmienie warg sromowych,
 • plamienie owulacyjne - może pozostawić po sobie jedynie delikatny ślad na bieliźnie,
 • zwiększona ochotę na seks,
 • poprawa stanu włosów i cery.

Owulacja - ile jest komórek jajowych?

Liczba twoich komórek jajowych zostaje określona jeszcze przed urodzeniem. Część z nich ulega zwyrodnieniu jeszcze w trakcie życia płodowego - dlatego z około 700 tysięcy (czy nawet 2 milionów) komórek jajowych, w jajniku dojrzałej kobiety jest ich mniej więcej 40 tysięcy. Są one uwalniane w każdym cyklu miesiączkowym, od momentu uzyskania dojrzałości płciowej, aż do menopauzy.

Owulacja - co to jest podwójna owulacja?

Może się zdarzyć tak, że dwa pęcherzyki dojrzewają jednocześnie w dwóch jajnikach, a nawet w jednym. Zdarza się, że dojrzewają w tym samym czasie, bywa jednak, że dojrzewają w niewielkim odstępie czasu.
 
Pamiętaj! Podwójna owulacja w cyklu jest możliwa. Na jej wystąpienie wpływ mają:
 
 • czynniki fizyczne,
 • emocjonalne,
 • tryb i styl życia,
 • leczenie hormonalne niepłodności.
 

Owulacja - kiedy można zajść w ciążę?

Po owulacji komórka jajowa żyje około 24 godziny. Ale plemniki są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej nawet przez 120 godzin (5 dni), gdyż tyle są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety.
  Zatem kiedy są dni płodne? W każdym cyklu kobiety jest około 8-10 dni płodnych, czyli takich, w trakcie których stosunek seksualny może doprowadzić do zapłodnienia. Przez pozostałe dni możesz  kochać się bez obawy zajścia w niepożądaną ciążę. W celu dokładnego określenia terminu owulacji warto skorzystać z kalendarza dni płodnych.

U kobiet miesiączkujących regularnie, co 28 dni, wskazanie dni płodnych i niepłodnych nie stanowi żadnego problemu, gdyż wypada w połowie cyklu, czyli 14-15 dnia.

Przy cyklach odbiegających długością od klasycznego cyklu miesięcznego owulacja może wystąpić:
 
 • 14 dni przed końcem cyklu, przy cyklach dłuższych niż 28 dni,
 • około 11 dnia cyklu przy krótkich, ok. 25-dniowych cyklach,
 • około 18 dnia cyklu przy cyklach przedłużonych, ok. 32-dniowych.

Aby określić dokładny dzień wystąpienia owulacji, powinnaś prowadzić szczegółowe obserwacje i zapiski dotyczące przebiegu cyklu miesiączkowego. W tym celu skorzystaj z karty obserwacji cyklu miesiączkowego, którą możesz sobie wydrukować.
Ważne! Do zapłodnienia może dojść:

• w ciągu 5 dni, gdy twój śluz ma przynajmniej jedną cechę śluzu płodnego - jest rozciągliwy, przejrzysty, w przedsionku pochwy masz uczucie wilgotności,
3 dni przed wystąpieniem owulacji, gdyż plemniki pozostając w drogach rodnych kobiety, są zdolne do zapłodnienia przez około 72 godziny, czyli przez 3-5 dni,
• w czasie owulacji oraz 1 dzień po niej, gdyż komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia wyłącznie przez 24 godziny po jej uwolnieniu.

Owulacja - czy boli?

Część kobiet cierpi z powodu bólu okołoowulacyjnego - to nagły, ostry ból spowodowany rozciągnięciem ściany jajnika. Może także wystąpić niewielkie plamienie okołoowulacyjne.
Do określenia momentu owulacji możesz użyć testu owulacyjnego dostępnego w aptece bez recepty. Jego cena waha się od 20 do 50 złotych.

Owulacja - kiedy nie występuje?

W przypadku braku owulacji mamy do czynienia ze zjawiskiem luteinizacji niepękniętego pęcherzyka. Są różne tego przyczyny, a sposób leczenia zależy od postawionej diagnozy. Nawet w przypadku braku owulacji miesiączka może wystąpić w planowanym terminie, bądź z opóźnieniem.

Cykle bezowulacyjne zdarzają się także u zdrowych kobiet - jeżeli występują raz czy dwa razy w roku, nie należy się martwić. Częstsze cykle bezowulacyjne wymagają wizyty u lekarza specjalisty i podjęcia leczenia.
 

Jakie mogą być przyczyny braku owulacji?

Brak owulacji powinien zawsze być sygnałem, że nie wszystko jest w porządku ze zdrowiem kobiety. Przyczyną  niewystępowania owulacji może być:
 
Wpływ na przebieg owulacji ma także:
 
 • styl życia,
 • stres.

Cykle bezowulacyjne często mają kobiety:
 
 • po porodzie,
 • po ukończeniu 35. roku życia,
 • po wieloletnim przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej (opartej na długo działających gestagenach).
  [content:1_2619,,2_1331,1_2598,0_24644:CMNews]

 Oceń artykuł

Ocena 4 na 19 głosy

Zobacz także

Popularne tematy