owulacja, miesiączka, cykl kobiety, okres, dni płodne
fot. Fotolia

Owulacja monitorowana, czyli na tropie dni płodnych

Jeśli starania o dziecko przedłużają się, trzeba skorzystać z fachowej pomocy, by precyzyjnie określić dni płodne lub ustalić przyczynę braku ciąży. Sprawdź na czym polega monitorowanie owulacji w klinice leczenia niepłodności.
Joanna Karwat
owulacja, miesiączka, cykl kobiety, okres, dni płodne
fot. Fotolia
Kiedy po roku bezowocnych starań, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych kobieta nie zachodzi w ciążę, warto wyjaśnić, czy ten stan nie jest spowodowany przez brak owulacji lub nieregularne cykle. Owulacja stanowi najważniejszy element całego cyklu menstruacyjnego. U zdrowych kobiet w wieku rozrodczym co miesiąc w jednym z dwóch jajników dojrzewa jedna komórka jajowa. By doszło do zapłodnienia i ciąży, musi ona spotkać się z plemnikiem we właściwym czasie – w dni płodne.
Przeczytaj raport: Co młode kobiety wiedza o dniach płodnych?
 

Kiedy jest owulacja?

Monitorowanie owulacji to jedno z podstawowych badań w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności. Pozwala na określenie dni płodnych i wskazanie dnia, w którym dojrzała komórka jajowa jest uwalniana przez jajnik. Monitorowanie owulacji przeprowadza się aparatem USG dopochwowo, zawsze na początku cyklu.
Podczas kolejnych wizyt lekarz będzie obserwował:
  • wzrastanie pęcherzyka Graafa i wystąpienie wszelkich nieprawidłowości, takich jak nagłe zmniejszenie jego rozmiarów, zapadnięcie jego ścian oraz pojawienie się płynu pęcherzykowego w okolicy owulującego jajnika oraz w zatoce Douglasa (najniżej położonym miejscu w jamie brzusznej)
  • zmiany błony śluzowej pokrywającej wnętrze macicy, czyli endometrium
  • zmiany zachodzące w kanale szyjki (np. gromadzenie się w nim śluzu szyjkowego w okresie okołoowulacyjnym)
Na monitorowanie owulacji składają się zwykle 3-4 badania, które wykonuje się w wciągu całego cyklu. Jednak u kobiet, których cykle są nieregularne, liczba ta może wzrosnąć do 8-10.
Niekiedy pomocniczo wykonuje się także badania krwi, których celem jest oznaczenie poziomu hormonów.
Sprawdź: Progesteron - czy twój wynik mieści się w normie?
 
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Jak długo trzeba monitorować owulację?

Do precyzyjnego wyznaczenia czasu spodziewanej owulacji wystarczają 2-3 badania USG w kolejnych cyklach oraz 1-2 badania poziomu hormonów. Łącząc te dwie metody, lekarz z kliniki leczenia niepłodności może podać termin owulacji z dokładnością do połowy dnia i określić, kiedy będą dni płodne. Pomija to konieczność wykonywania częstych i nie zawsze komfortowych dla pacjentki ocen własnych śluzu, temperatury, krwi miesiączkowej.
 

A jeśli monitoring cyklu wykaże brak owulacji?

Kobiety, u których występuje brak owulacji mogą wymagać farmakologicznej stymulacji jajeczkowania. Leki, najczęściej w postaci tabletek lub zastrzyków, podawane są w pierwszych dniach cyklu. 
Brak jajeczkowania może być spowodowany przez:
  • zespół policystycznych jajników (PCOS)
  • choroby przysadki i podwzgórza
  • otyłość
  • znaczną niedowagę
  • nadmiar prolaktyny i inne zaburzenia hormonalne

Przeczytaj także:
Ginekolog ostrzega: waga wpływa na płodność!
3 ważne objawy owulacji - poznaj je
8 sygnałów, że jesteś gotowa na dziecko
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy