objawy niedoboru witaminy D

6 oznak niedoboru witaminy D u niemowląt

Witamina ta jest niezbędna dla zdrowych kości dziecka, ale też dla jego ogólnego prawidłowego rozwoju. Sprawdź, jakie oznaki mogą wskazywać na niedobór witaminy D u niemowlęcia.
objawy niedoboru witaminy D
Witamina D jest potrzebna dla zdrowego rozwoju dziecka, pomaga m.in. wchłaniać wapń, potrzebny dla zdrowych i mocnych kości oraz zębów. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie spożywają jej wystarczająco w swojej diecie, a mała ekspozycja na słońce w naszym klimacie (i rozsądne zalecenia używania kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi) sprawia, że wytwarzamy jej zbyt mało w naturalny sposób. Czy wiesz, że dzieci w wieku 1-3 lat potrzebują 18 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż osoba dorosła? Niedobory witaminy D dotyczą nie tylko ok. 90 proc. dorosłych Polaków, ale i większości dzieci. 

Jakie są skutki niedoboru witaminy D?

Braki witaminy D u niemowląt powodują nadmiernie płaską główkę z tyłu, a na czole mogą pojawić się wypukłe guzy, także opóźniony zostaje procesu zrastania się ciemiączka. Najpopularniejszym skutkiem jest krzywica oraz słabość mięśni (tzw. żabi brzuszek – gdy dziecko leży, brzuszek rozlewa się na boki). Niedobór witaminy D wiąże się także z ryzykiem pojawienia się otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych  oraz niektórych nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego).

Witaminy dla dzieci - ranking i opinie
Redakcja poleca: Kiedy dawać dzieciom witaminę D i w jakiej dawce? Radzi ekspert [WIDEO]
Prof. Paweł Płudowski o witaminie D wie wszystko. Nam opowiedział o tym, jakie dawki wit. D3 podawać niemowlętom i dzieciom, czy latem wystarczy słońce i ile witaminy powinni przyjmować rodzice.

Jak dostarczać dziecku witaminę D?

Witaminę D możemy dostarczać dziecku wraz z jedzeniem: ważne jest by dzieci piły mleko oraz jadły jajka i ryby. W mleku matki jest za mało witaminy D, dlatego niemowlęta karmione piersią powinny dodatkowo otrzymywać preparaty zawierające witaminę D. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, otrzymują witaminę D wraz z mieszanką, dlatego ewentualną suplementację powinien zlecić lekarz – ważne jest by dzienna dawka witaminy D wynosiła tyle samo, co u niemowląt karmionych piersią. Starszym dzieciom podajemy dodatkowo witaminę D od października do marca – w miesiącach, gdy mało przebywamy na słońcu. Możesz podawać dziecku w tym czasie np. tran. 

Dawkowanie wit. D uzależnione jest nie tylko od wieku, ale także od masy ciała. Bardzo istotne jest regularne przyjmowanie witaminy. W przypadku dorosłych i dzieci z otyłością eksperci zalecają podwojenie rekomendowanej dawki. 
 
Dawkowanie witaminy D u dzieci i dorosłych
niemowlę do 6 m.ż. 600 j.m.
niemowlę od 6 m.ż. 400-600 j.m.
Dzieci powyżej 1 roku życia 600-1000 j.m.
Dorośli 1500-2000 j.m.
Spójrz, jakie są objawy niedoboru witaminy D u małych dzieci i niemowląt i jeśli coś cię niepokoi, porozmawiaj z lekarzem

Objawy niedoboru witaminy D u niemowląt

Niedobór witaminy D u malutkich dzieci i niemowląt można zaobserwować wcześnie. W przypadku niemowląt niepokoić powinny następujące objawy:
  • krzywica – jeden z najpoważniejszych skutków niedoboru witaminy D – kości są miękkie i wykrzywione, może powstać tzw. różaniec krzywiczy (zgrubienia w okolicy żeber), dziecko może mieć krzywe nóżki, guzy na czole, ciemiączko zarasta wolniej
  • opóźnione ząbkowanie – uważa się, że niedostateczny poziom witaminy D może opóźniać wyrzynanie się zębów mlecznych
  • spowolniony wzrost – u dzieci, u których stwierdzono deficyty witaminy D, zdaniem stowarzyszenia Amerykańskich Pediatrów można zaobserwować poważne spowolnienie wzrostu
  • infekcje dróg oddechowych – niski poziom witaminy D sprzyja infekcjom dróg oddechowych
  • nerwowość – jednym z mniej znanych objawów niedoboru witaminy D jest nerwowość - dziecko może być płaczliwe i mieć problemy ze snem
  • wzmożone napięcie mięśniowe – jeśli mięśnie twojego dziecka kurczą się i nie rozluźniają, może to być objaw tężyczki, wywoływanej przez niedobory wapnia i witaminy D.

Inne objawy niedoboru witaminy D

Zwróć także uwagę na:

  • zaparcia
  • „żabi brzuszek” - miękki brzuch, rozlewający się na boki
  • nadmierna potliwość – sprawdź, czy główka dziecka nie jest często spocona i czy poduszka dziecka nie jest mokra po nocy 
Aby niepodważalnie potwierdzić niedobór witaminy D można wykonać badanie krwi, określające poziom tej witaminy w organizmie dziecka. Badanie jest płatne, kosztuje ok. 60-80 zł w zależności od laboratorium i miasta.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy