ciąża, zegar, brzuch

Co robić, gdy zbliża się poród

Pierwsze skurcze nie oznaczają natychmiastowego porodu. Przeciwnie, warto zachować spokój, prowadzić normalny tryb życia i... ćwiczyć.
ciąża, zegar, brzuch
Podczas fazy utajonej porodu odczujesz pierwsze skurcze i zauważysz pierwsze oznaki sygnalizujące rozpoczęcie się całego procesu. Skurcze macicy pojawiają się w dniach poprzedzających poród, trwają przez parę godzin, a nawet cały dzień. Wygląda to tak, jakby macica przeprowadzała próbę generalną przed samym porodem.

Skurcze sygnalizujące poród

Pierwsze skurcze nie oznaczają jednak natychmiastowego porodu; przeciwnie, należy zachować spokój i prowadzić normalny tryb życia. Poniżej przedstawiamy kilka zasad wartych zapamiętania podczas tego etapu:
  • przygotuj rzeczy potrzebne ci podczas porodu lub te, które zabierzesz do szpitala,
  • jeżeli postanowiłaś rodzić w szpitalu, kontroluj częstotliwość skurczów. Odpowiednim momentem, żeby się tam udać, jest (teoretycznie) chwila, kiedy trwają 40-45 sekund i pojawiają się co 4-5 minut. Jeżeli pojedziesz zbyt wcześnie, oczekiwanie na poród będzie ci się dłużyć. Poza tym, jeżeli oznaki rozpoczęcia akcji porodowej będą nikłe, mogą odesłać cię do domu. Jadąc do szpitala, pamiętaj o odpowiednim oddychaniu przy każdym skurczu.
Redakcja poleca: Tak zaczyna się poród - film
Po czym poznać, że pora jechać na porodówkę? Poznaj pierwsze objawy porodu.

Co robić, oczekując na poród?

Rób to, co zwykle, chyba, że pojawi się krwawienie lub odejdą wody płodowe.

Spaceruj i ogranicz ćwiczenia rozciągające do tych najprostszych.

Odpręż się, ale unikaj forsownego rozciągania i opierania się na plecach.

Weź relaksującą kąpiel, ale pamiętaj, żeby woda była letnia; gorąca sprawi, że poczujesz się zmęczona.

Jeżeli jesteś głodna, zjedz coś dobrego; potrzebujesz energii i odpowiedniego poziomu cukru. Pamiętaj jednak, żeby jeść potrawy lekkostrawne. Jeżeli czujesz się nadmiernie pobudzona, możesz przygotować sobie napar z rumianku.

Spróbuj spać lub odpoczywać między skurczami. Jeżeli pojawią się w nocy i nie będziesz mogła spać, nie denerwuj się i po prostu staraj się zrelaksować, delikatnie głaszcząc się po brzuchu, lub zdrzemnij się (pamiętaj o przyjęciu możliwie najwygodniejszej pozycji, ale nie leż na plecach).

Zobacz, jak wygląda poród.

Jeśli podczas poprzedniej lub poprzednich ciąż nie odczuwałaś skurczów przed porodem, postaraj się być w domu w terminie wyznaczonym na poród.

Jeżeli postanowiłaś rodzić w domu, zadzwoń do położnej lub prowadzącego cię lekarza; przyjadą i ocenią sytuację.

Jeżeli zamierzasz rodzić w szpitalu, zadzwoń do lekarza, żeby przyjechał cię zbadać i poinformował, kiedy masz zgłosić się na izbę przyjęć.


Jakie są pierwsze objawy porodu? Wyjaśnia ginekolog:


Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy