oznaki wiosny
fot. Adobe Stock

Oznaki wiosny – jakie kwiaty i zwierzęta jako pierwsze zwiastują wiosnę?

Pierwsze oznaki wiosny to kwiaty wyłaniające się spod śniegu oraz cieplejsze promienie słońca. To ono sprawia, że rośliny budzą się z zimowego letargu, a ptaki wracają do nas z ciepłych krajów. Podpowiadamy, gdzie wypatrywać oznak wiosny i jakie rośliny oraz zwierzęta zwiastują, że idzie wiosna.
Ewa Janczak-Cwil
oznaki wiosny
fot. Adobe Stock
Oznak wiosny można szukać w przydomowych ogródkach, na łąkach, w lesie i w miastach. Miasta są z reguły cieplejsze niż tereny wiejskie i podmiejskie, dlatego tam rośliny szybciej kwitną lub wypuszczają pierwsze listki. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, już od drugiej połowy lutego możecie zacząć szukać na spacerach pierwszych oznak wiosny. Oto one.

Spis treści:

Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie

Najczęściej, szukając oznak nadchodzącej wiosny, patrzymy pod nogi, wypatrując pierwszych źdźbeł trawy i wiosennych kwiatów. Jednak wiosnę zwiastują nie tylko rośliny, ale też owady i zwierzęta. Dlatego warto podnieść wzrok, a także nadstawić uszu – już od lutego ptaki zaczynają się inaczej odzywać, a sikorki nawet w styczniu potrafią zaglądać do zeszłorocznych budek lęgowych, sprawdzając, gdzie w tym roku założyć gniazdo. Do kraju wracają też ptaki, które opuściły Polskę jesienią. I nie są to tylko bociany, których wszyscy wiosną wypatrują.
Najwcześniej wiosnę w przyrodzie widać na południowym zachodzie Polski, a najpóźniej – na północnym wschodzie.
Pierwszym zwiastunem wiosny może być zaobserwowany przelatujący w powietrzu owad. Czasami są to wyraźnie ciepłe promienie słońca i świergot ptaków, a czasami wychylający głowę spod śniegu przebiśnieg, pracowite stukanie dzięcioła albo znalezione w lesie poroże jelenia. Poniżej wymieniamy, pokazujemy i opisujemy najczęściej spotykane oznaki wiosny w przyrodzie, dzieląc je na te roślinne i zwierzęce. Podpowiadamy też, gdzie ich szukać, a warto zacząć to robić już w lutym.

Kwiaty – oznaki wiosny

Pierwsze, bo już w lutym lub marcu pojawiają się śnieżyczki przebiśniegi. To delikatne białe kwiatki z wąskimi podłużnymi listkami i śnieżnobiałymi płatkami. Kwiaty zwisają z cienkich łodyżek i zamykają się na noc. Zapylane są przez owady, więc i za nimi można się już rozglądać wokół przebiśniegów. Kwiaty te naturalnie rosną w Polsce na południu kraju i są pod ochroną. W pozostałych jego częściach znajduje się je w ogrodach lub w ich pobliżu.

oznaki wiosny przebiśniegi
Przebiśniegi. fot. Adobe Stock

Zawilce gajowe najczęściej rosną w starych lasach na terenie całej Polski. Łodyżki kwiatowe mają 20-30 cm długości i są owłosione. Na nich pojawiają się białe kwiatki o sześciu płatkach. Płatki te na końcach stają się różowawe. Kwiaty zamykają się i zwisają o zmroku. One także zapylane są przez owady. Uwaga! Zawilec jest rośliną trującą – tak samo jak wszystkie jaskry, do rodziny których zawilec należy.

oznaki wiosny zawilce
Zawilce. fot. Adobe Stock

Przylaszczki upodobały sobie głównie lasy liściaste na terenie całej Polski. Osiągają wysokość ok. 15-20 cm. Przylaszczki mają niebiesko-fioletowe kwiatki o średnicy 1,5-3 cm. Pojawiają się one przed młodymi listkami – część listków może pozostawać zielona od poprzedniego roku. Listki są wyraźnie trójdzielne. Jedna roślina kwitnie ok. 3 tygodni, ale pojedynczy kwiat więdnie już po 8 dniach. Przylaszczki potrafią żyć 100 lat i także są roślinami trującymi z rodziny jaskrowatych.

oznaki wiosny przylaszczka
Przylaszczka. fot. Adobe Stock

Kaczeńce fachowo nazywane są knieciami błotnymi. W Polsce najłatwiej je spotkać na podmokłych łąkach i przy podmokłych rowach przydrożnych. Rosną w kępach, które składają się z licznych nerkowatych liści oraz żółtych, błyszczących kwiatów o średnicy do 4 cm. Każdy kwiat ma 5 płatków. Kaczeńce potrafią pojawić się na łąkach już w marcu. Skutecznie przyciągają owady i są roślinami miododajnymi. To także jest roślina trująca – nawet bydło omija ją szerokim łukiem, gdy jest świeża. Suszona traci swoje trujące właściwości.

oznaki wiosny kaczeńce
Kaczeńce. fot. Adobe Stock

Niektóre krzewy także kwitną wczesną wiosną. Należy do nich wawrzynek wilczydełko, który jest dość rzadką rośliną, ale spotyka się go w całej Polsce w cienistych lasach liściastych i w mieszanych zaroślach. Między lutym a kwietniem obsypuje się różowymi (czasami białymi) kwiatami i dzieje się to, zanim jeszcze wypuści listki. Kwiaty są drobne, mają do 1,5 cm średnicy i cztery płatki. Nektar tej rośliny odżywia pszczoły i motyle dzienne. Wawrzynek wilczydełko jest rośliną silnie trującą – nawet 1-2 owoce zjedzone przez dziecko mogą je zabić. Objęty jest częściową ochroną.

oznaki wiosny wawrzynek wilczydełko
Wawrzynek wilczydełko. fot. Adobe Stock

Jedną z pierwszych oznak wiosny są pąki na modrzewiach. Modrzewie, choć należą do rodziny sosnowatych, gubią igły na zimę. Młode pędy modrzewi są żółto-brązowe albo malinowe i mają woskowy nalot. Wczesną wiosną na pędach pojawiają się miękkie żywo zielone igiełki, które początkowo przylegają do siebie, a później koliście się otwierają i wydłużają.

oznaki wiosny modrzewie
Pąki modrzewia. fot. Adobe Stock

Oznaki wiosny zwierzęta

Jelenie w końcu lutego gubią poroże. To samo dzieje się na początku lutego z porożem łosi (najstarsze osobniki gubią je już w listopadzie). Oznaką wiosny jest też powrót do Polski migrujących ptaków. Pierwsze wracają skowronki, później pliszki, zięby, rudziki, drozdy, szpaki, kopciuszki (na zdjęciu poniżej)  i inne wiosenne ptaki.

oznaki wiosny kopciuszek
Kopciuszek. fot. Adobe Stock

W marcu wylatują z uli pszczoły, pojawiają się też inne owady. Do najbardziej lubianych należą motyle. Wiosną jako pierwsze zobaczyć można cytrynowo żółte lub zielonkawo-białe cytrynki listkowce oraz barwne rusałki. Cytrynki zimują w opadłych liściach i są pospolitym gatunkiem motyla na terenie całej Polski. Wczesną wiosną najpierw pojawiają się samce – są cytrynowo żółte. Rusałki pokrzywniki, które zimują w jaskiniach, piwnicach i na poddaszach, budzą się do życia w marcu. Mają czerwono-ceglaste skrzydła z licznymi czarnymi i żółtymi plamkami.

oznaki wiosny pokrzywnik rusałka
Rusałka pokrzywnik. fot. Adobe Stock

Sprawdź także:
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy