GRY
 
 

O rany, czy to już? Oznaki zbliżającego się porodu

Początek porodu rzadko jest kompletną niespodzianką. Jakie objawy go zapowiadają?

Koniec trzeciego trymestru
fot. Fotolia
Niektóre oznaki zbliżającego się porodu (np. skracanie i rozwieranie się szyjki macicy) może dostrzec tylko lekarz. Są jednak i takie, które zauważysz sama. Co wtedy robić?
 

Powoli kończ gromadzenie wyprawki

Pierwsze zwiastuny porodu  pojawiają się ze sporym wyprzedzeniem. Najważniejsze z nich to bezbolesne, nieregularne skurcze. Te częste i mało intensywne to skurcze Alvareza, rzadsze ale mocniejsze to skurcze Braxtona-Hicksa.
Możesz jeodczuwać od ok. 30 tygodnia ciąży.  Im bliżej porodu, tym częściej będą się pojawiać.
Ich obecność oznacza, że włókna mięśniowe przegrupowują się tak, by podczas porodu macica wypychała maleństwo na zewnątrz, a nie bezładnie je ugniatała. Jej dolny odcinek rozciąga się i robi coraz cieńszy, a górny - kurczy się i pogrubia.
 
Redakcja poleca: Czy to już poród? - film
Poznaj zwiastuny porodu. Sprawdź, kiedy należy jechać do szpitala.

Spakuj torbę

Im bliżej porodu, tym więcej sygnałów, które go zapowiadają. Co możesz zauważyć?
Obniżenie się brzucha. Dwa, trzy  tygodnie przed porodem główka maleństwa ustawia się tak, by lada dzień wsunąć się do miednicy. Dno macicy, które sięgało już łuków żebrowych obniża się do pozycji, w której było w 32. tygodniu ciąży.  Wyraźnie to odczujesz: twój brzuch obniży się, będzie ci się łatwiej oddychać i zmniejszy się ucisk macicy na żołądek, za to częściej niż dotąd będziesz biegać do łazienki.
Koniec przybierania na wadze. W ostatnim miesiącu ciąży możesz nawet stracić 1- 1,5 kg.
Wydobycie się czopa śluzowego. Czop śluzowy przed porodem, czyli korek, który chronił macicę przed drobnoustrojami przypomina galaretkę albo białko jajka. Nie przestrasz się: może zawierać pasemka krwi z pękniętych naczyń krwionośnych. Jego wypadnięcie może poprzedzać poród nawet o dwa tygodnie. 

Zostań w mieście

Symptomy porodu to m.in.: 
Nasilenie się skurczów. Pojawiające się teraz skurcze są bardziej bolesne niż te, które odczuwałaś wcześniej, ale nie tak regularnie jak porodowe. Mogą ustępować przy zmianie pozycji.
Zmiana  samopoczucia. Odczuwasz dziwny niepokój, serce tłucze ci się jak oszalałe i bez powodu stajesz w pąsach? Już niedługo przywitasz swojego maluszka. Możesz także odczuwać silny ból krzyża i mieć sensacje związane z układem pokarmowym (biegunka, wymioty, wzdęcia).
Plamienie. Podczas rozwierania się szyjki macicy mogą popękać drobne naczyńka krwionośne, dlatego wydzielina z pochwy zawiera czasem pasemka krwi. Staje się także bardziej gęsta i obfita. 
 

Zadzwoń do męża

Zastanawiasz się, czy to już? Odpowiedź brzmi "TAK", jeśli czujesz:
Częste, regularne, stopniowo narastające  skurcze. Są znacznie silniejsze i bardziej bolesne niż skurcze przepowiadające.
Tępy ból krzyża, promieniujący w kierunku podbrzusza. Jednak spokojnie, nie urodzisz za kwadrans!
 

Jedź do szpitala

Powinnaś to zrobić, gdy: 
Skurcze pojawiają się co ok. 10 minut. Nie zwlekaj z ty zbyt długo, bo mogą być korki. Nawet nie próbuj prowadzić sama! Poproś kogoś o pomoc albo zamów taksówkę.
Odchodzą wody płodowe. Powinny być czyste,  pozbawione zapachu i wyglądać jak serwatka.  Zdarza się, że zamiast wypływać, powoli się sączą. Na ogół pęknięcie błon płodowych wiąże się z pojawieniem się regularnych skurczów, jednak nie zawsze się tak dzieje. Jedź do szpitala nawet wówczas, jeśli ich nie odczuwasz - pozbawiony ochrony malec jest narażony na infekcje.
 

UWAGA! Natychmiast jedź do szpitala, jeśli:

  • Skurcze pojawiają się częściej niż co 5 minut.
  • Czujesz potrzebę parcia. 
  • Pojawia się stały, nie mijający ból brzucha. 
  • Wody płodowe są zielone albo brązowe.
  • Pojawia się krwawienie.
  • Przestajesz odczuwać ruchy płodu albo przeciwnie: maluch rusza się bardzo gwałtownie. 
 

Czas mija i nic się nie dzieje? 

Jeśli rozpoczął się 42. tydzień ciąży, bierz pod pachę torbę i jedź na porodówkę, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów zbliżającego się porodu. 
 
Konsultacja: lek.med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik, Szpital im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu

Polecamy: Objawy przedporodowe - poznaj je
 
Doładuj
Przeładuj